Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 10.02.2011

Rozwiązałem umowę z pracownikiem z zachowaniem terminu wypowiedzenia, ponieważ muszę zredukować etaty, by firma zachowała płynność finansową. Pracownik złożył do ZUS wniosek o świadczenie emerytalne, a Zakład wystosował do mnie pismo z prośbą o podanie przepisu regulującego rozwiązanie umowy. Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oto podstawa prawna, którą należy wpisać w świadectwie pracy i w piśmie stanowiącym odpowiedź do ZUS: art. § 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – tj. rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Wskazanie tej podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę w zupełności wystarczy, ale jeżeli chce Pan mieć absolutną pewność słuszności postępowania, to sugeruję następującą adnotację na świadectwie pracy i w wyjaśnieniach do ZUS: „podstawa rozwiązania umowy o pracę – art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy – rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia”.

 

Uzasadnienie jest raczej proste. Powołany przepis (i to niezależnie od tego, czy ten ogólny, czy ten szczegółowy) wskazuje na to, że – zgodnie ze stanem faktycznym – umowa o pracę Pana byłego pracownika została rozwiązana z upływem ukresu wypowiedzenia wskutek złożenia przez Pana oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus VI =

»Podobne materiały

Czy należy się odprawa po odrzuceniu wypowiedzenia zmieniającego?

Dostałam wypowiedzenie umowy o pracę w zakresie czasu pracy, stanowiska i wysokości wynagrodzenia. Przyczyny są niezależne ode mnie. Nie przyjęłam nowych warunków, więc rozwiązano ze mną stosunek pracy. Czy należy mi się odprawa? Dodam, że pracowałam w tej firmie od 2006 r.

Zwolnienie bez wypowiedzenia z powodu stawienia się w pracy w stanie nietrzeźwym

Przez 15 lat pracy w zakładzie nie popełniłem żadnego wykroczenia, ale niestety ostatnio stawiłem się do pracy nietrzeźwy. Dwa dni po tym incydencie udałem się na urlop i w czasie jego trwania otrzymałem rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 Kodeksu pracy. Dodam, że nie byłem bada

Rozwiązanie umowy o pracę tuż przed wejściem w okres ochrony

13 grudnia ukończę 61 lat. Pracuję wiele lat w firmie na kierowniczym stanowisku na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. We wrześniu otrzymałem wypowiedzenie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy wypada 31 grudnia). Oficjalnie jestem zwolniony z powodu re
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »