.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem

Rozwiązałem umowę z pracownikiem z zachowaniem terminu wypowiedzenia, ponieważ muszę zredukować etaty, by firma zachowała płynność finansową. Pracownik złożył do ZUS wniosek o świadczenie emerytalne, a Zakład wystosował do mnie pismo z prośbą o podanie przepisu regulującego rozwiązanie umowy. Co powinienem zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Oto podstawa prawna, którą należy wpisać w świadectwie pracy i w piśmie stanowiącym odpowiedź do ZUS: art. § 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – tj. rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Wskazanie tej podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę w zupełności wystarczy, ale jeżeli chce Pan mieć absolutną pewność słuszności postępowania, to sugeruję następującą adnotację na świadectwie pracy i w wyjaśnieniach do ZUS: „podstawa rozwiązania umowy o pracę – art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy – rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia”.

 

Uzasadnienie jest raczej proste. Powołany przepis (i to niezależnie od tego, czy ten ogólny, czy ten szczegółowy) wskazuje na to, że – zgodnie ze stanem faktycznym – umowa o pracę Pana byłego pracownika została rozwiązana z upływem ukresu wypowiedzenia wskutek złożenia przez Pana oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl