.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podróże lotnicze dłużnika

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 03.05.2016

Od kilku lat mieszkam za granicą. W Polsce mam niespłacone długi w kilku bankach (kredyty). Wiem, że firmy windykacyjne wysyłają listy ponaglające, a ostatnio przyszło wezwanie na komendę. Czy mogę zostać aresztowana lub zatrzymana na lotnisku do wyjaśnienia sprawy, skoro nie jestem poszukiwana listem gończym? Czy jest taki czas, po którym długi ulegają przedawnieniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie znam dokładnie Pani sytuacji ani też nie wiem, jakiego typu zobowiązania ma Pani w Polsce, ale z tego, co Pani napisałam wynika, że chodzi o zadłużenie z tytułu kredytów.

 

Otóż nie znam sytuacji takiej, aby kogoś za długi aresztowano lub zatrzymano na lotnisku. Jednak musiałabym znać dokładnie sytuację, aby to ocenić. Czy ktoś wszczął przeciwko Pani postępowanie karne? Z powodu długu bardzo rzadko to się zdarza.

 

Co do zasady przedawnienie długu z tytułu kredytu następuje po 3 latach od dnia wymagalności, tzn. od dnia kiedy kredyt powinien być spłacony. Jednak w sytuacji, kiedy np. bank wystąpiłby do sądu i uzyskał nakaz zapłaty, wówczas zobowiązanie to ulega przedawnieniu dopiero po 10 latach.

 

Jednak często jest tak, iż banki nie występują do sądów, dług się przedawnia i wówczas te wierzytelności kupują firmy windykacyjne. I to firmy windykacyjne wówczas wzywają kredytobiorców do zapłaty. Większość osób nie wie, że dług jest przedawniony, i płaci firmie windykacyjnej, chociaż te osoby mogłyby powołać się na przedawnienie.

 

Również w sytuacji, kiedy firma windykacyjna wystąpi z pozwem do sądu, wówczas osoba taka powinna wnieść do sądu zarzut przedawnienia. Wtedy sąd oddali pozew wniesiony przez firmę windykacyjną.

 

Trudno powiedzieć, z jakiego powodu przyszło wezwanie na komendę, może z zupełnie innego, może ma Pani wezwanie jako świadek w jakiejś sprawie. Na wezwaniu powinno być napisane, z jakiego powodu jest wysłane, można też ustalić to telefonicznie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl