Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podrabiane podzespoły w urządzeniach pomiarowych

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.05.2019

Czy gdy przy naprawie wymienię jeden z wielu podzespołów w urządzeniu pomiarowym, który jest nieoryginalny, ale o tych samych parametrach oraz działaniu i przeznaczeniu, podobnym wyglądzie. popełniam przestępstwo? Czy zastosowanie zamienników jest przerabianiem? Urządzenia są produkcji niemieckiej. Wiem że urząd miar wiele takich urządzeń przetestował i zalegalizował bez zastrzeżeń. Czy w z związku z tym mogę mieć kłopoty? Na podzespołach nieoryginalnych nie ma oznaczeń, które wprowadzałyby w błąd.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego, dalej K.K. Zgodnie z przepisem art. 315:

 

„§. 1. Kto, w celu użycia w obrocie gospodarczym, podrabia lub przerabia zalegalizowane narzędzie pomiarowe lub probiercze, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§. 2. Tej samej karze podlega, kto podrobionego albo przerobionego narzędzia pomiarowego lub probierczego w obrocie gospodarczym używa albo takie narzędzie w celu użycia w obrocie gospodarczym przechowuje”.

 

Jak podkreśla prof. Andrzej Zoll, „»Podrabianie« polegać będzie na nadaniu cech autentyczności przedmiotowi w ten sposób, by stworzona imitacja uchodzić mogła za oryginał. W konkretnym przypadku podrabianie dotyczy narzędzia pomiarowego lub probierczego. Działanie sprawcy polegać może na produkowaniu narzędzia od nowa lub wytworzeniu go z innych dostępnych przedmiotów. Staranie sprawcy będzie skierowane na nadanie mu takiego samego wyglądu, wagi, cech czy właściwości. »Przerabianie« polegać będzie na przetworzeniu gotowego przedmiotu, najczęściej innego narzędzia pomiarowego lub probierczego, w taki sposób, by zachowało ono wygląd narzędzia autentycznego, niemniej by jego właściwości były inne niż wzorcowe. Najczęściej wiąże się to z zamiarem dokonywania oszustw przez sprawcę lub osoby trzecie. Chodzi o stworzenie pozorów, że ma się do czynienia z zalegalizowanym narzędziem pomiarowym lub probierczym”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z kolei Tadeusz Bojarski w swoim komentarzu do Kodeksu karnego z 2016 r. wskazuje: „Zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1069 z późn. zm.) przyrządem pomiarowym jest urządzenie, układ pomiarowy bądź jego elementy przeznaczone do wykonania pomiarów samodzielnie albo w połączeniu z jednym lub wieloma urządzeniami dodatkowymi. Wzorce miary i materiały odniesienia są traktowane jako przyrządy pomiarowe. Przyrządy pomiarowe podlegają prawnej kontroli metrologicznej. Narzędziami (przyrządami) pomiarowymi są wagi, miary, liczniki (np. elektryczne, gazowe, benzynowe, wodomierze, taksometry). W myśl art. 4 ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. – Prawo probiercze (Dz. U. Nr 92, poz. 529) wyroby z metali szlachetnych mogą być, z wyjątkami przewidzianymi w ustawie, wprowadzane do obrotu i stanowić przedmiot obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są oznaczone odpowiednimi cechami probierczymi albo mają świadectwo badania. Ustawa ta nie definiuje pojęcia »narzędzia probiercze«. Należy zatem przyjąć, że są to wszystkie zalegalizowane narzędzia, które służą badaniu i cechowaniu metali szlachetnych (np. platyny, złota, srebra). Narzędziami probierczymi są m.in. cechownice. Podrabianie albo przerabianie zalegalizowanych narzędzi pomiarowych lub probierczych podlega karze na podstawie art. 315 § 1 k.k. tylko wówczas, gdy sprawca działał w celu użycia narzędzi w obrocie gospodarczym (zob. uwagi do art. 314 k.k.)”.

 

O ile zatem zamiana części nie doprowadzi do utraty właściwości, tym samym by właściwości były inne niż wzorcowe, w mojej ocenie trudno będzie przypisać Panu zarzut bezpośredni konieczny do odpowiedzialności karnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 10 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

ENA wydany we Francji a wyjazd z Polski za granicę

Od pół roku jestem osobą podejrzaną w polskim postępowaniu, mam dozór policji, na który zgłaszam się regularnie. We Francji wydano na mnie ENA, ale w Polsce odmówiono ekstradycji. Chciałabym wyjechać na kilka dni do Włoch, ponieważ mój ojciec, który tam mieszka, jest ciężko chory.

Parkowanie na drodze osiedlowej przed własnym domem

Po raz kolejny zostałam wezwany przez policję do wprowadzenia na teren posesji własnego samochodu, który był zaparkowany na krawężniku drogi osiedlowej przed moim domem. Na ulicy nie ma zakazu parkowania i postoju, a samochód nie zagraża bezpieczeństwu ruchu ani nie utrudnia przejścia pie

Wniosek o ułaskawienie – do kogo skierować, jakie mam szanse?

Sąd dziewięć lat temu orzekł wobec mnie karę więzienia w zawieszeniu – miałam oddać skradzione pieniądze. Długu nie zwróciłam, ponieważ straciłam pracę, wkrótce wyjechałam do innego rejonu Polski i założyłam rodzinę. Mam dwoje małych dzieci, mąż niewiele zarabia. Dowied
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »