.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie intercyzy przed rozwodem a podział majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 18.04.2011

Pół roku przed rozwodem (który miał miejsce 5 lat temu) podpisałam z byłym mężem intercyzę. Po rozwodzie mąż wziął w posiadanie nasze trzy nieruchomości (w tym wynajmowany dom). Czy mam szansę odzyskać choć część majątku i dochodów z czynszu? Dodam, że mamy małe dziecko.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z chwilą zawarcia umowy znoszącej między Państwem ustrój wspólności ustawowej obowiązującym systemem w zakresie stosunków majątkowych stał się ustrój rozdzielności majątkowej.

 

Przedmioty czy też prawa majątkowe stanowiące majątek wspólny zostały objęte współwłasnością w częściach ułamkowych (co do zasady udziały są równe). W praktyce oznacza to, że do zarządu rzeczą wspólną stosuje się przepisy o współwłasności. Mąż obowiązany jest uzyskać Pani zgodę na czynności przekraczające zarząd rzeczą wspólną, w tym wynajem nieruchomości. Czynność dokonana bez Pani zgody jest nieważna.

 

Pobrane pożytki z nieruchomości, w tym pożytki cywilne (czynsz najmu), przysługują współwłaścicielom po połowie. Może Pani żądać w postępowaniu działowym rozliczeń tych pożytków.

 

Jeżeli chodzi o podział majątku, to wystąpienie z tym roszczeniem nie jest czasowo ograniczone. Może Pani wystąpić z nim w każdym czasie. Dziecko nie jest brane pod uwagę w podziale majątku.

 

Proszę pamiętać, że podziałowi podlegają jedynie przedmioty stanowiące Państwa majątek dorobkowy. Nie widziałem umowy intercyzy – może ona w sposób odmienny regulować sposób podziału. Tego typu umowy mogą znosić wspólność ustawową i jednocześnie regulować kwestię jego podziału.

 

Pani sprawa nie należy do prostych. Bez postępowania sądowego nie uda się Pani „odzyskać” swojej części majątku. Sugeruję skorzystać z pomocy radcy prawnego bądź adwokata.

 

Podziałowi podlegają także przedmioty wyzbyte przez małżonka bez Pani wiedzy. W tym wypadku wartość przedmiotów zalicza się na poczet przysługującego mu udziału.

 

Reasumując, widzę bardzo duże szanse powodzenia, jednakże wynik sprawy zależeć będzie od jej należytego prowadzenia oraz zapisów umowy majątkowej, czyli tzw. intercyzy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton