Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.11.2018

Czy umowa o zrzeczeniu się dziedziczenia musi być podpisana w obecności spadkodawcy i spadkobiercy (lub pełnomocnika), czy może być podpisana u różnych notariuszy? Czy może być anulowana przez spadkobiercę (obecnie 16-letniego), gdy osiągnie pełnoletniość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności pozwolę sobie zauważyć, iż jeżeli spadkobiercą, który ma zrzec się spadku, jest osoba nieletnia (w treści pytania wskazuje Pani na 16 lat), to w mojej ocenie bez zgody sądu opiekuńczego takie oświadczenie nie może być złożone. Zrzeczenie się spadku stanowi bowiem czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem, co z kolei powoduje, iż przedstawiciele ustawowi winni uzyskać zgodę sądu na tego rodzaju umowę. Bez takiej zgody notariusz powinien odmówić w ogóle przygotowania umowy.

 

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Spadkobierca, który zrzekł się dziedziczenia może uchylić się od takiej umowy. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

 

W mojej ocenie umowa o zrzeczenie się dziedziczenia winna być podpisana jednocześnie w obecności jednego notariusza, bowiem w innym przypadku mielibyśmy do czynienia z dwoma notariuszami i nie wiadomo byłoby przed którym umowa byłaby podpisana. W tej sytuacji jeżeli któraś ze stron nie może być osobiście obecna w trakcie podpisywania umowy, może być reprezentowana przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo winno być jednak udzielone w formie aktu notarialnego. W mojej ocenie nie ma przeciwwskazań, by umowa o zrzeczenie się dziedziczenia była zawarta przez pełnomocnika.

 

Nawet gdyby sąd rodzinny wyraził zgodę na zrzeczenie się spadku, to po uzyskaniu pełnoletniości spadkobierca w formie aktu notarialnego, za zgodą spadkodawcy, mógłby uchylić się od skutków ww. umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus 10 =

»Podobne materiały

Mieszkanie w spadku obciążone kredytem hipotecznym

Po zmarłej matce otrzymałam wspólnie z bratem w spadku mieszkanie (już je przyjęłam). Teraz okazało się, że było ono hipoteką dla kredytu zaciągniętego kilka lat temu przez córkę brata. Nie mogę więc go sprzedać. Czy mogę natomiast żądać jakiś pieniędzy od siostrzenicy?

 

Czy dziecko z pierwszego małżeństwa dziedziczy po drugim mężu matki?

Moja żona była wcześniej dwukrotnie zamężna. Z pierwszego małżeństwa, które zakończyło się rozwodem, ma syna i córkę. Po kilku latach ponownie wyszła za mąż. Jej drugi mąż zmarł, przepisując na nią cały majątek (dom, meble, etc.) Po kolejnych czterech latach została moją żoną. Od

 

Zakup mieszkania, którego współwłaściciel został uznany za zmarłego

Zamierzam kupić mieszkanie. W księdze wieczystej określono dwóch właścicieli mieszkania – brata i siostrę. Siostra jednak niedawno została uznana sądownie za zmarłą (zaginęła dawno temu). W wyniku tego jej część mieszkania (50%) została podzielona między współwłaściciela i drugiego brata.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »