Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie rachunku i wynagrodzenie podczas L4

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 23.07.2019

Aktualnie, tj. od dwóch miesięcy, przebywam na L4 w związku z ciążą. Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony u jednego pracodawcy, przy czym pod koniec maja br. podpisałam umowę o dzieło na wykonanie 3 wywiadów w terenie. Wywiady wykonałam jeszcze w czerwcu, ale akceptacja tekstów i wywiadów nastąpi dopiero w październiku i wtedy też zostanie wystawiony rachunek. Jest to praca zbiorowa, w której uczestniczy wiele osób, stąd pracodawca określił terminy na przesyłanie wywiadów do 30 września. Czy przebywając na L4, z którego najprawdopodobniej już nie wrócę do pracy, gdzie pracuję na zasadzie umowy o pracę i uzyskuję z jej tytułu ubezpieczenie, mogę podpisać rachunek i może mi zostać wypłacone wynagrodzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie rachunku i wynagrodzenie podczas L4

Fot. Fotolia

Wypłacenie wynagrodzenia nie zależy od tego, czy uzyska Pani z tytułu umowy o dzieło ubezpieczenie, tylko czy z samej umowy wynikał jej odpłatny charakter. Zgodnie z art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

 

Tak więc z umowy o dzieło wynika jej odpłatny charakter, zatem za wykonane dzieło powinna Pani otrzymać wynagrodzenie – mimo przebywania na zwolnieniu lekarskim. Jednak umowa ta nie stanie się podstawą do ubezpieczenia, bowiem Pani podstawą do ubezpieczenia jest stosunek pracy, którego Pani przecież nie kończy, tylko jest Pani na zwolnieniu lekarskim.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 6 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »