.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie intercyzy przed ślubem

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.03.2018

Za pół roku biorę ślub. Zastanawiamy się z narzeczonym nad podpisaniem intercyzy przed ślubem, gdyż ojciec narzeczonego stale próbuje dostać od niego alimenty. Boimy się, że po ślubie nasz wspólny majątek spowoduje, że mąż będzie musiał płacić alimenty (teraz go na to nie stać). Czy ma to sens?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie intercyzy przed ślubem

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

 

Z treści Pani pytania wynika, że za pół roku bierze Pani ślub. Ojciec przyszłego męża próbuje dochodzić od niego alimenty, co z kolei powoduje, że zastanawiacie się Państwo, czy nie podpisać intercyzy. W chwili obecnej przyszły mąż nie może z powodów materialnych łożyć na swojego ojca.

 

Rodzice mogą domagać się alimentów od pełnoletnich dzieci. Powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek. Po stronie rodziców przesłanką jest ich stan niedostatku. Natomiast dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo-finansowe, aby spełnić nałożony na nich obowiązek. Niezbędnym w takim przypadku będzie zatem wykazanie owego niedostatku i możliwości zarobkowych syna. W orzecznictwie przyjmuje się, iż niedostatek ma miejsce wtedy, gdy „uprawniony nie może w pełni własnymi siłami i z własnych środków, zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb” (por. teza III uchwały SN z dnia 16 grudnia 1987 r. w sprawach alimentacyjnych). Według J. Gwiazdomorskiego (System…, s. 1015) „w niedostatku znajduje się osoba, która nie jest w stanie uzyskiwać środków swego utrzymania, tzn. środków zaspokajania swoich potrzeb samodzielnie czy własnymi siłami”.

 

W literaturze prezentowany jest słuszny pogląd, w myśl którego wysokość obciążenia alimentacyjnego powinna być określona na takim poziomie, aby nie prowadziła do niedostatku samego obciążonego (tak J. Pietrzykowski, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy z komentarzem, s. 636 oraz powołani tam autorzy: S. Szer i J. Winiarz).

 

Istotnym z punktu widzenia interesu Pani przyszłego męża jest także przepis art. 1441 K.r.o., zgodnie z którym „zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

Co do zasady (formalnie) Państwa sytuacja majątkowa (jako małżonków) nie powinna być brana pod uwagę przez sąd w sprawie z powództwa ojca męża przeciwko niemu o alimenty, ale może być brana pod kątem możliwości majątkowych. Skoro mąż będzie pozostawał w małżeństwie i byłaby ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, wówczas ojciec ma prawo wnosić o wskazanie, czy Pani jako żona ma możliwość utrzymania potrzeb rodziny, a tym samym, czy środki, które zarabia mąż są wystarczające dla potrzeb jego i ewentualnie ojca. W tej sytuacji, choć formalnie nie ma żadnych przeciwwskazań, by była ustawowa wspólność majątkowa małżeńska, uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie rozdzielność.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »