.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podpisanie aneksu zmniejszającego etat w dobie koronawirusa

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.09.2020

Przebywam od 23.03.2020 r. na postojowym. Teraz pracodawca chce, a raczej zmusza, abyśmy ja i moi współpracownicy podpisali aneksy zmniejszające etat na pół etatu (mam teraz cały etat, umowa o pracę na czas nieokreślony), przy czym zarabialibyśmy połowę z normalnej wypłaty. Czy pracodawca może tak zrobić? Czy jest to zgodne z prawem? I jakie konsekwencje niesie z sobą ewentualna odmowa podpisania takiego dokumentu? Co robić w takiej sytuacji? Nie mam dzieci, nie korzystam z opieki nad nikim i tak dalej, więc nie mogę się wybronić opieką nad małoletnim.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podpisanie aneksu zmniejszającego etat w dobie koronawirusa

Obecnie [stan prawny z 30.03.2020 r.] nie ma jeszcze przepisów tak zwanej „tarczy antykryzysowej”, więc należy się opierać jedynie na przepisach Kodeksu pracy.

Wypowiedzenie zmieniające wymiar etatu

Przepis art. 42 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040) nakazuje do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy, czyli wypowiedzenia zmieniającego, stosować przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę w sposób odpowiedni. Oznacza to konieczność stosowania przepisów o wypowiedzeniu bez żadnych zmian lub ze zmianami uzasadnionymi innym charakterem wypowiedzenia zmieniającego. Przy tym rodzaju wypowiedzenia głównym celem jest bowiem zmiana treści stosunku pracy, a rozwiązanie tego stosunku jest celem jedynie alternatywnym. Wypowiedzenie zmieniające musi być uzasadnione. Ocena zasadności obejmuje także zaproponowane pracownikowi nowe warunki.

Odmowa podpisania aneksu zmniejszającego etat

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

 

Jeśli więc pracodawca proponuje podpisanie takich aneksów w drodze porozumienia stron, to mogą Państwo odmówić. Wtedy prawdopodobnie otrzymają Państwo wypowiedzenia zmieniające, których nieprzyjęcie spowoduje rozwiązanie umowy o pracę.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl