.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podobne przestępstwa i groźba odwieszenia kary

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 25.01.2011

W 2007 r. otrzymałem wyrok – kara więzienia w zawieszeniu na 5 lat – z art. 43 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w związku z art. 65 Kodeksu karnego. Niedawno zostałem też osądzony za czyn z art. 286 Kodeksu karnego. Teraz sąd ma rozpatrzyć, czy odwiesić pierwszy wyrok. Czy faktycznie są to przestępstwa podobne?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Występki z art. 43 i 43 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 75 poz. 468 z późn. zm.), tj. wprowadzanie obrotu środków odurzających, substancji psychotropowych, mleczka makowego lub słomy makowej albo uczestniczenie w takim obrocie, mogą zostać uznane za podobne do przestępstwa z art. 286 § 2 Kodeksu karnego, które określa występek polegający na żądaniu korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.

 

Definicję przestępstw podobnych wskazuje art. 115 § 3 Kodeksu karnego, który mówi, że „przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne”.

 

Występek wprowadzania substancji odurzających do obrotu w swoich ustawowych znamionach nie ma osiągnięcia korzyści majątkowej, jednak fakt, iż w pierwszym wyroku sąd zakwalifikował czyn w zbiegu z art. 65 § 1, który penalizuje uczynienie źródła dochodu z przestępstwa – wskazuje, że wprowadzanie substancji odurzających do obrotu miało na celu uzyskanie korzyści majątkowych.

 

Występek z art. 286 § 2 Kodeksu karnego jest zachowaniem skierowanym z definicji na osiągnięcie korzyści majątkowych.

 

Cel osiągnięcia korzyści majątkowych w przypadku występków, za które został wydany zarówno pierwszy, jak i drugi wyrok, powoduje, iż należy je uznać za przestępstwa podobne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl