.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podniesienie kwalifikacji na koszt pracodawcy i rozwiązanie umowy

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 09.03.2012

Pracowałem w pewnej firmie dwa lata i pojawiła się możliwość podniesienia kwalifikacji. Był to kurs specjalistyczny, który trwał 2 tygodnie i przeprowadzony był w tej samej firmie. Podczas kursu dano nam do podpisania umowę lojalnościową na okres dwóch lat, podczas gdy moja umowa obowiązywała do końca roku. Egzamin przeprowadził pracownik firmy. Po miesiącu dostałem ofertę pracy na lepszych warunkach i postanowiłem opuścić firmę. Wkrótce otrzymałem przedsądowe wezwanie do zapłaty. Czy muszę płacić za kurs i czy jak zapłacę, to mogę wymagać od firmy wydania odpowiednich uprawnień w związku z odbytym kursem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Warunki przyjęte przez obie strony umowy o pracę są przyjęte z ich własnej woli. Umowę o pracę charakteryzuje zatem swoboda w nawiązaniu i rozwiązaniu stosunku pracy. Treść niniejszej umowy kształtowana jest częściowo wolą stron, a częściowo wolą państwa, nie ma pełnej zasady swobody umów. Obowiązuje zasada uprzywilejowania pracownika. Zgodnie z treścią przepisu art. 18 § 1 Kodeksu pracy „postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy”. W sytuacji gdy postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, są mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

 

Swoboda kształtowania stosunku pracy jest zgodna z treścią art. 3531 Kodeksu cywilnego: „strony zawierające umowę mogą same ułożyć stosunek prawny według własnego uznania”. Innymi słowy pracodawca ma pełne prawo zawrzeć w umowie o pracę zapis, który nakłada na pracownika obowiązek pracy przez określony okres lub obowiązek zachowania lojalności wobec pracodawcy pod rygorem zwrotu pieniędzy. Praktyka taka jest stosowana przede wszystkim w jednostkach prokuratury powszechnej oraz sądach powszechnych, gdzie owe jednostki dopłacają do studiów wyższych, pod warunkiem przepracowania po ich skończeniu 3 lat.

 

Konstatując wszystko powyższe, wskazać należy, że jeżeli Pan zapłaci, będzie Pan jednocześnie uprawniony do odbioru wszelkiej dokumentacji potwierdzającej nabyte uprawnienia i odbyte szkolenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »