Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podnajęcie części lokalu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 25.09.2018

Czy najemca, który mieszka w moim mieszkaniu, może podnająć CZĘŚĆ lokalu bez zgody wynajmującego? W umowie najmu widnieje: „Najemca nie ma prawa przedmiotu najmu podnajmować ani oddawać w bezpłatne użytkowanie bez uprzedniej pisemnej zgody Wynajmującego”. Oraz: „Przedmiotem niniejszej umowy najmu jest lokal mieszkalny położony w Warszawie przy ulicy XXX składający się z 2 pokoi, kuchni, łazienki i przedpokoju, zwany dalej Przedmiotem Najmu. Wynajmujący wynajmuje Najemcy calą powierzchnię lokalu wraz ze znajdującymi się w nim meblami i urządzeniami”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzi na Pani pytanie należy poszukiwać w treści art. 6882 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym bez zgody wynajmującego najemca nie może oddać lokalu lub jego części do bezpłatnego używania ani go podnająć. Zgoda wynajmującego nie jest wymagana co do osoby, względem której najemca jest obciążony obowiązkiem alimentacyjnym. Innymi sowy jeżeli umowa najmu zawiera zakaz podnajmu bez zgody wynajmującego, oddanie w podnajem choćby 1 cm2 lokalu stanowi naruszenie postanowień umowy. Wyjątek dotyczy jedynie osób, wobec których najemca jest zobowiązany do alimentowania – żona, dzieci, rodzice.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + X =

»Podobne materiały

Koszty doprowadzenia gazu do mieszkań w prywatnej kamienicy

Jestem emerytką. Nowy właściciel kamienicy, w której mieszkam, zaplanował doprowadzić do mieszkań gaz. Zmusza najemców do zapłaty za doprowadzenie rur oraz do zakupu pieców. Nie stać mnie na to. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Sprzedaż lokalu użytkowego z najemcą

Miesiąc temu podpisałem umowę najmu na lokal użytkowy (jako osoba prawna), z dniem przekazania mi lokalu od 1 kwietnia 2011 r. Dziś (29 marca) właściciel lokalu poinformował mnie, iż lokal w ciągu 3 miesięcy sprzeda innemu właścicielowi i ten prawdopodobnie nie będzie chciał kontynuować ze mną

Trzyletnie wypowiedzenie umowy najmu a powrót eksmitowanej lokatorki

W 2001 r. dałam lokatorce z kwaterunku 3-letnie wypowiedzenie. Umotywowałam je tym, że mieszkanie przeznaczę dla mojego syna. W 2005 r. odbyła się rozprawa, na której orzeczono eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, do którego eksmitowano lokatorkę. Niedługo minie pół roku od czasu wyprowadzen
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »