Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podjęcie pracy po przejściu na emeryturę a wysokość emerytury

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.08.2019

Z dniem 1.09 przeszłam na emeryturę z Karty Nauczyciela (tzw. stare zasady). 60 lat kończę w październiku 2018, a od listopada 2018 r. chcę podjąć pracę. Zależy mi, aby wpłynąć jeszcze na wysokość emerytury, tj. podwyższyć ją. Czy ma znaczenie, jaką będę miała umowę na część czy na cały etat? Jest to praca biurowa, nie w szkole. Czy co kwartał powinnam wtedy składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i czy będzie to emerytura na starych zasadach?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pani emerytura została wyliczona na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej, czyli składa się z:

 

1) 24% kwoty bazowej, o której mowa w art. 19, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, oraz

2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,

3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych

– z uwzględnieniem art. 55.

 

Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia wieku 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia tego wieku. 

 

W takim wypadku emerytura ta obliczona zostanie według nowych zasad – w oparciu o ustalony i zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego począwszy od 1999 r.

 

Emeryturę, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru świadczenia, oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających do dnia nabycia uprawnień do emerytury.

 

Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podjęcie pracy po przejściu na emeryturę a wysokość emerytury

 

Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy po jej przyznaniu, część socjalną emerytury oblicza się przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, od której obliczono podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że kolejna emerytura jest w całości obliczona od „starej” kwoty bazowej.

 

Wymiar zatrudnienia może mieć wpływ na wysokość emerytury o tyle, o ile większy jego wymiar wiąże się z większymi zarobkami. To one bowiem stanowią podstawę składek.  Dodatkowo na podwyższenie emerytury wpływa będzie miało to, czy przepracuje Pani 30 miesięcy, czy też nie – to zadecyduje bowiem o tym, jaka kwota bazowa zostanie wliczona do Pani emerytury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Emerytura polska dla obywatela niemieckiego

Mój partner nabędzie wkrótce prawo do wcześniejszej emerytury w Niemczech. Wyjechał z Polski niecałe 20 lat temu, wcześniej wiele lat tu pracował. Ma obywatelstwo niemieckie. Obecnie, by pobierać pełną emeryturę za okres pracy w Niemczech i w Polsce, musi tam mieszkać. Czy w tej sytuacji może zamieszkać w Polsce i pobierać emeryturę w takiej wysokości, w jakiej dostawałby ją w Niemczech?

Przekształcenie renty w emeryturę

Jestem inwalidką II grupy, lecz od roku 2005 pracuję na cały etat – mam pozwolenie lekarza medycyny pracy. Mam ponad 20-letni staż pracy (okresy składkowe + nieskładkowy). W czerwcu kończę 60 lat. Wiem, że podlegam przepisom, na podstawie których dokonuje się przekształcenia rent w emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. Spotkałam się jednak z opinią, że powinnam do końca marca 2010 roku przejść na wcześniejszą emeryturę (która w moim przypadku podobno jest jeszcze do uzyskania), składając odpowiedni wniosek, ponieważ rzekomo ma to być korzystniejsze finansowo – czy jest to prawda?

Składki na KRUS a sprzedaż domu bez gruntów rolnych

Moja ciocia jest panną, osobą samotną, posiada gospodarstwo rolne (dom, budynki gospodarcze i 2,5 hektara pola). Opłaca KRUS, by w wieku 55 lat dostać rentę. Brakuje jej jeszcze 7 lat. Chciałaby mi zapisać tylko dom, lecz boi się, że straci prawo do renty, gdy dokona takiej darowizny. Proszę mi wyjaśnić, czy możliwe jest odpisanie domu bez pola i utrzymanie dalej świadczeń z KRUS. Zachowałaby oczywiście dożywotnie prawo mieszkania w tym domu. Czy jest sposób, by nie czekać z tym zapisem jeszcze 7 lat? Dom wymaga pilnego remontu, a ja bez pewności, jaką daje oficjalny zapis, boję się inwestować.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »