.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podjęcie pracy po przejściu na emeryturę a wysokość emerytury

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.08.2019

Z dniem 1.09 przeszłam na emeryturę z Karty Nauczyciela (tzw. stare zasady). 60 lat kończę w październiku 2018, a od listopada 2018 r. chcę podjąć pracę. Zależy mi, aby wpłynąć jeszcze na wysokość emerytury, tj. podwyższyć ją. Czy ma znaczenie, jaką będę miała umowę na część czy na cały etat? Jest to praca biurowa, nie w szkole. Czy co kwartał powinnam wtedy składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury i czy będzie to emerytura na starych zasadach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podjęcie pracy po przejściu na emeryturę a wysokość emerytury

Fot. Fotolia

Pani emerytura została wyliczona na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej, czyli składa się z:

 

1) 24% kwoty bazowej, o której mowa w art. 19, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, oraz

2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,

3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych

– z uwzględnieniem art. 55.

 

Kobiety urodzone 1 stycznia 1949 r. i później, uprawnione do wcześniejszej emerytury obliczonej na dotychczasowych zasadach (a więc takiej, której wysokość była uzależniona od podstawy wymiaru i stażu ubezpieczeniowego), z chwilą ukończenia wieku 60 lat mogą zgłosić wniosek o emeryturę przysługującą z tytułu osiągnięcia tego wieku. 

 

W takim wypadku emerytura ta obliczona zostanie według nowych zasad – w oparciu o ustalony i zwaloryzowany kapitał początkowy oraz zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego począwszy od 1999 r.

 

Emeryturę, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru świadczenia, oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających do dnia nabycia uprawnień do emerytury.

 

Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

 

Jeżeli osoba uprawniona do wcześniejszej emerytury nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu przez okres co najmniej 30 miesięcy po jej przyznaniu, część socjalną emerytury oblicza się przy zastosowaniu tej samej kwoty bazowej, od której obliczono podstawę wymiaru wcześniejszej emerytury. Oznacza to, że kolejna emerytura jest w całości obliczona od „starej” kwoty bazowej.

 

Wymiar zatrudnienia może mieć wpływ na wysokość emerytury o tyle, o ile większy jego wymiar wiąże się z większymi zarobkami. To one bowiem stanowią podstawę składek.  Dodatkowo na podwyższenie emerytury wpływa będzie miało to, czy przepracuje Pani 30 miesięcy, czy też nie – to zadecyduje bowiem o tym, jaka kwota bazowa zostanie wliczona do Pani emerytury.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »