Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatki polskie osoby mieszkającej na stałe w USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.12.2009

Od wielu lat mieszkam w USA. W Polsce inwestuję w papiery wartościowe, ale w Stanach pracuję i płacę podatki (dochodowy od pensji z pracy oraz podatek od dochodów kapitałowych, także tych uzyskanych w Polsce, ale pomniejszony o podatek zapłacony w Polsce). Nie posiadam nieruchomości ani w USA, ani w Polsce. Dowiedziałem się ostatnio, że dopóki mój „ośrodek życiowy” znajduje się poza granicami Polski, nie muszę płacić podatku od dochodów z pracy w USA. 1. Czy faktycznie nie muszę w Polsce płacić podatku dochodowego od pensji, a tylko ten od dochodów kapitałowych? 2. Czy jeżeli kupiłbym w Polsce nieruchomości (nie posiadając ich nigdzie indziej), zmieniłby się mój „ośrodek życiowy”? 3. Czy moją sytuację podatkową zmieniłby fakt zakupu nieruchomości i w Polsce, i w USA?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z polska ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów w kraju".

 

„Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Z treści Pana pytania wnioskuję, że nawet po nabyciu kilku lokali mieszkalnych w Polsce Pana miejsce zamieszkania nie ulegnie zmianie, gdyż dalej będzie Pan posiadał centrum interesów życiowych na terenie USA oraz nie będzie Pan przebywał na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku.

 

Zatem w Polsce podlega Pan obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy) i to nie zmieni się po zakupie nieruchomości. Oczywiście, gdy kupi Pan kilka mieszkań, właściwy organ może żądać wyjaśnień – złoży je Pan zgodnie ze stanem faktycznym. Może Pan również wnieść do właściwego sobie organu na terenie USA o wydanie certyfikatu rezydencji, który potwierdzi, że nieograniczony obowiązek podatkowy obejmuje Pana na terenie USA.

 

Jako że polską ustawę stosuje się z uwzględnieniem umów międzynarodowych, sięgnąć należy do obowiązującej wciąż umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu; podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.), która wskazuje, że:

 

  • „»osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski« oznacza jakąkolwiek osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski dla celów jej opodatkowania, lecz w przypadku udziałowca spółki prawa cywilnego lub zarządcy majątku tylko w takim zakresie, w jakim dochód uzyskany przez taką osobę z tego tytułu podlega podatkowi polskiemu jako dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce,
  • »osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych« oznacza jakąkolwiek osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych dla celów jej opodatkowania, lecz w przypadku udziałowca spółki prawa cywilnego lub zarządcy majątku tylko w takim zakresie, w jakim dochód uzyskany przez taką osobę z tego tytułu podlega podatkowi Stanów Zjednoczonych jako dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Stanach Zjednoczonych”.

 

Miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, zgodnie z powyższym, ustala się według reguł stanowiących, iż gdy „osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obydwu Umawiających się Państwach, to:

 

    1. będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ona stale zamieszkuje. Jeżeli ona stale zamieszkuje w obydwu Umawiających się Państwach lub nie zamieszkuje w żadnym z Umawiających się Państw, to będzie uważana za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, z którym jej związki osobiste i majątkowe są ściślejsze (ośrodek powiązań osobistych),

 

  • jeżeli nie można ustalić, w którym z Umawiających się Państw znajduje się ośrodek jej powiązań osobistych, to będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, w którym ona zazwyczaj przebywa,

 

  1. jeżeli ona zazwyczaj przebywa w obydwu Umawiających się Państwach lub nie przebywa w żadnym z Umawiających się Państw, to będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania na terytorium tego Umawiającego się Państwa, którego jest obywatelem”.

 

Reasumując, według powyższych regulacji nie posiada Pan i nie będzie posiadał nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce nawet po zakupie wielu nieruchomości mieszkaniowych, gospodarczych czy jakichkolwiek innych, gdyż posiadanie nieruchomości nie jest bezpośrednią przesłanką ustalania miejsca zamieszkania dla celów podatkowych.

 

Wątpliwości mogą wynikać z zapisu stanowiącego, że przy uwzględnianiu miejsca zamieszkania należy wziąć pod uwagę, z którym państwem związki „majątkowe są ściślejsze”. Jednakże przesłanka ta służy ustaleniu miejsca zamieszkania, gdy według zasad ogólnych miejsce zamieszkania nie może być jednoznacznie ustalone.

 

Odpowiadając bezpośrednio na Pana pytania:

 

Ad 1. Tak, objęty jest Pan ograniczonym obowiązkiem podatkowym.

 

Ad 2. Nie, sam zakup nieruchomości nie zmieni Pana miejsca zamieszkania.

 

Ad 3. Mogłoby to mieć znaczenie w przypadku, gdyby istniały wątpliwości, gdzie posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy oraz/lub miejsce zamieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus dziesięć =

»Podobne materiały

Spadek z zagranicy

Jestem jedynym spadkobiercą mojego kuzyna. Spadek znajduje się w Kanadzie (w Canadian Trustee), są to głównie środki ze sprzedaży domu o wartości ok. 800 tys. dolarów. Jestem rezydentem USA, ale mam obywatelstwo polskie. Gdzie muszę zapłacić podatek od spadku z zagranicy &
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »