
Indywidualne Porady Prawne
Podatki od zysków giełdowych a działalność gospodarczaAutor: Artur Nowak • Opublikowane: 09.06.2010 |
Jako inwestor giełdowy moja firma musi płacić 19% „podatek Belki” w związku z inwestowaniem w akcje, kontrakty itp. Czy dałoby się płacić np. podatek liniowy 19%, ale na firmę? Czy jest możliwość otwarcia jakiegoś funduszu lub działalności na podstawie danego kodu PKD (wiem, że można tak działać, ale jak przekonać do tego naczelnika urzędu skarbowego)? |
W obecnym stanie prawnym nie ma możliwości rozpoznawania źródła przychodów, jakimi są kapitały pieniężne, w ramach dochodów z działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią tu jedynie odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W obecnie obowiązującym stanie prawnym definicja „papierów wartościowych”, zawarta w art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsyła do art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538), zgodnie z którym „ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych – rozumie się przez to:
Fakt dokonania zakupu papierów wartościowych ze środków pochodzących z rachunku bankowego przedsiębiorcy oraz przekazanie przez bank odsetek lub innego rodzaju wynagrodzenia od tych instrumentów finansowych na ten rachunek nie przesądza o zaliczeniu tego przychodu do przychodów z działalności gospodarczej. Wprawdzie uzyskanie wynagrodzenia od papierów wartościowych jest w tym przypadku związane z posiadaniem rachunku bankowego do działalności gospodarczej, niemniej jednak uzależnione jest wyłącznie od swobodnej woli przedsiębiorcy i jego decyzji o zainwestowaniu posiadanych środków w papiery wartościowe. Wynagrodzenie to stanowi przychód będący wynikiem dokonania określonej operacji finansowej związanej z wykorzystaniem jednej z proponowanych przez daną instytucję usług. Dochód z papierów wartościowych stanowi odrębną działalność finansową, niezwiązaną zupełnie z działalnością gospodarczą. Potwierdzają to zresztą oficjalne interpretacje podatkowe organów podatkowych (np. USPDI/415/1/43/06).
Moim zdaniem jednak, jeżeli rozszerzyłby Pan PKD, wówczas moglibyśmy mówić o włączeniu tego rodzaju przychodów do przychodów z działalności gospodarczej. Należy bowiem pamiętać, że działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:
Rozszerzenie działalności o działalność inwestycyjną spowoduje, iż przychody z tej działalności staną się przychodem z działalności operacyjnej firmy (działalności gospodarczej).
PKD z 2007 r. w pozycji 64.99.Z wymienia „Pozostałą finansową działalność usługową, gdzie indziej niesklasyfikowaną, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych”. Podklasa ta obejmuje m.in. „działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.”
Pozycja ta obejmuje zatem nieograniczony krąg działalności inwestycyjnej na własny rachunek. Rozszerzenie PKD o tę pozycję spowoduje moim zdaniem, że działalność ta stanie się działalnością operacyjną firmy, a przychody osiągnięte z tej działalności staną się przychodami z działalności gospodarczej.
Najbezpieczniej byłoby napisać wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Wniosek sporządzany jest na druku ORD-IN i podlegacie opłacie w wysokości 40 zł. Na wydanie interpretacji organ podatkowy ma 3 miesiące. Jeżeli otrzyma Pan pozytywną interpretację, naczelnik urzędu skarbowego nie będzie miał podstaw, by kwestionować rozliczenia z kapitałów pieniężnych jako dochód z działalności gospodarczej. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>