Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatki od usługi budowlanej wykonanej na ternie Niemiec przez polską firmę budowlaną

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 17.02.2018

Gdzie odprowadzić podatek VAT i jak ma być wypisana faktura, jeśli usługa budowlana została wykonana na ternie ciemien u osoby prywatnej przez polską firmę budowlaną. Moja księgowa nie chce przyjąć faktury bez 8% stawki VAT i odprowadzenia go do US W Polsce. Klient twierdzi, że należy odprowadzić podatek VAT w Niemczech w wysokości 19.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatki od usługi budowlanej wykonanej na ternie Niemiec przez polską firmę budowlaną

Fot. Fotolia

W zakresie ustalenia, gdzie znajduje się miejsce świadczenia usługi budowlanej, należy sięgnąć do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 28e ustawy VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Za usługi związane z nieruchomościami uznaje się m.in. usługi budowlane.


Skoro zatem miejscem świadczenia usługi jest terytorium Niemiec, to polski usługodawca zobowiązany jest do rozliczenia podatku VAT zgodnie ze stawką i przepisami obowiązującymi w Niemczech. W takiej sytuacji powinien się Pan zarejestrować na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech i wystawiać dokumenty (faktury, paragony, rachunki, deklaracje, ewidencje itp.) zgodnie z obowiązującą tam stawką podatkową i przepisami.

 

W deklaracji VAT-7 usługę wykonaną na rzecz osoby fizycznej w Niemczech należy wykazać w poz. 11 Świadczenie usług poza terytorium kraju. Dodatkowo należy wskazać, że skoro miejsce świadczenia usługi budowlanej znajduje się w Niemczech, to usługa ta nie stanowi odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju i nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej (nawet jeżeli usługi te świadczone są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych). Nie musi Pan zatem ewidencjonować usług budowlanych wykonywanych dla osób fizycznych w Niemczech za pomocą kasy rejestrującej.


Podsumowując, usługa jest opodatkowana w Niemczech zgodnie z tamtejszymi przepisami, co powoduje, że również dokument potwierdzający wykonanie usługi powinien być wystawiony w świetle przepisów niemieckich.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus pięć =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »