Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek z tytułu najmu mieszkania w Polsce należącego do rezydentów

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.03.2011

Wraz z mężem jesteśmy rezydentami w Wielkiej Brytanii, tu mieszkamy i pracujemy. W Polsce wynajmujemy wspólne mieszkanie. Gdzie powinniśmy zapłacić podatek od dochodu z najmu? Jak się rozliczyć? Czy nie jest tak, że oba kraje nakładają obowiązek podatkowy z tytułu najmu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Osoby fizyczne niemające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy); za takie dochody uważa się w szczególności dochody (przychody) z:

 

  1. pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  2. działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia;
  3. działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

 

Prawdą zatem jest, że według prawa polskiego podatek należy zapłacić w Polsce. Powstaje więc, jak słusznie Pani zauważyła, pewien konflikt, który prowadziłby do podwójnego opodatkowania – na szczęście jednak do tego nie dochodzi. Spieszę wyjaśnić, dlaczego tak jest.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006 r.), stanowi, że dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Anglii z majątku nieruchomego położonego w Polsce, może być opodatkowany w Polsce – zasadę tę stosuje się również do dochodu osiągniętego z najmu.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jasne jest, że dochód zostanie opodatkowany w Polsce i może zostać opodatkowany również w Anglii.

 

Istnieją metody unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z którymi, z uwzględnieniem postanowień ustawodawstwa Zjednoczonego Królestwa w zakresie zaliczania na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa podatku podlegającego zapłaceniu na terytorium poza Zjednoczonym Królestwem, podatek polski płacony na podstawie ustawodawstwa Polski i zgodnie z niniejszą Konwencją, z tytułu przychodów, dochodów lub należnych zysków ze źródeł położonych w Polsce (z wyłączeniem, w przypadku dywidend, podatku płaconego od zysków, z których dywidenda jest wypłacana), będzie zaliczony na poczet podatku Zjednoczonego Królestwa obliczonego w stosunku do tych przychodów, dochodów lub należnych zysków, w stosunku do których podatek polski został obliczony. Do podwójnego opodatkowania zatem nie dochodzi.

 

Wyjeżdżając, winni Państwo złożyć w Polsce NIP-3 aktualizacyjny; w druku tym zmienia się miejsce zamieszkania, bowiem ono tylko ma znaczenie dla obowiązków podatkowych – miejsce zameldowania jest bez znaczenia. Jeśli NIP-3 nie złożyli Państwo do tej pory, proszę zrobić to jak najszybciej.

 

Co do opodatkowania w Polsce – sposób opodatkowania zależy od Pani wyboru, bowiem może to być m.in. ryczałt w wysokości 8,5% (płaci się od przychodu), jak i zasady ogólne – opodatkowanie według progresywnej skali podatkowej 18% i 32% (płaci się od dochodu).

 

Podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu, który chce opodatkować je w formie ryczałtu, w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. Podatnik jest obowiązany za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20. następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28), tj. do 31 stycznia po zakończeniu roku podatkowego.

 

W przypadku zasad ogólnych zaliczki na podatek wpłaca się do 20. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu, a za grudzień – do 20 grudnia, w wysokości zaliczki za listopad; rozliczenie roczne (PIT36) składa się po zakończeniu roku podatkowego do 30 kwietnia.

 

Najem mogą rozliczyć Państwo wspólnie, zakładając, że mieszkanie jest współwłasnością, lub jedno z małżonków może zadeklarować, iż rozlicza całość przychodów/dochodów z najmu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - pięć =

26.06.2011

te porady sa dobre - odbiegaja od rzeczywistosci - np zlozyc nip-3 chlopie ja wyjechalem kiedy ten ni-3 nie istnial oczywiscie tego porada nie uwzglednia bo i prawo tego tez nie uwzglednia jak sadze wiec czlowiek ma do wyboru doplaci do polskiego prawa i przyjechac lub zostac z mocy prawa przestepca - to sa prawdziwe wybory polaka

barabasz

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie ryczałtem a najem

Zamierzam wynająć mieszkanie osobie fizycznej na okres jednego roku. Lokal będzie wynajmowany na cele mieszkalne. Najemca postanowił zapłacić jednorazowo za cały rok. Interesuje mnie opodatkowanie ryczałtem. Kiedy należy poinformować urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania? Czy podatek mam zapłacić jednorazowo od całej otrzymanej kwoty? Jak w umowie ująć zobowiązanie najemcy do ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, które zapłaci mnie jako „pośrednikowi” w tych opłatach?

 

Opodatkowanie dochodów z najmu

Od połowy 2013 r. wynajmuję mieszkanie (które jest wspólną własnością moją i męża), ale do tej pory nie zgłosiłam tego do urzędu skarbowego i w związku z tym dochody z najmu nie były opodatkowane. Chcę to teraz nadrobić, korzystając z instytucji czynnego żalu. Jakie dokumenty trzeba złożyć? Czy mogę się rozliczać na zasadzie ryczałtu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »