Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.09.2014

Na jakiej podstawie komornik może odprowadzić podatek VAT w przypadku sprzedaży – w drodze licytacji – nieruchomości prywatnej na spłatę długów firmowych?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pan:

 

„Na jakiej podstawie komornik może odprowadzić podatek VAT w przypadku sprzedaży – w drodze licytacji – nieruchomości prywatnej na spłatę długów firmowych?”.

 

Odpowiedź brzmi:

 

Nie może. Nie ma takiej podstawy.

 

Komornik na mocy art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) wykonujący czynności egzekucyjne (w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego) jest płatnikiem podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika, nie ma jednak możliwości, by pełnił funkcję płatnika, gdy dłużnik z tytułu określonej dostawy nie jest podatnikiem.

 

Z takim przypadkiem, jak mniemam, mamy do czynienia w opisanej sytuacji. To znaczy, mamy do czynienia z przypadkiem, gdy komornik zbywa/ będzie zbywał prywatny, niebędący elementem działalności gospodarczej, majątek dłużnika. W takiej sytuacji, upraszczając, należy spojrzeć, czy dłużnik, gdyby zbywał ten majątek, zapłaciłby VAT, czy byłby podatnikiem – jeśli nie, to komornik nie może pełnić funkcji płatnika, bowiem nie ma podatku, którego miałby obliczyć, pobrać i odprowadzić.

 

Analogicznie wskazują wydawane interpretacje. Przykładowo:

 

  • Pismo z dnia 31 sierpnia 2010 r. Izby Skarbowej w Warszawie (sygnatura: IPPP1-443-590/10-5/MP): „Jeżeli sprzedaż nieruchomości, dokonywana przez dłużnika, korzystałaby ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, to dostawa tej samej nieruchomości stanowi również dla komornika dostawę zwolnioną od podatku od towarów i usług. Komornik sądowy jest płatnikiem podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości w imieniu dłużnika, jeśli dłużnik występowałby w charakterze podatnika VAT obowiązanego do rozliczenia podatku z tytułu tej czynności”.

  • Pismo z dnia 25 kwietnia 2013 r. Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygnatura: ITPP2/443-92/12/AJ) wskazuje, że dostawa przez komornika majątku prywatnego dłużnika nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy sprzedaż dotyczy aktywności dłużnika w sferze zarządu majątkiem prywatnym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W doktrynie wskazuje się podobnie. Przykładowo Bartosiewicz Adam zauważa, że w „szczególności w przypadku sprzedaży towarów należących do osoby fizycznej, niebędącej w ogóle podatnikiem, wykluczone jest uznanie, że sprzedaż dokonywana jest w imieniu podatnika. W związku z tym, chociaż stanowi ona dostawę, nie będzie podlegać opodatkowaniu. Skoro bowiem nie ma tutaj podatnika, nie może być i płatnika podatku od tej samej czynności. Kwestię opodatkowania danej dostawy wykonywanej w trybie egzekucji należy bowiem rozpatrywać nie przez osobę płatnika, lecz »podstawiając« jako dostawcę podmiot, którego towary są sprzedawane” (Bartosiewicz Adam, VAT. Komentarz, LEX, 2013 – komentarz do art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Mieszkanie zakupione na licytacji

W mieszkaniu, które zakupiłem na licytacji, wciąż mieszkają poprzedni właściciele i nie mają zamiaru się wyprowadzić. Ostatnio – ponieważ lokatorzy wstrzymują egzekucję komorniczą, składając kolejne zażalenia do sądu – spróbowałem wejść do mieszkania siłą, jednak zostałem zastraszony. Myślałem o tym, żeby wynająć firmę przewozową i wywieźć rzeczy lokatorów, np. pod ich nieobecność. Czy coś mogłoby mi za to grozić?

Podatek VAT od nieruchomości zakupionej podczas licytacji komorniczej

Moja firma, która jest płatnikiem podatku VAT, zakupiła nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Zapłaciliśmy na konto podaną przez sąd kwotę zgodną z licytacją. Sądziłem, że powinniśmy otrzymać fakturę VAT, na której widniejąca zapłacona kwota jest kwotą brutto i od tej kwoty powinien być odprowadzony podatek VAT. Tej czynności komornik nie wykonał, twierdząc, że dłużnik nie jest płatnikiem podatku VAT. Czy komornik postąpił słusznie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »