Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT na bramę garażową

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.05.2011

Jeżeli brama garażowa jest montowana w garażu w bryle budynku, to jaki VAT należy doliczyć: 8% czy 23% w tym roku? Jak to ująć na fakturze, aby dało się to zrobić ze stawką 8%?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Utrzymane zostaje stawka obniżona – obecnie 8% zamiast 7% dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT)*.

 

„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
 

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

 

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2”.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r.) stanowi, że „stawkę podatku obniża się do wysokości 8% również dla:

  1. robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i
  2. robót konserwacyjnych dotyczących:

     

    • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11) z wyłączeniem lokali użytkowych,
    • lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

      – w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1”.

 

Roboty konserwacyjne to roboty „mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont”.

 

Obniżenia stawki z wymienionego pkt 2 nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

 

Jak widać, obecnie obowiązuje zawężenie względem poprzednio obowiązującego stanu, bowiem do dnia 31.12.2010 rozporządzenie obniżało stawkę podstawową dla „robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych” a w roku 2011 jedynie dla „robót konserwacyjnych”, tj. robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

 

Reasumując, korzystanie ze zwolnienia uzależnione jest od tego, w jakim budynku montowana jest brama – zakładając, że wstawienie bądź wymiana bramy nie jest robotą konserwacyjną – zwolnienie będzie przysługiwać, gdy obiekt będzie obiektem budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

W pozostałym zakresie zastosowanie znajduje stawka podstawowa 23%.

 

Dodam jeszcze, że osobiście wychodzę z założenia, że garaż w bryle budynku jest elementem składowym budynku mieszkalnego. Nie wynika to wprost z żadnego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, a z praktyki organów podatkowych.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 15.01.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus siedem =

»Podobne materiały

Darowizna sklepu synowej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem podatku VAT (mały sklep spożywczy). Chcę przekazać synowej w grudniu sklep w formie darowizny. Z jaką data synowa powinna się zarejestrować do podatku VAT (VAT-R), aby nie płacić VAT-u od tej darowizny?

 

Zwrot VAT-u przy WDT

Kupiłem towar od firmy w kraju, na fakturę ze stawką 23%. Następnie eksportuję towar za granicę na 0% VAT-u WDT. Wszystkie wymogi spełniam. Czy US może odmówić mi oddania VAT-u przy WDT?

 

Prace budowlane w Niemczech a VAT i podatek dochodowy

Przedsiębiorca posiada jednoosobową działalność gospodarczą (usługi budowlane). Płaci podatek w formie ryczałtu, VAT i VAT UE. Przedsiębiorca chce zatrudnić zleceniodawców i wykonać remont domu osoby prywatnej na terenie Niemiec. Gdzie zapłaci podatek dochodowy i podatek VAT?

 

Zakup mieszkania jako lokalu użytkowego bądź hotelowego

Zamierzam kupić mieszkanie za gotówkę jako osoba prywatna od firmy. W mieszkaniu tym ma mieszkać moja córka. W firmie powiedziano mi, że mogę to mieszkanie zgłosić jako lokal użytkowy/hotelowy i wówczas będę mógł odliczyć z ceny zakupu 23% VAT, ewentualnie wynająć córce po cenie kosztów/czynsz plus

 

Jak rozliczy VAT, gdy dostawca jest spoza Unii?

Otrzymałam towar z Hiszpanii, od firmy, która jest zarejestrowana poza obszarem Unii i nie figuruje w VAT-UE. Jak powinnam rozliczyć VAT i wypełnić deklarację VAT-7?

 

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

Potrzebuję porady na temat działalności gospodarczej zajmującej się projektowaniem oraz sprzedażą biżuterii (srebro, złoto, diamenty, kamienie naturalne) głownie za granicę. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania (obecnie jest na zasadach ogólnych)? Czy potrzebna jest kasa fiskalna (sprzedaż dla fi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »