Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek VAT na bramę garażową

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.05.2011

Jeżeli brama garażowa jest montowana w garażu w bryle budynku, to jaki VAT należy doliczyć: 8% czy 23% w tym roku? Jak to ująć na fakturze, aby dało się to zrobić ze stawką 8%?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Utrzymane zostaje stawka obniżona – obecnie 8% zamiast 7% dla dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT)*.

 

„Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
 

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

 

 1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
 2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2”.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r.) stanowi, że „stawkę podatku obniża się do wysokości 8% również dla:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 1. robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym i
 2. robót konserwacyjnych dotyczących:

   

  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11) z wyłączeniem lokali użytkowych,
  • lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

   – w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1”.

 

Roboty konserwacyjne to roboty „mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont”.

 

Obniżenia stawki z wymienionego pkt 2 nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

 

Jak widać, obecnie obowiązuje zawężenie względem poprzednio obowiązującego stanu, bowiem do dnia 31.12.2010 rozporządzenie obniżało stawkę podstawową dla „robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych” a w roku 2011 jedynie dla „robót konserwacyjnych”, tj. robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

 

Reasumując, korzystanie ze zwolnienia uzależnione jest od tego, w jakim budynku montowana jest brama – zakładając, że wstawienie bądź wymiana bramy nie jest robotą konserwacyjną – zwolnienie będzie przysługiwać, gdy obiekt będzie obiektem budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

 

W pozostałym zakresie zastosowanie znajduje stawka podstawowa 23%.

 

Dodam jeszcze, że osobiście wychodzę z założenia, że garaż w bryle budynku jest elementem składowym budynku mieszkalnego. Nie wynika to wprost z żadnego przepisu ustawy o podatku od towarów i usług, a z praktyki organów podatkowych.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 15.01.2011 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 3 + 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna sklepu synowej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem czynnym podatnikiem podatku VAT (mały sklep spożywczy). Chcę przekazać synowej w grudniu sklep w formie darowizny. Z jaką data synowa powinna się zarejestrować do podatku VAT (VAT-R), aby nie płacić VAT-u od tej darowizny?

Zwrot VAT-u przy WDT

Kupiłem towar od firmy w kraju, na fakturę ze stawką 23%. Następnie eksportuję towar za granicę na 0% VAT-u WDT. Wszystkie wymogi spełniam. Czy US może odmówić mi oddania VAT-u przy WDT?

Prace budowlane w Niemczech a VAT i podatek dochodowy

Przedsiębiorca posiada jednoosobową działalność gospodarczą (usługi budowlane). Płaci podatek w formie ryczałtu, VAT i VAT UE. Przedsiębiorca chce zatrudnić zleceniodawców i wykonać remont domu osoby prywatnej na terenie Niemiec. Gdzie zapłaci podatek dochodowy i podatek VAT?

Zakup mieszkania jako lokalu użytkowego bądź hotelowego

Zamierzam kupić mieszkanie za gotówkę jako osoba prywatna od firmy. W mieszkaniu tym ma mieszkać moja córka. W firmie powiedziano mi, że mogę to mieszkanie zgłosić jako lokal użytkowy/hotelowy i wówczas będę mógł odliczyć z ceny zakupu 23% VAT, ewentualnie wynająć córce po cenie kosztów/czynsz plus liczniki. Czy wówczas też mogę odliczyć VAT?

Jak rozliczy VAT, gdy dostawca jest spoza Unii?

Otrzymałam towar z Hiszpanii, od firmy, która jest zarejestrowana poza obszarem Unii i nie figuruje w VAT-UE. Jak powinnam rozliczyć VAT i wypełnić deklarację VAT-7?

Rejestracja firmy szwedzkiej jako podatnika VAT

Szwedzka firma przekazuje (na podstawie kontraktu) polskiej spółce materiały, które są przetwarzane na terenie Polski i w ciągu 30 dni po wykonaniu usługi wywożone z jej terytorium. Usługi wykonywane są na rzeczowym majątku trwałym. Zleceniodawca podał numer identyfikacji podatkowej, więc usługi opodatkowane są w kraju nabywcy. Firma ze Szwecji postanowiła na potrzeby transakcji z innymi firmami w Polsce zarejestrować się jako podatnik VAT. Co stanie się w momencie jej rejestracji w Polsce? Czy polska spółka może dalej stosować dotychczasowe rozwiązania? Czy na potrzeby wymienionych transakcji spółka szwedzka może dalej posługiwać się unijnym numerem VAT, czy musi już do wszystkich transakcji dokonywanych w Polsce stosować VAT nadany przez polski urząd skarbowy?

Darowizna działki córce, jej sprzedaż i zakup mieszkania od rodzica

Posiadam 10 działek budowlanych i chciałbym sprzedać 1 lub 2, ale obawiam się konieczności zapłacenia podatku VAT. Czy jeżeli przepiszę działkę na córkę, jako darowiznę, a ona niezwłocznie (przed upływem 5 lat) ją sprzeda i pieniądze przeznaczy na zakup mieszkania ode mnie (mieszka w nim od 9 lat i nie posiada żadnego innego mieszkania), to czy będzie zwolniona od podatków VAT i dochodowego od transakcji sprzedaży tej działki?

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

Potrzebuję porady na temat działalności gospodarczej zajmującej się projektowaniem oraz sprzedażą biżuterii (srebro, złoto, diamenty, kamienie naturalne) głownie za granicę. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania (obecnie jest na zasadach ogólnych)? Czy potrzebna jest kasa fiskalna (sprzedaż dla firm oraz osób prywatnych)? VAT w Europie i poza nią – kiedy 0% i jakie są wymogi? Jak wygląda sytuacja co do projektu 3D, a jak co do gotowego produktu? Sprzedaż jest prowadzona przez sklep on-line. Chcę pozwolić firmie z USA sprzedawać produkty w moim sklepie, czy jest to możliwe i jakie będą wymogi co do VAT-u i podatku?

Podatek od sprzedaży budynku wczasowego

Jakie będą zobowiązania podatkowe po sprzedaży działki zabudowanej budynkiem kolonijnym-wczasowym? W budynku prowadziłem od 2003 r. usługi sprzedaży noclegów i gastronomię na podstawie wpisu do ewidencji. Żona pozostaje we wspólności majątkowej i posiada 50% udziałów w nieruchomości. Współpracuje ze mną nie będąc na etacie. Działka jest dzierżawą wieczystą od Skarbu Państwa.

Stawka VAT na sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową

Nasza firma chce sprzedać działkę z rozpoczętą budową – jest już garaż podziemny i część parteru. Ma to być budynek mieszkalny z lokalami usługowymi (400 m2 i 150 m2). Jaką stawkę podatku VAT powinniśmy zastosować, wystawiając fakturę?

Wniesienie aportem działek do spółki z o.o. a VAT

Jestem właścicielem i współwłaścicielem większej liczby działek budowlanych. W przyszłości planuję wnieść te działki aportem do sp. z o.o., w której będę większościowym udziałowcem. Przeraża mnie jednak wizja wpłaty VAT-u. Zgodnie z informacją na wielu stronach www jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej nie podlegam podatkowi VAT. Czy jednak zapłata tego podatku nie dotyczy nowej spółki? Spółka ma zajmować się oczyszczeniem terenu z zarośli, doprowadzeniem mediów i sprzedażą przygotowanych w ten sposób działek budowlanych. Czy istnieje możliwość wprowadzenia aportu w postaci nieruchomości bez zapłacenia VAT-u już na początku działalności? Czy wystąpią przy tej czynności inne podatki?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »