Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wynajmu ciągnika siodłowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 31.03.2011

Prowadzę jednoosobową firmę – usługi transportowe, przewóz towarów. Dostałem propozycję wynajmu na okres 2 miesięcy ciągnika siodłowego dla innej firmy transportowej. W tej chwili płacę zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych 5,5% i podatek VAT 22%*. Czy mogę zrealizować taką usługę i jaki podatek zapłacę od uzyskanego przychodu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z ust. 11 ww. artykułu przychodem z działalności są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

 

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w ww. art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym – zatem przychód opodatkuje Pan podatkiem w wysokości 8,5%, jeśli oczywiście ów ciągnik siodłowy jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą.

 

Analogicznie wskazują organy podatkowe; stanowisko takie znajdziemy m.in. w piśmie z dnia 11 lutego 2010 r. wydanym przez Izbę Skarbową w Katowicach (sygn. IBPBI/1/415-965/09/WRz): „Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, o których mowa w ww. art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o podatku dochodowym.

 

Mając na względzie powyższe przepisy prawa podatkowego, jak również przedstawiony we wniosku stan faktyczny, z którego wynika, iż wynajmowany samochód, jako składnik majątku związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, jest wpisany do wykazu środków trwałych, stwierdzić należy, iż przychody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu według stawki 8,5%”.

 

Pojawiają się i przeciwne teorie, wskazujące, że jeśli najem nie jest główną działalnością, stawka ryczałtu wynosi 17%; moim zdaniem jednak nie są one umocowane w obowiązującym prawie w sposób właściwy.

 

Jeśli chodzi o podatek VAT, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu. Fakturę wystawia się tu nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, jednak nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

 

Wynika to z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT oraz § 11 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

 

* Opinia sporządzona na podstawie stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2011.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus 0 =

»Podobne materiały

Usługi zwolnione z VAT przed zmianą ustawy a stan w 2011 r.

Prowadzę działalność gospodarczą o kodzie 90.01.Z (wystawianie przedstawień artystycznych), reprezentuję artystę i fakturuję jego honoraria powiększone o moją prowizję. Do 2010 r. korzystałem ze zwolnienia z VAT. Obecnie nie wiem, jak interpretować art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o

Forma opodatkowania firmy wykonującej i udostępniającej zdjęcia

Chciałbym rozpocząć działalność polegającą na wykonywaniu zdjęć i ich obróbce. Moje zasoby będę udostępniał bankom zdjęć, a te – udzielą licencji na korzystanie z moich zasobów odbiorcom. Czy taką działalność mogę rozliczać na zasadzie karty podatkowej? Czy jednak to musi być uznane

Zespół muzyczny – jaką formę działalności wybrać, aby go założyć

Zastanawiam się nad założeniem zespołu muzycznego grającego na weselach. W jakiej formie najlepiej zalegalizować taką działalność? Z jakimi to się wiąże kosztami? Jakie umowy zawierałbym z klientami i na jakich zasadach?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »