Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranych w kasynie internetowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.04.2011

Jestem graczem kasyna internetowego i osiągam z tego tytułu dochody około 4-5 tys. zł na miesiąc. Zaznaczam, że na taki dochód miesięczny składają się przychody dzienne z jednorazowych wygranych. W jaki sposób mam się rozliczyć z urzędem skarbowym z dochodów uzyskanych w ten sposób? Czy taka forma dochodów wymaga ich ujawniania i rozliczania, a jeśli tak, to jaka forma rozliczenia ma być zastosowana? Proszę o podanie w opinii podstawy prawnej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem osiąganie dochodów z internetowego hazardu jest w Polsce w całości zabronione i mamy do czynienia z dochodem z przestępstwa, który nie może zostać opodatkowany. Jest tak, bowiem „przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy” – art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie podlega każdy „kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym”.

 

Ponadto zgodnie z art. 109 tej ustawy „kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”.

 

Internetowe kasyna, z tego co mi wiadomo – nie są legalne w Polsce i są prowadzone przez firmy zagraniczne lub spółki–córki polskich firm, ich siedziby to na ogół raje podatkowe.

 

Art. 15 ustawy o grach hazardowych wprost stanowi, iż „kasyna gry mogą być lokalizowane jedynie w miejscowościach liczących do 250 tys. mieszkańców – 1 kasyno. Na każde kolejne rozpoczęte 250 tys. mieszkańców liczbę dozwolonych kasyn gry zwiększa się o 1. Łączna liczba kasyn gry w województwie nie może być jednak wyższa niż 1 kasyno na każde pełne 650 tys. mieszkańców województwa. (...) Kasyna gry mogą być także lokalizowane na pełnomorskich statkach pasażerskich i promach pasażerskich o polskiej przynależności, pod warunkiem że gra prowadzona jest w czasie rejsu i rozpoczyna się nie wcześniej niż po upływie 30 minut po wypłynięciu z portu i kończy się nie później niż na 30 minut przed wpłynięciem do portu przeznaczenia”.

 

Widać wyraźnie, że kasyna nie mogą być lokalizowane w tzw. „internecie”.

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o grach hazardowych „grami losowymi są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin. Są to:

 

  1. gry liczbowe – gry, w których wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników, a wysokość wygranych zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek, oraz gra liczbowa keno, w której wygraną uzyskuje się przez prawidłowe wytypowanie liczb, a wysokość wygranych stanowi iloczyn wpłaconej stawki i mnożnika ustalonego dla poszczególnych stopni wygranych;
  2. loterie pieniężne, w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane pieniężne;
  3. gra telebingo, w której uczestniczy się przez nabycie dowodu udziału w grze zawierającego przypadkowe zestawy liczb lub znaków z góry ustalonego zbioru liczb lub znaków, przeprowadzana na skalę ogólnokrajową z losowaniem nadawanym jako audycja telewizyjna, a podmiot urządzający grę oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe;
  4. gry cylindryczne, w których uczestniczy się w grze przez wytypowanie liczb, znaków lub innych wyróżników, a wysokość wygranej zależy od określonego z góry stosunku wpłaty do wygranej, zaś wynik gry ustalany jest za pomocą urządzenia obrotowego;
  5. gry w karty: black jack, poker, baccarat;
  6. gry w kości;
  7. gra bingo pieniężne, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane pieniężne, których wysokość zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek;
  8. gra bingo fantowe, w której uczestniczy się przez nabycie przypadkowych zestawów liczb z ustalonego z góry zbioru liczb, a podmiot urządzający grę oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;
  9. loterie fantowe, w których uczestniczy się przez nabycie losu lub innego dowodu udziału w grze, a podmiot urządzający loterię oferuje wyłącznie wygrane rzeczowe;
  10. loterie promocyjne, w których uczestniczy się przez nabycie towaru, usługi lub innego dowodu udziału w grze i tym samym nieodpłatnie uczestniczy się w loterii, a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe;
  11. loterie audioteksowe, w których uczestniczy się przez:

     

    • odpłatne połączenie telefoniczne lub
    • wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (SMS) z użyciem publicznej sieci telekomunikacyjnej

      – a podmiot urządzający loterię oferuje wygrane pieniężne lub rzeczowe”.

 

Nie ma możliwości moim zdaniem legalizacji, a zatem opodatkowania wygranych, o których mowa.

 

Powyższa odpowiedź może być inna od interpretacji przepisów, jakiej w trakcie ewentualnej kontroli (czynności sprawdzających) dokonać mogą organy, wynika to z nieścisłych przepisów i braku w zasadzie wyroków, które mogłyby być punktem odniesienia – jedyną metodą zabezpieczająca podatnika, z punktu widzenia problemów z podatkiem dochodowym, jest wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN.

 

Dodam także, że wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Powyżej tej kwoty podatek 10% pobiera płatnik.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 7 =

»Podobne materiały

Poker przez Internet (granie za granicą)

Czy jest możliwość zalegalizowania dochodów z pokera internetowego w Polsce? Planuję przeprowadzić się np. na Litwę, tam grać i zarabiać. Potem wrócić do Polski i kupić np. mieszkanie. Czy w takiej sytuacji będę miał problemy z urzędem skarbowym? Jak ewentualnie udokumentować takie dochody?

 

Podatek od wygranej internetowej loterii włoskiej lotto

Wygrałem pewną sumę w internetowe lotto, loteria włoska. Wygrane pieniądze zostaną po okazaniu kuponu we Włoszech przelane na moje konto. Podatek należny został odprowadzony od wygranej w Italii. Zakłady zawieram, będąc na kontrakcie w Federacji Rosyjskiej (adres IP). Czy po przelaniu wygranej do po

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »