
Indywidualne Porady Prawne
Podatek od wygranej internetowej loterii włoskiej lottoAutor: Monika Wycykał • Opublikowane: 15.12.2016 |
Wygrałem pewną sumę w internetowe lotto, loteria włoska. Wygrane pieniądze zostaną po okazaniu kuponu we Włoszech przelane na moje konto. Podatek należny został odprowadzony od wygranej w Italii. Zakłady zawieram, będąc na kontrakcie w Federacji Rosyjskiej (adres IP). Czy po przelaniu wygranej do polskiego banku na moje konto nie będzie problemów z US? Czy nie zostanie mi naliczony podatek? |
![]() Fot. Fotolia |
UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.
Wnioskuję z treści Pańskiego pytania, że skoro organizator loterii, w której Pan wygrał, odprowadzi podatek należny fiskusowi od wygranej, to sama gra jest legalna w świetle prawa włoskiego i nie mamy tutaj do czynienia z procederem przestępczym. Z kolei w Rosji, z tego, co się orientuję, nie jest zakazane uczestniczenie nawet w nielegalnych grach hazardowych prowadzonych przez Internet, a karze się organizatorów takich procederów oraz dostawców Internetu. Nie napisał Pan, o jakiej loterii mowa, więc dalsze rozważania będą miały charakter maksymalnie szeroki, aby uwzględnić grę, o której Pan pisze.
W Polsce przepisy dotyczące udziału w jakichkolwiek grach losowych są nad wyraz restrykcyjne, gdyż ustawodawca objął bardzo szeroki zakres aktywności pojęciem „gier hazardowych”. Obowiązuje tutaj ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 471, z późn. zm. — dalej: u.g.h.), która od początku swojego obowiązywania przysparza samych trudności — zwłaszcza w zakresie interpretacji, co jest objęte zakresem jej obowiązywania. Art. 1 u.g.h. brzmi niewinnie: „ustawa określa warunki urządzania i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach”. Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy zadajemy pytanie, co się dokładnie kryje pod tymi enigmatycznymi sformułowaniami.
W odniesieniu do gier losowych ustawodawca dość precyzyjnie określił, co należy przez nie rozumieć. Są to:
(…)
Powyższe przepisy raczej Pana nie dotyczą, gdyż po pierwsze, organizowanie loterii we Włoszech podlega przepisom włoskim, a nie polskim, więc trudno mówić o organizowaniu nielegalnej gry w świetle polskiej ustawy antyhazardowej, po drugie, K.k.s. penalizuje udział w zagranicznych grach losowych oraz zagranicznych zakładach wzajemnych tylko wówczas, gdy uczestniczy się w nich na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Z racji tego, że jest to przepis o charakterze karnym, zagrażający podstawowej wartości, jaką jest wolność, należy wykładać go maksymalnie ściśle i zakazana jest wykładnia rozszerzająca. Tym samym jeżeli znajduje się Pan na terytorium Federacji Rosyjskiej, nie można mówić o spełnieniu tego znamienia czynu zabronionego — a bez spełnienia wszystkich znamion nie da się nikogo pociągnąć do odpowiedzialności karnej, tym karno-skarbowej. Stąd też nie widzę podstaw, aby wymierzyć Panu jakąkolwiek karę o charakterze karno-skarbowym.
W dalszej kolejności pozwolę sobie przejść do aspektów podatkowych, związanych z wygraną.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm. — dalej: u.p.d.o.f.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 3 ust. 1a u.p.d.o.f. „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:
Oznacza to, że jeżeli Pański ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce mimo czasowego pobytu w innym Państwie, to nadal podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i co do zasady musi Pan odprowadzać podatek od swoich dochodów niezależnie od tego, gdzie zostały uzyskane (w Polsce, Rosji czy Włoszech).
(…)
Jeżeli spełnia Pan którykolwiek z warunków przedstawionych powyżej, nie ciąży na Panu obowiązek rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym. W sytuacji jednak, gdy nie można zastosować żadnego zwolnienia, musi Pan odprowadzić 10% podatku od wygranej.
Aby rozstrzygnąć tę sytuację, byłoby najlepiej zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w Pana sprawie – opłata wynosi 40 zł, a pozwoli jednoznacznie określić Pańskie obowiązki podatkowe. Co ważne, jeżeli urząd skarbowy wyda taką interpretację, to nie może jej zmienić bez ważnego powodu.
Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>