Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.09.2010

Wygrałem nagrody o łącznej wartości 10 000 zł w zagranicznym konkursie internetowym (firma zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii). Jaki powinienem zapłacić podatek od wygranej? Chciałbym jedną z tych nagród sprzedać – czy wówczas znów muszę zapłacić jakiś podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Podatek od wygranej pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

 

Artykuł 21 ust. 1 pkt 6a stanowi, że „wolne od podatku są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

 

Zwolnienie powyższe do kwoty 2 280 zł w odniesieniu do wygranych uzyskanych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium loterie, gry lub zakłady wzajemne są urządzane i prowadzone.

 

Z Wielką Brytania Polska posiada stosowną umowę międzynarodową, zgodnie z którą części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, bez względu na to, skąd one pochodzą, a które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów umów, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

 

Reasumując, winien Pan uiścić 10% zryczałtowany podatek od wygranej, jeśli wygrana uzyskana została w:

 

  • Polsce,
  • innych Państwach Unii,
  • innych Państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa członkowskie plus Islandia, Norwegia i Liechtenstein).

 

Wygrane uzyskane ze źródeł położonych w innych państwach są opodatkowane na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej).

 

Jest to dochód uzyskiwany bez pośrednictwa płatnika, jednak moim zdaniem nie jest Pan obowiązany wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy – jest to jednak kwestia problematyczna i organy podatkowe mogą mieć tu inne zdanie. Najbezpieczniej zatem we właściwym urzędzie skarbowym ustalić z urzędnikiem, czy zdaniem tegoż organu należy zapłacić zaliczkę w trakcie roku. Można również wystąpić z wnioskiem o interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN.

 

Jeśli natomiast od sprzedaży przedmiotów – nagrody, nie upłynęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, należny będzie podatek według skali podatkowej. Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + dziesięć =

»Podobne materiały

Podatek od wygranej nagrody

Udałem się do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatek od wygranej nagrody, jednak dowiedziałem się, że nagrodę powinienem już dostać opodatkowaną. Tyle że ja dostałem całą nagrodę. Powiedzieli mi więc, że muszę teraz przelać 10% na konto organizatora loterii. Jak tę sprawę załatwić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »