Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.09.2010

Wygrałem nagrody o łącznej wartości 10 000 zł w zagranicznym konkursie internetowym (firma zarejestrowana jest w Wielkiej Brytanii). Jaki powinienem zapłacić podatek od wygranej? Chciałbym jedną z tych nagród sprzedać – czy wówczas znów muszę zapłacić jakiś podatek?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 – pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Podatek od wygranej pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

 

Artykuł 21 ust. 1 pkt 6a stanowi, że „wolne od podatku są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2.280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

 

Zwolnienie powyższe do kwoty 2 280 zł w odniesieniu do wygranych uzyskanych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium loterie, gry lub zakłady wzajemne są urządzane i prowadzone.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z Wielką Brytania Polska posiada stosowną umowę międzynarodową, zgodnie z którą części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, bez względu na to, skąd one pochodzą, a które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów umów, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

 

Reasumując, winien Pan uiścić 10% zryczałtowany podatek od wygranej, jeśli wygrana uzyskana została w:

 

  • Polsce,
  • innych Państwach Unii,
  • innych Państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa członkowskie plus Islandia, Norwegia i Liechtenstein).

 

Wygrane uzyskane ze źródeł położonych w innych państwach są opodatkowane na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej).

 

Jest to dochód uzyskiwany bez pośrednictwa płatnika, jednak moim zdaniem nie jest Pan obowiązany wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy – jest to jednak kwestia problematyczna i organy podatkowe mogą mieć tu inne zdanie. Najbezpieczniej zatem we właściwym urzędzie skarbowym ustalić z urzędnikiem, czy zdaniem tegoż organu należy zapłacić zaliczkę w trakcie roku. Można również wystąpić z wnioskiem o interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN.

 

Jeśli natomiast od sprzedaży przedmiotów – nagrody, nie upłynęło pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, należny będzie podatek według skali podatkowej. Dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie dochodów z gier

Moje pytania dotyczą zakładów bukmacherskich przez Internet. W Polsce nie jest to legalne, natomiast w Anglii tak. Chciałbym legalnie zarabiać na zakładach. Jak to zrobić? Czy musiałbym zmienić adres zamieszkania? Zastanawiam się nad zamieszkaniem w Anglii. Jak wygląda sprawa opodatkowania? Proszę mi wyjaśnić, czy dochody z gier podlegają opodatkowaniu wyłącznie w kraju zamieszkania podatnika.

Podatek od wygranej nagrody

Udałem się do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatek od wygranej nagrody, jednak dowiedziałem się, że nagrodę powinienem już dostać opodatkowaną. Tyle że ja dostałem całą nagrodę. Powiedzieli mi więc, że muszę teraz przelać 10% na konto organizatora loterii. Jak tę sprawę załatwić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »