Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od sprzedaży monety kolekcjonerskiej i domeny internetowej przez osobę fizyczną

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 10.02.2010

Mam dwa pytania. Pierwsze: Jaki podatek należy odprowadzić od sprzedaży monety kolekcjonerskiej (złotej lub srebrnej), jeśli ma wartość powyżej 1000 zł, posiadam ją dłużej niż pół roku, jestem osobą fizyczną, jest to sporadyczna sprzedaż, a nabywcą jest osoba fizyczna lub prawna z Polski, kraju UE lub z Rosji? Drugie: Jakie podatki odprowadzić od sprzedaży domeny internetowej, jeśli sprzedawcą była osoba fizyczna, domenę zarejestrowano w 2007 r., a kupiła ją firma z Francji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W analogicznej sprawie wypowiedziała się Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB1/415-200/09-2/ES), pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Organ wskazuje, że „sprzedaż monet wchodzących w skład prywatnej kolekcji numizmatycznej, dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie stanowi pozarolniczej działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

 

Interpretacja ta jest w pełni prawidłowa, bowiem w ogóle źródłem przychodu nie jest odpłatne zbycie (z nieistotnymi tu zastrzeżeniami):

 

  • „nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy,

    jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie” (art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, zatem sprzedaż opisana przez Pana będzie podlegała, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pamiętać należy jednak, że zwolniona od podatku jest sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł. Wymieniona kwota to nie jest tak zwana cena; podstawą opodatkowania jest bowiem przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy.

 

Stawka podatku wynosi od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych 2%, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

 

Co równie ważne, czynność cywilnoprawna, jaką jest sprzedaż, podlega podatkowi, jeżeli jej przedmiotem są:

 

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zatem sprzedaż monet wszystkim wymienionym przez Pana podmiotom podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bowiem, jak mniemam, monety znajdują się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – nabywca „krajowy” złoży deklarację PCC we właściwym urzędzie skarbowym, niemający w kraju siedziby/miejsca zamieszkania nabywca winien złożyć deklarację Naczelnikowi II Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście. Właściwa jest deklaracja PCC-3 – termin to 14 dni od dnia sprzedaży.

 

Odnośnie sprzedaży domeny, jak wskazano w piśmie z dnia 7 grudnia 2007 roku wydanym przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. akt IBPB2/415-1162/07/CJS), przychód ze sprzedaży domeny internetowej stanowi będzie przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem przychód ten jest opodatkowany na zasadach ogólnych zgodnie z obowiązującą skalą podatkową. Gdy nabywcą domeny jest przedsiębiorca krajowy, ma on obowiązek jako płatnik pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, w pozostałych przypadkach – zatem także wtedy, gdy nabywcą jest zagraniczny rezydent – zastosowanie znajduje art. 44 ust. 1a, z którego wywodzi się, że w wymienionym przypadku podatek należy rozliczyć samemu w terminie właściwym dla zeznania rocznego, bowiem nie ma obowiązku bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

 

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych sytuacja jest analogiczna jak w przypadku sprzedażny monet, z tym że stawka podatku wynosi 1%.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa sprzedaży a podatek

Kilka lat temu prywatnie kupiłam kosztowne urządzenie kosmetyczne (nie prowadzę działalności gospodarczej). W 2012 roku* sprzedałam wspomniane urządzenie osobie prowadzącej działalność. Została spisana umowa sprzedaży. Czy w związku z opisaną transakcją miałam obowiązek odprowadzić jakiś podatek do US?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »