Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od sprzedaży działki przed upływem 5 lat

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.04.2015

Chcę sprzedać działkę kupioną 3 lata temu jako grunt orny. Na działce jest rozpoczęta budowa domu. Jaki zapłacę podatek od sprzedaży, jeśli uzyskaną kwotę przeznaczę na zakup i remont innego domu? Po sprzedaży grunt straci status rolny, z uwagi na powierzchnię uzyska status działki siedliskowej.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sprzedaż części gospodarstwa rolnego nie jest działalnością rolniczą, więc stosuje się do niej przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie nie znajdzie tu zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, tj. przepis stanowiący, że wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; albowiem zwolnienie to nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

 

W związku z powyższym zastosowanie znajdą zasady ogólne, zgodnie z którymi mamy tu do czynienia ze źródłem przodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. Od dochodu z tego źródła, tj. od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku, którą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d (niekiedy powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw). Zgodnie z ww. art. 22 ust. 6c – koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

By uniknąć podatku można skorzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy na mocy którego wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

 

Własnym celem mieszkaniowym jest m.in. zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a wydatek na nabycie budynku mieszkalnego i zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d wydatki na remont własnego budynku mieszkalnego, jego części. Tym samym wydając całą kwotę przychodu na nabycie budynku mieszkalnego i jego remont, w przywołanym czasie, nie zapłaci Pan podatku korzystając w pełni ze zwolnienia. Należy pamiętać o rozliczeniu dokonywanym na PIT-39 (składanym do końca kwietnia następującego po roku w którym miejsce będzie mieć sprzedaż), gdzie wskazuje się również na prawo korzystania z ulgi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak sprzedać nieruchomość będącą własnością firmy?

Jestem przedsiębiorcą, mam firmę, prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Chcę sprzedać nieruchomość, na którą składa się działka i hala produkcyjna, w której prowadzę działalność. Kupiłem ją 12 lat temu. W akcie notarialnym była podana cena działki i cena budowli (w sumie 21 tys. zł). Została ona przeze mnie wyremontowana (koszt 140 tys. zł) i oddana do użytku w 1999 r. – jest już zamortyzowana. Jaki podatek zapłacę od sprzedaży i w jakiej formie muszę to sprzedać? Po sprzedaży chcę kupić inną nieruchomość dla firmy.

Przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską

W jakiej części przychód z najmu mieszkania, stanowiącego współwłasność małżeńską (z założenia każdy z małżonków posiada 50% udziałów), powinien być podany w urzędzie pracy przez jednego z małżonków, starającego się o status bezrobotnego? Czy fakt, że pracujący małżonek w całości rozlicza przychód z powyższego najmu, jest równoznaczny z tym, że drugi małżonek formalnie nie uzyskuje przychodu z tego najmu i może to oświadczyć w urzędzie pracy?

Podatek od zbycia części nieruchomości

W maju 2007 r. nabyłam połowę działki i domu po śmierci mojego męża. Nieruchomość nabyłam w całości w 2002 r. wraz z mężem. W 2010 r. zbyłam całą nieruchomość i musiałam zapłacić podatek od gruntu. Czy to było zgodne z prawem? Dodam, że od 2002 r. aż do teraz jestem zameldowana w tym domu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »