Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od sprzedaży domu a mienie przesiedleńcze

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.01.2011

Czy w przypadku przeprowadzki na stałe z Polski do Kanady można podatek od sprzedaży domu zachować i wywieźć jako mienie przesiedleńcze? Wiem, że kupując lokal mieszkaniowy w Polsce lub Unii w przeciągu dwóch lat od sprzedaży, można uniknąć płacenia podatku, ale czy w mojej sytuacji też da się to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obecnie obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości wolne są od opodatkowania w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Uregulowanie to zamieszczono w art. 21 ust. 1 pkt 131 dodanym przez art. 1 pkt 11 lit. a) tiret siedemnaste ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2009 r. i właśnie do nieruchomości nabytych od tego dnia znajduje zastosowanie.

 

Ma Pani rację, że wydatki muszą dotyczyć nieruchomości położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, by mogły zostać objęte zwolnieniem, a przeznaczenie pieniędzy na zakup domu w Kanadzie nie spełnia ustawowych wymogów.

 

Moim zdaniem należny z tytułu sprzedaży nieruchomości podatek należy rozliczyć w Polsce. Nie widzę możliwości, by tego nie zrobić. Podatek stanowi niejako własność państwa Polskiego, więc trudno w ogóle traktować go jako Pani mienie, skoro powstał z mocy prawa.

 

Nawet gdyby była Pani w tej chwili obywatelką Kanady i jedynie w Kanadzie miała miejsce zamieszkania, to zgodnie z umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Kanady (w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzoną w Warszawie dnia 4 maja 1987 r.) dochody osiągnięte z majątku nieruchomego, w tym i z jego sprzedaży, położonego w Polsce, zostałyby opodatkowane w Polsce. Wynika tak bezpośrednio z ust. 1 § 6 tejże umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 9 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »