.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Podatek od sprzedanych akcji pracowniczych

• Autor: Monika Bilska

Od pięciu lat jestem na emeryturze. Pod koniec zeszłego roku sprzedałem akcje pracownicze firmy, w której pracowałem. Na mój rachunek wpłynęła kwota pomniejszona o podatek, który potrącono według skali PIT, a nie zryczałtowany w wysokości 19%. Zgodnie z oświadczeniem zakładu dochód ze sprzedaży akcji pracowniczych jest traktowany jako wynagrodzenie za pracę, stąd podatek w wymiarze 30%. Kto ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przedstawione pytanie dotyczące opodatkowania tzw. akcji pracowniczych jest zagadnieniem bardzo kontrowersyjnym. Stanowisko organów podatkowych oraz orzecznictwo sądowe nie jest w tej kwestii jednolite. Warto podkreślić, że przepisy podatkowe w tym zakresie zostały istotnie zmodyfikowane od 1 stycznia 2011 r. Ze względu jednak na fakt, iż w naszym przypadku zbycie nastąpiło w 2010 r., niniejsza odpowiedź opiera się na stanie prawnym obowiązującym w 2010 r.

 

Problem dotyczy przede wszystkim ustalenia momentu opodatkowania, czyli określenia, czy obowiązek podatkowy powstaje w chwili przekazania akcji pracownikowi, czy też dopiero w momencie zbycia akcji. Rozróżnienie to ma zasadniczy wpływ na sposób opodatkowania.

 

Jeżeli obowiązek opodatkowania powstał w momencie przekazania akcji przez pracodawcę, to, co do zasady, powinien on pobrać podatek według stawki progresywnej (stawki 18% i 32%) od przychodu ze stosunku pracy (z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia). Dochód z tego tytułu podatnik powinien wykazać w deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Należy pamiętać, iż podatnik jest również zobowiązany w takim przypadku do samodzielnego obliczenia podatku od sprzedaży akcji, zgodnie z art. 30b ustawy PIT (podatek 19%). Podatek powinien zostać wykazany w deklaracji PIT-38 do końca kwietnia 2011 r. (jeżeli sprzedaż nastąpiła w grudniu 2010 r.). Opodatkowaniu 19% podatkiem podlega w takim przypadku jedynie różnica pomiędzy kwotą przychodu z tytułu sprzedaży akcji a kwotą przychodu z tytułu nieodpłatnego (lub częściowo odpłatnego) przekazania akcji (art. 22 ust. 1d ustawy PIT). W przypadku gdy różnica nie występuje (albo podatnik poniósł stratę), podatnik nie płaci podatku, ale musi złożyć deklarację PIT-38 we wskazanym terminie.

 

Z kolei jeżeli obowiązek opodatkowania powstaje dopiero w momencie zbycia akcji, to ma zastosowanie art. 30b ustawy PIT, czyli następuje opodatkowanie w wysokości 19%. W tym przypadku podatnik również będzie zobowiązany do złożenia deklaracji PIT-38 do końca kwietnia 2011 r. (jeżeli sprzedaż akcji nastąpiła w 2010 r.).

 

Warunkiem zastosowania tej ostatniej metody (opodatkowanie dopiero w momencie zbycia akcji) jest spełnienie kryteriów z art. 24 ust. 11 ustawy PIT, czyli musi nastąpić:

 

  • objęcie akcji, tj. nabycie akcji wyłącznie nowej emisji, oraz
  • objęcie przez osoby uprawnione musi nastąpić na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki, której akcje były nabywane.

 

Ze względu na możliwą odpowiedzialność pracodawcy za właściwe rozliczenie podatku z tytułu przekazania tzw. akcji pracowniczych oraz niejednolite stanowisko organów podatkowych we wskazanym zakresie, rekomendowane jest uzyskanie przez pracodawcę stosownej interpretacji indywidualnej. Wniosek o wydanie interpretacji można złożyć na formularzu ORD-IN. Opłata skarbowa z tytułu złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynosi 40 zł.

 

Oczywiście o wydanie takiej interpretacji może wystąpić również Pan, jednak w takim przypadku interpretacja nie będzie chronić pracodawcy (płatnika).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Bilska

Wykwalifikowany doradca podatkowy, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, którym zajmuje się od 5 lat. Doświadczenie zdobyła podczas pracy w wielu renomowanych kancelariach prawnych i spółkach doradztwa podatkowego. W jej obszarze zainteresowań pozostaje również międzynarodowe prawo podatkowe. Biegle włada językiem angielskim.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu