.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Akcje otrzymane w spadku a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.06.2009

Otrzymałam w spadku po tacie prawo poboru do akcji po likwidacji filii huty, w której tata pracował. Nie sprzedałam ich i zostałam akcjonariuszem mniejszościowym. Po jakimś czasie na walnym zgromadzeniu podjęto uchwałę o przymusowym wykupie akcji przez większościowego akcjonariusza. Sprzedałam zatem akcje po ustalonej cenie. Nie wiem, jak się rozliczyć z tych pieniędzy z urzędem skarbowym. Wartość akcji nie przekracza kwoty zwolnionej z darowizny lub spadku od najbliższej rodziny. Jak należy rozpisać tę sumę w rozliczeniu rocznym, aby nie zapłacić podatku od tej kwoty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Akcje otrzymane w spadku a podatek

Dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku a podatek

Wolny od podatku dochodowego jest dochód uzyskany ze zbycia akcji otrzymanych w drodze spadku w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) – zatem 19% podatku dochodowego płatne jest od dochodu pomniejszonego o kwotę zapłaconego (od akcji) podatku od spadków (jeśli został zapłacony). W Pani przypadku częścią spadku było prawo poboru.

 

Zgodnie z przepisami ogólnymi od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Co do zasady dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów.

 

Reasumując, winna Pani otrzymać od spółki PIT-8c (takie stanowisko prezentują organy podatkowe) i rozliczyć się formularzem PIT-38. PIT-8c spółka przesyła również do właściwego urzędu skarbowego, więc organ wie, jaki przychód z tytułu sprzedaży Pani osiągnęła.

 

Jeśli spółka potraktowała i opodatkowała przekształcenie prawa poboru w akcje jako przychód z nieodpłatnych świadczeń, to pobrany podatek będzie teraz kosztem uzyskania przychodu – niestety, zdaniem autora odpowiedzi, nie ma możliwości ominięcia opodatkowania sprzedaży akcji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »