Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od spadku

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 11.06.2012

Mam pytanie o podatek od spadku. Otóż w spadku po mamie dostałam mieszkanie. Zostałam wprowadzona w błąd, dlatego postanowienie o jego nabyciu odebrałam miesiąc po uprawomocnieniu się wyroku. Do urzędu skarbowego dokumenty trafiły kilkanaście dni później. Mimo oświadczenia, w którym wyjaśniam powody opóźnienia, naliczono mi podatek od spadku w wysokości ponad 20 000 zł. Czy mam szansę odzyskać te pieniądze?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy w drodze spadku przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

 

W przypadku niespełnienia warunków (złożenie deklaracji w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

Jeżeli podatnik nie zgłosi nabycia rzeczy w drodze spadku w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, to nie może skutecznie domagać się ukształtowania stosunku prawnego, w którym nabędzie prawo do zwolnienia z podatku od spadku.

 

Termin do zgłoszenia nabycia własności, rzeczy lub praw w drodze spadku w celu skorzystania ze zwolnienia podatkowego nie podlega przywróceniu.

 

W Pani przypadku, nawet jeśli uchybiła Pani terminowi do zgłoszenia nabycia mieszkania w drodze spadku bez swojej winy, nie może się Pani ubiegać o jego przywrócenie, ponieważ stosowne przepisy Ordynacji podatkowej odnoszące się do przywrócenia terminu stosuje się tylko i wyłącznie do terminów procesowych. Termin do zgłoszenia nabycia rzeczy w drodze spadku w celu skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadku nie jest terminem prawa procesowego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak wskazuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 października 2007 r. (sygn. akt I SA/Bd 675/07): „Ponadto należy wskazać, że przywrócenie terminu prawa materialnego jest dopuszczalne tylko wówczas, jeżeli taką możliwość przewiduje przepis określający dany termin, natomiast ustawa o podatku od spadków i darowizn nie przewiduje takiej możliwości dla terminu określonego w art. 4a ust. 1 cytowanej ustawy, co powoduje, iż jest on terminem nie przywracanym”.

 

Z uwagi na to, że nie zgłosiła Pani nabycia mieszkania w drodze spadku w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadku, nabycie własności mieszkania podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

W takim przypadku ustawa przewiduje ulgę polegającą na niewliczaniu do podstawy opodatkowania czystej wartości mieszkania do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej mieszkania, ale tylko w przypadku, gdy podatnik nie jest właścicielem innego mieszkania.

 

Należy zatem uznać, że urząd skarbowy prawidłowo naliczył Pani „podatek od spadku”.

 

Ordynacja podatkowa przewiduje ulgi w płaceniu podatku od spadku. Stosowne przepisy zawarte są w art. 67a-67e Ordynacji podatkowej. Może się Pani starać o odroczenie płatności podatku od spadku, rozłożenie go na raty, odroczenie płatności zaległości podatkowej lub rozłożenie jej na raty albo o umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

 

Podstawą do zastosowania ulgi w zapłacie podatku od spadku lub zaległości podatkowej jest ważny interes podatnika lub interes publiczny. Przepisy prawa nie definiują, co jest ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, a decyzja w sprawie ulgi w zapłacie podatku ma charakter uznaniowy.

 

We wniosku o skorzystanie z ulgi może się Pani powoływać na to, że nie złożyła Pani deklaracji o nabyciu spadku w terminie bez swojej winy. Trudno jednak będzie przekonać urząd skarbowy, że została Pani wprowadzona w błąd w sądzie. Szanse na skorzystanie z ulgi będą większe, jeżeli Pani sytuacja materialna nie jest dobra, a w mieszkaniu, które posiadała Pani wcześniej, zamieszkuje np. Pani rodzina. Powinna Pani również podnieść, że gdyby nie niezamierzone i niezawinione opóźnienie w zgłoszeniu nabycia spadku, to skorzystałaby Pani ze zwolnienia podatkowego.

 

Należy pamiętać, że wniosek o umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę można złożyć dopiero, gdy termin płatności podatku już upłynął. Umorzenie dotyczy bowiem zaległości podatkowej. Podatek od spadków i darowizn (czyli tzw. podatek od spadku) płaci się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej podatek od spadków i darowizn.

 

Odnośnie jednomiesięcznego terminu do zgłoszenia nabycia darowizny lub spadku w celu skorzystania ze zwolnienia trudno odpowiedzieć, co kierowało ustawodawcą, kiedy termin ten był ustalany. Według wielu prawników termin ten jest zbyt krótki i należałoby go wydłużyć choćby z tego względu, że orzeczenie sądu o nabyciu spadku wskazuje tylko, jaką część spadku nabyła osoba. Wiele osób nie wie dokładnie, co wchodzi w skład spadku po zmarłym, i nie jest w stanie w ciągu miesiąca tego ustalić. W wielu przypadkach w celu ustalenia wartości spadku osoby korzystają z pomocy rzeczoznawców i jest im trudno zgłosić nabycie spadku w ciągu jednego miesiąca, skutkiem czego muszą płacić podatek od spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (8):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - trzy =

13.08.2013

Uwaga do Autora!jak to w końcu jest z tym terminem zgłoszenia do US,1 miesiąc czy 6 miesięcy?

nina

03.11.2012

Od 25 lat mieszkam za granicą i muszę stwierdzić, iż sytuacja w kraju jest katastrofalna. Świat polskiej "sprawiedliwości" to prawdziwa dżungla. Szczególnie obywatele w starszym wieku nie mający finansowych środków na opłacenie dobrego prawnika są przegrani.
Sądy pracują bardzo powoli, korespondencja przychodzi
z paromiesięcznym opóźnieniem, teksty formułowane są
niezrozumiałym językiem fachowym, a uczestnicy nie są informowani
o konieczności dokonania potrzebnych do zamknięcia sprawy formalności. Np. postanowienia sądowe nie są wysyłane na adres
domowy uczestników, mimo że są oni w wieku powyżej 80 lat
i mieszkają ponad 400 km od sądu. O konieczności i terminach złożenia zeznania podatkowego można oczywiście z gwiazd wyczytać lub po fakcie płacić słone kary... itp. Sprawiedliwość w Polsce jest tylko dla bogatych i silnych... a na spadku zarabiają wszyscy poza spadkobiercą.

boschi

19.03.2012

Kame mi zabito pol roku pozniej zaczelam zalatwianie sprawy. Mam Chore dziecko niepelnosprawne. Mieszkam za granicami niemoge pracowac. I zyje z socjalu ... Niewiedzialam o tym bzdurnym prawie i teraz mam 10000 podatku ... I fajno ... Bo przeciesz Moja Mama niebyla Moja krewna czy Jak ....mam dlugi i bede dzieci niedozywiac. By zapłacić podatek za mieszkanie Krote sama wykupiłam I ostatnia rate placilam z poślizgiem rok Po śmierci Mamy.... Bandytyzm. Nigdzie tak niema tylko w Pl.

Nora1

24.01.2012

Miesięczny, za krótki termin ustalony jest celowo gdyż wyżej wymienione problemy, przysparza on naszemu kochanemu PAŃSTWU pieniędzy. Zysk PAŃSTWA jest jednak pozorny, gdyż im mniej pieniędzy posiada społeczeństwo - tym większy marazm w gospodarce. Miarą dobrobytu jest bowiem bogactwo społeczeńtwa a nie puste złotówki SKARBU PAŃSTWA.

and

06.03.2011

Od 1 stycznia 2009 roku najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od spadku i darowizn, jeśli w ciągu 6 miesięcy zgłosi fiskusowi nabycie majątku.
30 października senat przyjął odpowiednią nowelizację ustawy o podatku od spadku i darowizn. Wydłużono termin na zgłoszenie fiskusowi nabycie spadku lub darowizny. Zgłoszenie w urzędzie skarbowym dotyczy osób, które są uprawnione do skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku. Chodzi o najbliższą rodzinę: małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbach, rodzeństwie, macochę i ojczyma. Do stycznia 2009 roku osoby te miały tylko miesiąc na zgłoszenie w urzędzie. Jeśli tego nie zrobiły w tym terminie musiały płacić podatek w pełnym wymiarze.
.

money pl

04.03.2011

W ustawie jasno jest napisane, że termin wynosi 6 mcy
Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

golden

10.02.2011

Naprawdę to jest bandytyzm,URZĘDY SKARBOWE ani sądy orzekające nabycie spadku nie informują o koniecznosci złozenia deklaracji bo i po co!Państwo oczywiście czycha na takich spóżnialskich którzy ,jak to często bywa dowiadują się po czasie o tym ze trzeba to gdziekolwiek zglosic.placą słone podatki za coś czego rodzice dorabiali sie przez całe zycie ,placili równiez podatki,i co im sie poprostu nalezy w drodze dziediczenia.to jest jakas paranoja!.Co do przepisow prawa podatkowego to dostalam dwie rózne interpretacje co do zaplaty podatku od spadku,jedni twierdzą iz jest okres 6 miesiecy na złozenie deklaracji,a od drugiego po miesiacu czasu dowiaduję sie ze jest miesiąc czasu i ze zstępni sa zwolnieni z tego podatku.Na stonach internetowych też jest wiele terminów i interpretacji i do czego ma sie czlowiek odnieśc? ..a zanim się dowie to i tak termin minie i bedzie płacił podatek...za niewiedzę.

koko.

02.02.2011

Jak zwykle przepisy ustanowiono bazując na nieznajomości prawa przez społeczeństwo, jeśli Urząd Skarbowy skutecznie powiadomiłby spadkobiercę o konieczności złożenia takiego oświadczenia w terminie jednego miesiąca "można by akceptować" podejście Państwa Polskiego do swoich obywateli.
W formie takiej jaka jest jest to OSZUKIWANIE NARODU przez rządzących tym krajem. Narodzie obudź się!

Miro i Zdzicho

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Mieszkanie w spadku po rodzicach – jak wygląda postępowanie spadkowe?

Nasi rodzice niedawno zmarli (najpierw mama, pół roku później – tata) zostawili mieszkanie i dwa testamenty – każdego z nich. W jednym zapisali wszystko sobie nawzajem, a w drugim nam, swoim dwóm córkom – mieszkanie. Po śmierci mamy niczego więc nie załatwiałyśmy, albowiem wszystko zapisała swojemu mężowi – naszemu ojcu. Po jego śmierci postanowiłyśmy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Sprawę komplikuje trochę brak aktu notarialnego, są natomiast różne dokumenty, w jednym z nich zawiadamia się rodziców o odłączeniu lokalu od pierwotnej księgi wieczystej i urządzeniu dla tego lokalu oddzielnej księgi i przypisaniu obojgu rodzicom prawa użytkowania wieczystego na zasadach wspólności ustawowej. Jak zatem sprawnie i możliwie tanio przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jak wygląda cała procedura?

Podatek od spadku po 4 latach

W 2005 r. zmarł mój dziadek. Mieszkanie automatycznie przeszło, jak myślę, na babcię (oraz na moją mamę?). Nikt nie monitował sprawy ani nie próbował ściągać od babci podatku. Babcia zmarła, niestety, w 2008 r. i nagle okazało się, że trzeba zapłacić 4000 zł podatku od spadku, lecz nie po babci, ale po dziadku. Czy musimy płacić ten podatek, czy ktoś stara się ściągnąć z nas pieniądze?

Podatek od spadku po krewnym z Niemiec

Otrzymałem spadek po kuzynie babci, który mieszkał i zmarł w Niemczech. Wysokość spadku to 9000 euro. Nie otrzymałem jeszcze przelewu. Czy muszę płacić jakiś podatek i kiedy należy to zrobić?

Trudności z wyegzekwowaniem swojej części spadku

Mieszkam od dawna za granicą. Ojciec zmarł 15 lat temu, mama 2 lata po nim, mieli dom. Po ich śmierci zamieszkały w nim moje dwie siostry. Upomniałem się o swoją część, a one nie chcą się na to zgodzić. Z sądu mam papier, który mówi, że właścicielami jesteśmy w trójkę, co mam zrobić i czy mam szanse odzyskać swoją część? Ja się nie zrzekłem ani obywatelstwa polskiego, ani mojej części spadku.

Podatek od spadku – upływ terminu

Jerzy i jego pełnoletnie córki Marta i Ilona mocą postanowienia sądu nabyli spadek po żonie Jerzego (czyli matce dziewcząt). Jerzy odebrał postanowienie z sądu, ale z uwagi na wiek nie doczytał informacji o obowiązku złożenia zeznań o nabyciu spadku w określonym terminie. W tym czasie wyjechał do sanatorium i dopiero po jego powrocie okazało się, że termin złożenia wniosku do urzędu skarbowego już upłynął. Czy można w chwili obecnej uniknąć płacenia podatku przez córki (nie one odbierały postanowienie i nie wiedziały o postanowieniu sądu)? Czy jest możliwe uniknięcie obowiązku zapłaty podatku od spadku? Czy można zwlekać z ewentualną zapłatą podatku, licząc, że wkrótce może wejść w życie nowa, korzystniejsza ustawa?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »