Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od hodowli egzotycznych zwięrząt

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 31.08.2009

Nabyłam samiczkę i samczyka pewnego egzotycznego gatunku jeża i chciałabym, kiedy dochowam się potomstwa, sprzedawać te zwierzątka indywidualnym klientom. Okres przetrzymywania takiego gryzonia od urodzenia do oddania nabywcy to ponad 2 miesiące (ok. 9 tyg.). Bardzo mi zależy, żeby to była legalna hodowla. Stąd moje pytanie: czy spełniam przesłanki do zakwalifikowania takiej hodowli do działalności rolniczej? Jeśli będzie to działalność rolnicza, jaki podatek muszę płacić od przychodów z takiej działalności? Czy żeby opłacać podatek rolny muszę posiadać ziemię rolną? Do hodowli tych zwierząt nie potrzeba ziemi – wystarczy wyodrębnione pomieszczenie w mieszkaniu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Definicje ustawowe działalności rolniczej i działów specjalnych produkcji rolnej znajdują się w art. 2 ust. 2, 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Współzależność pomiędzy tymi definicjami polega na tym, że jednym z rodzajów działalności rolniczej są działy specjalne produkcji rolnej. Można więc powiedzieć, że każda działalność prowadzona w ramach działów specjalnych produkcji rolnej jest działalnością rolniczą, a o tym, czy konkretny jej rodzaj należy zaliczyć do działu specjalnego produkcji rolnej, przesądza jedynie zastosowanie określonych kryteriów, np. okresu przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin. Oczywiście nie każda działalność rolnicza będzie działem specjalnym produkcji rolnej.

 

Ustawa wskazuje, iż działami specjalnymi produkcji rolnej jest m.in. hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Z zapisów art. 2 ust. 3a cyt. ustawy wynika, że nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do tej ustawy, czyli w Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz w normach szacunkowych dochodu. Tabela określa, jakie uprawy, hodowla i chów zwierząt, z uwagi na ich rozmiary, stanowią działy specjalne produkcji rolnej. Z kolei normy szacunkowe dochodu rocznego odnoszące się do jednostek powierzchni upraw i innych jednostek poszczególnych rodzajów produkcji zwierzęcej na 2009 r. zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 września 2008 r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. z 30.09.2008 r. Nr 173, poz. 1073).

 

Hodowla egzotycznych jeży nie występuje w wymienionej tabeli, co oznacza, że dochody uzyskane z tej hodowli nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z działów specjalnych produkcji rolnej. Dlatego też hodowla tych zwierząt będzie działalnością rolniczą lub gospodarczą, w zależności od okresu przetrzymywania zakupionych zwierząt, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost. Biorąc pod uwagę cyt. przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy okres przetrzymywania zwierząt, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, wynosi – licząc od dnia nabycia – mniej niż dwa miesiące, działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. W pozostałych przypadkach, gdy okres przetrzymywania zwierząt, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, wynosić będzie – licząc od dnia nabycia – więcej niż dwa miesiące, działalność ta będzie stanowiła działalność rolniczą, do której na mocy art. 2 ust. 1 pkt. 1 nie stosuje się przepisów ustawy o PIT.

 

Jeżeli zatem okres przetrzymywania takiego jeża od urodzenia do oddania nabywcy wynosi ponad 2 miesiące, wówczas przychody z tej działalności będą zwolnione z PIT (tak też w odpowiedzi na wątpliwości hodowców strusi wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z 19 lipca 2002r. – PB2/MW-033-0213-1060/02).

 

Jednocześnie nie będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem rolnym, bowiem opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

 

Tym samym hodowla jeży, na warunkach przez Panią przedstawionych (ponad 2-miesięczny okres przetrzymywania) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym ani podatkiem rolnym.

 

Sądzę, że warto jednak dla celów dowodowych pod kątem tego – jak by nie mówić kluczowego – dwumiesięcznego okresu stworzyć jakiś rejestr, w którym będzie Pani ewidencjonowała okresy narodzin jeży oraz terminy ich zbycia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 0 =

»Podobne materiały

Wykreślenie kółka rolniczego z rejestru

Kółko rolnicze straciło charakter organizacji zawodowej rolników. Oto istotne informacje odnośnie kółka:   8 osób będących członkami kółka nie jest rolnikami, kółko nie prowadzi żadnej działalności statutowej, gospodarczej, nie ma zobowiązań finansowych, wobec kółka
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »