Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od pożyczki pieniężnej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.05.2013

Ojciec udzielił mi pożyczki pieniężnej w wysokości 70 000 zł przelewem bankowym. Nie zgłosiłam tego w urzędzie skarbowym w ciągu przewidzianego terminu 14 dni. Czy jeżeli teraz zgłoszę tę czynność wraz z czynnym żalem, to zostanę zwolniona z opłacenia 2% podatku? Co powinnam teraz zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi podlegają m.in. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

 

Obowiązek podatkowy przy pożyczce powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a niejako odnawia się z chwilą powołania się przez podatnika na fakt dokonania czynności cywilnoprawnej, jeżeli podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, a następnie powołuje się przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt jej dokonania.

 

Obowiązek podatkowy przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy. Podstawą opodatkowania przy umowie pożyczki i umowie depozytu nieprawidłowego jest kwota lub wartość pożyczki albo depozytu, a stawka podatku wynosi 2%.

 

Podatnicy są obowiązani bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

Niektóre pożyczki zwolnione są od podatku, m.in. udzielane:

 

  • według art. 9 pkt 10 lit b) – w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) [czyli np. pożyczka od rodzica dla dziecka], w wysokości przekraczającej kwotę 9637 zł, pod warunkiem:

    – złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności,

    – udokumentowania otrzymania przez biorącego pożyczkę pieniędzy na rachunek bankowy, albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  • według art. 9 pkt 10 lit c) – na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości 9637 zł na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

 

Jak widać wyraźnie, pierwszego zwolnienia nie można już zastosować, termin bowiem do złożenia deklaracji już upłynął, a że ma on charakter materialnoprawny – jest nieprzywracalny. Złożenie czynnego żalu nie powoduje zatem uniknięcia opodatkowania, nie daje prawa do skorzystania z tego zwolnienia.

 

Drugie zwolnienie przysługuje jedynie do wymienionej kwoty.

 

Podsumowując, właściwym postępowaniem będzie złożenie czynnego żalu, by uniknąć konsekwencji karnoskarbowych, wraz z deklaracją i zapłata 2% podatku wraz z odsetkami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pożyczka od siostry a obowiązek podatkowy

Pożyczyłem od siostry 12 000 zł (otrzymałem pieniądze w kilku przelewach) na mocy umowy ustnej. Czy pożyczkę powinienem zgłosić do urzędu skarbowego i odprowadzić jakiś podatek?

Zwolnienie od podatku od czynności cywilnoprawnych

Chciałabym pożyczyć mojej matce pieniądze. Czy zostanę zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych?

Opodatkowanie pożyczki

Moje pytanie dotyczy opodatkowania pożyczki. Dwa lata temu pożyczyłam od mojego partnera i jego rodziny w sumie 12 000 zł. Pieniądze otrzymałam „do ręki”. Nie spisaliśmy żadnej umowy. Jakiś czas później rozstałam się z partnerem. Uzgodniliśmy, że spłata pożyczki nastąpi, gdy uda mi się uzbierać całą kwotę. Miesiąc temu spłaciłam pożyczkę – przelałam na konto byłego partnera 12 000 zł. Czy miałam obowiązek złożyć deklarację do US i zapłacić jakiś podatek? Czy pożyczkodawcy też musieli dopełnić jakichś formalności?

 

Opłaty za działkę pracowniczą

Kilka lat temu odkupiłam prawo do działki pracowniczej (wraz ze znajdującymi się na niej nasadami i rzeczami), płacąc za nią kwotę X (plus 2% zapłaconego podatku od umów cywilnych w US). W tym roku w sierpniu odsprzedałam prawo do tej działki wraz ze znajdującymi się na niej nasadami i rzeczami za kwotę Y. Czy ponoszę z tego tytułu jakieś opłaty?

Podział zysku w spółce jawnej a PCC

Spółka od lat podejmuje uchwały o przeznaczeniu wypracowanego zysku jako „zysk po pomniejszeniu o zaliczki pobrane w trakcie roku przez wspólników pozostaje w spółce” lub „zysk pozostawia w spółce jako kapitał zapasowy”. Jak to się ma do PCC? W świetle ostatniego wyroku WSA SA/GD 255/14 powinniśmy pozostawiony zysk opodatkować. Czy istnieje w takim razie sposób, aby wypracowany zysk został w spółce, ale nie podlegał PCC?

Udostępnienie swojego konta

Wyraziłam zgodę i udostępniłam numer konta bankowego mojemu pacjentowi, który jest osoba leżącą, w celu przelania środków z tytułu odszkodowania w kwocie 100 000 zł. Pieniądze po trzech dniach przekazałam Panu za pokwitowaniem w obecności świadka. Nie miałam wiedzy, czy mogę takie rzeczy robić. Teraz boję się, czy urząd skarbowy nie zaliczy mi tego w dochód. Czy muszę odprowadzić jakiś podatek, aby mieć spokój?

Wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki przez udziałowca

Spółka z o.o. prowadzi działalność polegającą na kupowaniu nieruchomości z licytacji komorniczej, następnie nieruchomości te są remontowane i sprzedawane z zyskiem. Pieniądze na zakup nieruchomości pochodzą z pożyczek udzielonych przez udziałowców. Po sprzedaży nieruchomości spółka spłaca pożyczki wraz z należnymi odsetkami oraz marżą ustalaną na podstawie wypracowanego zysku ze sprzedaży danej nieruchomości. Czy marżę tę można zaliczyć do kosztów, czy nie będzie ona kwestionowana przez urzędy kontroli skarbowej? 

Ustanowienie dożywocia

Posiadam już umowę darowizny z ustanowieniem służebności mieszkania dla mamy. Chciałam to zmienić na dożywocie. Wiem, że muszę zapłacić 2% wartości mieszkania. Czy mój mąż też musi zapłacić 2%, jeśli mama teraz przepisze lokal na mnie i mojego męża?

Pożyczka w zamian za współwłasność

Razem z życiową partnerką (związek nieformalny) jesteśmy w trakcie zakupu mieszkania. Kredyt biorę dla siebie, więc partnerka nie będzie współwłaścicielem nabywanej nieruchomości. Koszty „startowe” (10% wkładu, PCC etc.) ponosimy wspólnie. Problem polega na tym, że przed zawarciem umowy przyrzeczonej jej część trafi na moje konto, aby finalnie uzupełnić brakujący wkład własny i nie chciałbym, aby kwota ta została potraktowana jako darowizna, którą przecież nie jest. W związku z powyższym, czy właściwe byłoby spisanie umowy pożyczki z zaznaczeniem, że formą spłaty będzie późniejsza współwłasność nabywanej nieruchomości? Czy taka forma podlega 2% opodatkowaniu. jeżeli środki będą przeznaczone na dokonanie transakcji, od której ponownie zapłacimy PCC? Czy jest może inna, znana Państwu, forma rozwiązania takiej sytuacji?

Krótkie pośrednictwo w przelewach

Pół roku temu sprzedałem mieszkanie własnościowe. Płatności dokonano u notariusza niestety gotówką. Z uwagi na to, że w miejscowości, w której mieszkam nie ma placówki bankowej banku, w którym mam otwarty rachunek, a nie chciałem wozić pieniędzy, postanowiłem przelać je za pośrednictwem rachunku bankowego moich rodziców. Mają oni wspólny rachunek bankowy, do którego mam upoważnienie. Wpłaty na rachunek bankowy rodziców pieniędzy ze sprzedaży mieszkania dokonała moja mama, a następnie kilka minut później cała ta kwota została przelana na mój osobisty rachunek bankowy do banku, w którym posiadam konto. Dodam, że pieniądze od momentu wpłaty nie były używane przez właścicieli rachunku, czyli moich rodziców, do żadnej płatności czy spłaty zadłużenia i kilka minut później zostały przelane na moje konto. Czy takie krótkie pośrednictwo w przelewach rodzi jakiś obowiązek podatkowy?

Pożyczka pieniędzy od brata

Moja żona potrzebuje od mojego brata pożyczyć pieniądze. Z tego co się zorientowałem to taka pożyczka nie mieści się w tej grupie, w której nie zapłacilibyśmy podatku. Zastanawiam się, co by było gdybym wziął pożyczkę pieniędzy od brata, a potem pożyczył te pieniądze żonie? Dodam, że mamy z żoną rozdzielczość majątkową.

Zakup mieszkania przez osobę niewidomą a podatek

Jestem osobą niewidomą, chcę kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Z tego, co mi wiadomo, muszę zapłacić podatek w wysokości 2% od czynności cywilnoprawnych. Czy ja, jako osoba niewidoma, mogę starać się o zwolnienie z obowiązku zapłacenia tego podatku lub czy mogę starać się o jakąś ulgę w tym zakresie? Czy choćby to, że nie mam już ojca, ma na to jakikolwiek wpływ? Czy można tę kwestię z kimś negocjować?

Spłata mieszkania ze spadku a podatek

Jestem z siostrą współspadkobiercą mieszkania (po śmierci naszych rodziców). Zgodziliśmy się na wzajemne rozliczenie mieszkania, ponieważ siostra chce je zatrzymać dla siebie, a moją część spłacić. Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek i w jakiej wysokości?

Pożyczka pod zastaw udzielona przez lombard a opodatkowanie

Prowadzę lombard. Zamierzam przejść na przedwstępne umowy kupna-sprzedaży. Jeśli klient odbierze swoją rzecz, zapłaci odstępne, a podatek PCC3 nie powstanie. Jeśli na przykład umowa zostałaby wystawiona pierwszego dnia miesiąca na okres miesiąca, a klient nie zgłosi się po swoją rzecz po upływie tego czasu, stanie się ona moją własnością. Czy w tym momencie powinienem udać się do urzędu skarbowego i zapłacić od niej podatek, jeśli przekracza ona 1000 zł? Czy nie trzeba tego robić, bo klient nie zgłosił się, aby podpisać umowę końcową? Oto zapis z umowy, która ma wiązać mnie i klienta:

„Dla zagwarantowania Kupującemu możliwości zawarcia umowy przyrzeczonej na wypadek niewykonania tego obowiązku w wyznaczonym terminie przez Sprzedającego, Sprzedający udziela Kupującemu nieodwołalnego pełnomocnictwa do zawarcia przyrzeczonej umowy kupna-sprzedaży w imieniu Sprzedającego. Kupujący może skorzystać z tego pełnomocnictwa nie wcześniej niż po upływie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej. Sprzedaż zostanie dokonana za cenę równą kwocie wypłaconej zaliczki.” Jakie opodatkowanie tu wystąpi?

Nieoprocentowana pożyczka a obowiązek PCC

Firma firmie udzieliła nieoprocentowanej pożyczki. Firmy nie są ze sobą powiązane w żaden sposób, obie są płatnikami VAT, żadna z tych firm nie ma w zakresie działalności usług finansowych. Czy z tytułu tej pożyczki wynika obowiązek PCC? Czy umowę pożyczki należy zarejestrować w US?

Przelew od obywatela Szwajcarii a podatek PCC

Jestem Polką i mieszkam w Polsce. Obywatel Szwajcarii, mieszkający w Szwajcarii, osoba ze mną niespokrewniona, przeleje na mój rachunek w Polsce określoną kwotę pieniężną – będzie to pożyczka dla mnie. Pieniądze w chwili zawierania umowy pożyczki oraz przekazywania będą w Szwajcarii. Przekazanie pieniędzy nastąpi na rachunek bankowy banku polskiego za pośrednictwem banku szwajcarskiego. Czy trzeba opodatkować te pieniądze, jeśli tak, to jaki jest procent podatku? Jak tę wartość przelicza się na złotówki i w jakim terminie należy się rozliczyć z US?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »