Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od odziedziczonego domu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.01.2014

W 1995 r. zmarła matka, pozostawiwszy w spadku dom; spadkobiercami byli jej mąż i dwie córki. Nie przeprowadzono sprawy spadkowej. Później w domu mieszkał jedynie mąż, który zmarł w 2013 r. Spadkobierczyniami zostały dwie córki. Kto powinien zapłacić podatek od odziedziczonego domu – czy każda z córek powinna zapłacić za część po matce? Czy powinien był to zrobić także ojciec, a jeśli tak – to czy ten obowiązek przeszedł po jego śmierci na córki?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatek od nabycia w drodze dziedziczenia (podatek od odziedziczonego domu) przez męża po żonie nie powstał, dokładniej nie powstało zobowiązanie podatkowe, gdyż w opisanej sytuacji powstaje ono z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania – a to nie miało miejsca. Oczywiście spadkobiercy przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy, lecz z orzecznictwa wynika, że wydanie decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobierców jest możliwe jedynie wówczas, gdy zobowiązanie podatkowe spadkodawcy zostało ukształtowane decyzją wydaną za życia spadkodawcy. W opisanej sytuacji nie miało to miejsca.

 

Przypomnę, że obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku. I może się „odnowić”, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem; obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku, gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia. Przeprowadzenie postępowania spadkowego po matce zmarłej w 1995 r. odnowi zatem prawo do wydania decyzji ustalającej podatek od odziedziczonego domu względem córek.

 

Względem córek zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, podlegać opodatkowaniu będzie dziedziczenie w części nabytej po matce i po ojcu, z tym że w części nabytej po ojcu, jako że zmarł po 1 stycznia 2007 r., mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wymaga to złożenia zgłoszenia na druku SD-Z2 naczelnikowi US w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zwolnienie z podatku od spadku

Czy dziedzicząc mieszkanie po rodzicach jako jedyna córka, mogę ubiegać się o zwolnienie z podatku od spadku, jeśli mam już własne mieszkanie? Jeśli nie, to czy dziedziczyć może moja córka, nie płacąc podatku? Czy można sprawy spadkowe załatwić u notariusza? Moja mama zmarła w 2005 r., tata w tym roku.

Czy istnieje obowiązek zameldowania w mieszkaniu otrzymanym w spadku?

Mój syn i córka odziedziczyli po ojcu mieszkanie. Oboje jednak od 15 lat mieszkają w Australii i nie mogą zameldować się w tym mieszkaniu. Spadek został zgłoszony do urzędu skarbowego, a dzieci zwolnione z podatku. Czy mogę się zameldować w tym mieszkaniu? Czy nie powstaną jakieś zobowiązania podatkowe?

Zainwestowanie pieniędzy w dom ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania a podatek

Odziedziczyłem w spadku mieszkanie hipoteczne, które spadkodawczyni kupiła 4 lata temu, w sierpniu. Dodam, że dotyczący tego mieszkania akt notarialny mówi, że nabyto „lokal mieszkalny z 90% bonifikatą”. Chciałbym to mieszkanie sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na skończenie budowy własnego domu, spłatę kredytu hipotecznego, którym obciążony jest mój dom i spłatę zaległości w ZUS. Jak najkorzystniej to zrobić?

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości - od jakiej kwoty zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Dwa lata temu zmarła moja mama. Mieszkanie po niej odziedziczyliśmy w częściach równych wraz z trojgiem rodzeństwa (czyli po 1/4). W lokalu po mamie mieszkała siostra, która jednak doprowadziła do jego zadłużenia. Wspólnie zadecydowaliśmy o sprzedaży nieruchomości i zakupie dla siostry kawalerki. Za mieszkanie otrzymaliśmy 180 000 zł, a kawalerka (akt notarialny na siostrę) została kupiona za 80 000 zł. Wcześniej zrzekliśmy się na rzecz siostry brakującej części kwoty do zakupu kawalerki (umowa darowizny). Od jakiej kwoty powinniśmy zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »