Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od odsetek naliczonych z powodu nieterminowej wypłaty

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.05.2011

Jakiś czas temu podpisałem umowę o dzieło, wywiązałem się terminowo ze zlecenia, ale wynagrodzenie wraz z naliczonymi odsetkami otrzymałem dużo później. Czy mam od tej kwoty zapłacić podatek? W jaki sposób?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów takich, jak: stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta, co wynika wprost z art. 21 ust. 1 pkt 95 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Tym samym odsetki od honorarium jako odsetki niezwolnione z opodatkowania opodatkowaniu podlegają.

 

Analogicznie wskazuje m.in. Paweł Ziółkowski (Vademecum Doradcy Podatkowego, Wolters Kluwer Polska): „odsetki z tytułu opóźnień w wypłacie wynagrodzeń z tytułu umowy o dzieło podlegają opodatkowaniu (podobnie z odsetkami od honorariów autorskich). Stanowisko to potwierdza postanowienie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11 sierpnia 2006 r., RO-XV/415/PDOF/291-398/BD/06. Zgodnie ze stanowiskiem organu podatkowego "odsetki wypłacone z tytułu nieterminowej wypłaty przychodów w związku z wykonywaniem usług na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z innych źródeł”.

 

Przyjmuje się, ze odsetki tak powstałe są przychodem z innych źródeł. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności z innego źródła (jak wymienione odsetki), nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek, są natomiast obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Opodatkowanie odbywa się w zeznaniu rocznym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Uniknięcie zapłaty podatku od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Pod koniec 2006 r. kupiłem mieszkanie. Rok później wziąłem pod jego zastaw pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Za te pieniądze kupiłem działkę rolną, na której obecnie buduję dom (działkę przekształciłem na budowlaną). Kilka miesięcy temu sprzedałem mieszkanie za kwotę 100 tys. zł, z czego 60 tys. zajął bank jako zwrot za pożyczkę hipoteczną. Mój przychód wynosi więc faktycznie 40 tys. zł, ale urząd skarbowy żąda ode mnie podatku w wysokości 10% od kwoty, za którą sprzedałem mieszkanie. Czy mogę jakoś uniknąć tego podatku, udowadniając, że pożyczka poszła na zakup działki? A może lepiej zdecydować się w ciągu dwóch lat na zakup mieszkania – co wtedy z podatkiem?

Odszkodowanie za niedostarczenie dłużnikom lokalu

Mieszkanie należało do MPGM i jemu lokatorzy płacili czynsz. Odnalazł się jednak właściciel lokalu, ale lokatorzy przestali płacić czynsz. Sąd nakazał eksmisję, ale miasto nie znalazło lokalu socjalnego. W ugodzie sądowej miasto zgodziło się zapłacić właścicielowi odszkodowanie za niedostarczenie dłużnikom lokalu. Czy to odszkodowanie należy rozliczyć jako dochód podatnika z najmu? Co z kosztami sądowymi, które zostały poniesione i potem zwrócone przez miasto?

Sprzedaż darowanej działki, zakup mieszkania w Anglii a ulga podatkowa

Dwa lata temu otrzymałam od rodziców w formie darowizny działkę budowlaną. Obecnie chciałabym ją sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na zakup mieszkania. Przebywam jednak w Anglii (jestem rezydentem) i tu właśnie chciałabym kupić mieszkanie. Czy w tej sytuacji będę mogła skorzystać z ulgi podatkowej?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »