Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od odkupu otrzymanych w spadku jednostek funduszy inwestycyjnych

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 11.03.2010

Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec i ja – jako jedyny spadkobierca – odziedziczyłem po nim jednostki funduszy inwestycyjnych. Po załatwieniu procedury spadkowej u notariusza udałem się do banku, gdzie złożyłem zlecenie odkupu jednostek. Fundusz wypłacił mi ich wartość po aktualnej cenie, potrącając „podatek Belki” od 100% wartości odkupu. Czy słusznie została mi potrącona ta kwota? Jeśli nie – jak ją odzyskać?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opisany przez Pana podatek jest moim zdaniem nałożony zgodnie z obowiązującym prawem.

 

Przedstawiony stan faktyczny składa się z 2 elementów:

 

  1. spadkobrania – zwolnionego od opodatkowania oraz
  2. odkupu (sprzedaży) jednostek funduszu – nie ma wątpliwości, że zachodzi tu opodatkowanie podatkiem od zysków kapitałowych, o którym mowa w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

 

Nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

 

Zryczałtowany podatek, o którym mowa, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem, że dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Koszty uzyskania przychodu oblicza się zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Reasumując, nie ma Pan kosztów do odtrącenia, gdyż nie było wydatku na nabycie. Wydatek taki miał spadkodawca i mógłby go odliczyć, gdyby sam dokonywał zbycia.

 

Analogiczne stanowisko znaleźć można m.in. w piśmie z dnia 11 maja 2009 r. Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. akt IPPB2/415-91/09-4/MK), w którym wskazuje się, że w przypadku nabycia w drodze spadku papierów wartościowych, w momencie ich transferu z rachunku męża nie można w stosunku do połowy papierów wartościowych zastosować ich rzeczywistej ceny zakupu jako kosztów uzyskania przychodów, ponieważ przy nabyciu w drodze spadku nie występuje koszt nabycia.

 

Podobnie w piśmie z dnia 17 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB2/415-35/09-4AS) wskazuje, że:

 

  1. „Nabycie przez spadkobiercę w drodze dziedziczenia jednostek uczestnictwa zgromadzonych na rejestrze spadkodawcy nie podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
  2. Podstawą opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku odkupu jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia stanowi przychód pomniejszony o koszty opłaty manipulacyjnej”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + X =

16.08.2012

Istnieją jednak wyroki sądowe mówiące o dziedziczeniu praw i obowiązków spadkodawcy, czyli również prawa do odliczenia kosztów zakupu "papierów". Czyli kto ma rację sąd czy Urząd skarbowy?

oldeagle

28.09.2011

własnie dziś dowiedziałam,się ,że pieniądze mojej mamy zostały w ten sposób własnie podwójnie opodatkowane (raz przy zarobku za który kupiła jednotki, a drugi raz teraz przy dziedziczeniu) i jak się nie pośpieszę z US to 3 raz. A to Polska właśnie... złodzieje

krysia

26.04.2011

Uważam że taka interpretacja powinna być zawarta w każdym prospekcie funduszy itp. żeby nabywca wyraźnie wiedział że nie powinien myśleć o inwestycji długoterminowej, bo zostawiając ją w spadku pozostawia spadkobiercom kapitał pomniejszony o 19% i to z rażącym naruszeniem prawa jakim jest k.c.

spadkobierca

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zbycie udziału w spadku

Otrzymałem z żoną, szwagrem i szwagierką w spadku po teściach dom jednorodzinny. Od śmierci teściów minął ponad rok. Nikt nie odrzucił spadku. Czy teraz ja i szwagierka możemy zbyć nasze udziały w spadku na rzecz np. współmałżonka lub dzieci, aby uniknąć płacenia podatku od spadku? Nie odbyła się jeszcze rozprawa w celu stwierdzenia nabycia spadku.

Spadek z Anglii

Moja mama ma otrzymać spory spadek z Anglii. Na razie towarzystwo powiernicze załatwia formalności i niebawem ma przelać pieniądze wraz z rozliczeniem poniesionych kosztów. Kiedy zatem powstał (powstanie) obowiązek podatkowy? Według jakiego kursu ustalić podstawę opodatkowania? Pieniądze będą przelane na 2 konta: mamy i moje (córki mamy). Mama chce mi podarować część pieniędzy. One jednak już będą na moim koncie, więc jak spełnić warunek przelania darowanej kwoty na konto obdarowanego? Ponadto ja i mój mąż jesteśmy partycypantami w TBS. Chcemy sprzedać tę partycypację. Czy jeśli przeznaczymy pieniądze ze sprzedaży na kupno mieszkania, to nie zapłacimy podatku? Czy mogę w ogóle zbyć partycypację pod nieobecność męża (przebywa za granicą)?

Data uprawomocnienia się nabycia spadku

Moja siostra i ja jesteśmy jedynymi spadkobiercami zmarłego w zeszłym roku ojca. Sprawa spadkowa odbyła się 22.01.2008 r.. Na odwrocie dokumentu widnieje pieczęć – sąd rejonowy, I wydział cywilny stwierdza, że orzeczenie niniejsze jest prawomocne, Kraków, dnia 29.02.2008 r. (podpisane przez asesora sądu rejonowego). Dwudziestego marca wysłaliśmy z siostrą oświadczenia o nabyciu spadku do urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania, listem poleconym (w celu zwolnienia z podatku) uznając, że postanowienie uprawomocniło się 29.02.2008 r. (data na odwrocie), a oświadczenie złożyliśmy w terminie. Okazało się jednak, że musimy zapłacić podatek, gdyż według urzędu skarbowego termin minął 13 marca. Z dokumentów sądowych nie wynika wprost data uprawomocnienia się postanowienia, więc urząd skarbowy uznał za datę uprawomocnienia 13.02.2008 r. (data rozprawy plus 3 tygodnie). Czy istnieje podstawa, aby umorzyć postępowanie i nie płacić podatku od spadku? Czy to możliwe, że urząd skarbowy źle ustalił datę uprawomocnienia się postanowienia sądu? Co można zrobić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »