Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od najmu mieszkania z przynależną piwnicą lub garażem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.03.2011

Jak rozliczyć podatek od najmu, gdyby w podziemiach budynku z wynajmowanym mieszkaniem była przynależna do tego mieszkania piwnica lub garaż, który byłyby udostępniony wynajmującemu w ramach zawartej umowy najmu mieszkania, a niewyszczególniony osobno w czynszu za najem?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

To jest ciekawy i poniekąd kontrowersyjny temat.

 

Można założyć, że mamy do czynienia z częściami składowymi mieszkania, które nie są z nim bezpośrednio połączone, a są przynależnościami (ta teoria ma tylu zwolenników, co przeciwników) – można by ująć w umowie czy aneksie do istniejących umów, że przez np. przez „mieszkanie” rozumie się lokal mieszkalny wraz z przynależnościami, m.in. piwnicą itd.

 

Istnieje spór, czy np. wynajem piwnicy może korzystać ze zwolnienia od VAT – stanowiska są różne. Przeważa jednak pogląd przedstawiony w piśmie z dnia 03.07.2009 r. autorstwa Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. akt IPPP3/443-418/09-2/KG): „wynajem piwnic, jako części składowych (pomieszczeń przynależnych) wynajmowanych lokali mieszkalnych, może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług”.

 

Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Opolu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.10.2006 r. (sygn. akt PP/443-100-1/06) stwierdził, że „do lokalu na mocy art. 2 ust. 4 u.w.l. mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż zwane dalej w u.w.l. »pomieszczeniami przynależnymi«”.

 

Idąc powyższym tokiem rozumowania, najem mógłby obejmować wymienione przez Pana elementy, co nie wpłynęłoby ani na sposób rozliczenia, ani na prawo do zwolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie wynajmu mieszkania

Mam pytanie o nabycie nieruchomości oraz o opodatkowanie wynajmu mieszkania. Otóż polska firma sp. z o.o. będąca płatnikiem VAT nabywa nieruchomość w Polsce od developera.

  1. Czy otrzymuje fakturę VAT?
  2. Czy przy sprzedaży osobie prawnej wystawia fakturę VAT?
  3. Czy przy sprzedaży osobie fizycznej wystawia fakturę VAT?
  4. Czy przy wynajęciu osobie fizycznej wystawia fakturę VAT za czynsz?
  5. Jakie inne podatki występują przy transakcjach kupna-sprzedaży lub wynajmie nieruchomości przez sp. z o.o.?

Podatek z tytułu najmu lokalu

Jestem właścicielem lokalu, w którym do tej pory prowadziłam działalność gospodarczą. Obecnie chcę wynająć ten lokal. Działalność gospodarcza została zawieszona. Czy konieczne jest wznowienie działalności gospodarczej? Czy dochód uzyskany z tytułu najmu pomieszczeń będzie podlegał podatkowi dochodowemu 19% i VAT 22%, czy można skorzystać z podatku 8,5% z tytułu umowy najmu?

Odliczenie VAT od najmu lokalu

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, płacę podatek liniowy 19%, jestem podatnikiem VAT. Od miesiąca wynajmuję lokal użytkowy pewnej firmie, który jest moją prywatną własnością. Czy wystawiając fakturę VAT za najem w polu „sprzedawca” wpisuję dane firmy, którą prowadzę, czy adres zamieszkania (w VAT-5 w polu „zarejestrowanie podatnika” widnieje tylko nazwisko i imię bez nazwy firmy, jak również bez adresu zamieszkania, a w umowie najmu w polu „wynajmujący” jest adres zamieszkania)? Czy prowadzę dwa rejestry sprzedaży, czy wspólny? Czy od faktur zakupu zaliczonych do kosztów uzyskania przychodu z najmu można odliczyć podatek VAT?

Co powinnam zaliczyć do kosztów, czy mogą to być opłaty i wydatki takie jak: za przeprowadzenie oględzin do wydania decyzji od Państwowej Inspekcji Sanitarnej, za pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, za podatek od nieruchomości, za polisę ubezpieczeniową od zdarzeń losowych i ognia (paragraf zawarty w umowie najmu), remonty o charakterze generalnym? Czy w celach dowodowych wystarczyłyby takie dokumenty jak kp, decyzja, polisa?

Jeśli można również doliczyć amortyzację, to jakie dokumenty należy dołączyć? Chodzi o lokal o pow. 300 m2 z placem – 1200 m2.

Wynajem nieruchomości a VAT

Wynajmuję nieruchomość (mieszkanie) osobie prywatnej na zasadach najmu okazjonalnego (ryczałt). Jednocześnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Mieszkanie nie jest środkiem trwałym w firmie, a wynajem nie stanowi przedmiotu mojej działalności. Jakie są moje zobowiązania, jeśli chodzi o podatek VAT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »