Mamy 10 937 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od najmu mieszkania z przynależną piwnicą lub garażem

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.03.2011

Jak rozliczyć podatek od najmu, gdyby w podziemiach budynku z wynajmowanym mieszkaniem była przynależna do tego mieszkania piwnica lub garaż, który byłyby udostępniony wynajmującemu w ramach zawartej umowy najmu mieszkania, a niewyszczególniony osobno w czynszu za najem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

To jest ciekawy i poniekąd kontrowersyjny temat.

 

Można założyć, że mamy do czynienia z częściami składowymi mieszkania, które nie są z nim bezpośrednio połączone, a są przynależnościami (ta teoria ma tylu zwolenników, co przeciwników) – można by ująć w umowie czy aneksie do istniejących umów, że przez np. przez „mieszkanie” rozumie się lokal mieszkalny wraz z przynależnościami, m.in. piwnicą itd.

 

Istnieje spór, czy np. wynajem piwnicy może korzystać ze zwolnienia od VAT – stanowiska są różne. Przeważa jednak pogląd przedstawiony w piśmie z dnia 03.07.2009 r. autorstwa Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. akt IPPP3/443-418/09-2/KG): „wynajem piwnic, jako części składowych (pomieszczeń przynależnych) wynajmowanych lokali mieszkalnych, może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług”.

 

Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Opolu w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.10.2006 r. (sygn. akt PP/443-100-1/06) stwierdził, że „do lokalu na mocy art. 2 ust. 4 u.w.l. mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż zwane dalej w u.w.l. »pomieszczeniami przynależnymi«”.

 

Idąc powyższym tokiem rozumowania, najem mógłby obejmować wymienione przez Pana elementy, co nie wpłynęłoby ani na sposób rozliczenia, ani na prawo do zwolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus IX =

»Podobne materiały

Opodatkowanie wynajmu mieszkania

Mam pytanie o nabycie nieruchomości oraz o opodatkowanie wynajmu mieszkania. Otóż polska firma sp. z o.o. będąca płatnikiem VAT nabywa nieruchomość w Polsce od developera. Czy otrzymuje fakturę VAT? Czy przy sprzedaży osobie prawnej wystawia fakturę VAT? Czy przy sprzedaży osobie fizycznej wyst

 

Podatek z tytułu najmu lokalu

Jestem właścicielem lokalu, w którym do tej pory prowadziłam działalność gospodarczą. Obecnie chcę wynająć ten lokal. Działalność gospodarcza została zawieszona. Czy konieczne jest wznowienie działalności gospodarczej? Czy dochód uzyskany z tytułu najmu pomieszczeń będzie podlegał podatkowi dochodow

 

Odliczenie VAT od najmu lokalu

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, płacę podatek liniowy 19%, jestem podatnikiem VAT. Od miesiąca wynajmuję lokal użytkowy pewnej firmie, który jest moją prywatną własnością. Czy wystawiając fakturę VAT za najem w polu „sprzedawca” wpisuję dane firmy, któr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »