Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od najmu garażu

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 14.11.2018

Jak wyliczyć podatek od wynajmu garażu? Cena wynajmu 1500 zł, opłaty i koszty wszystkich napraw itp. ponosi wynajmujący, umowa zgłoszona do US, wybrany sposób rozliczenia to zasady ogólne. Oprócz dochodu z wynajmu oczywiście osiągam dochodu z tytułu umowy o pracę.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody z najmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze stanowią odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy PIT.

 

Przychodem z najmu i dzierżawy jest czynsz. Rozpoznać go należy w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji przez najemcę, stosując metodę kasową.

 

Przychodu nie będą również stanowiły przekazywane przez najemcę kwoty tytułem zwrotu opłat eksploatacyjnych czy opłat za media; dla bezpieczeństwa podatkowego zasady ich zwrotu powinny być przewidziane w umowie najmu (por. interpretację Ministra Finansów z dnia 21 maja 2015 r., IPTPB1/4511-127/15-2/SJ.

 

W efekcie jedynie określona w umowie wysokość czynszu, bez opłat stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym generuje przychód w podatku dochodowym.

 

Kosztami uzyskania przychodów z tytułu najmu są wydatki wynajmującego poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Tytułem przykładu można wymienić:

 

  • koszty administracyjne (np. koszty zarządu i eksploatacji nieruchomości wspólnej),
  • podatek od nieruchomości,
  • składki na ubezpieczenie lokalu,
  • koszty remontów, zakupu wyposażenia,
  • opłaty za media (TV kablowa, internet itp., energia elektryczna i inne) i usługi komunalne (np. wywóz śmieci), o ile to wynajmujący, zgodnie z umową, obowiązany jest do ich ponoszenia,
  • zapłacone odsetki od kredytu na zakup wynajmowanego lokalu,
  • prowizja pośrednika nieruchomości z tytułu poszukiwania najemcy,
  • opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu pod lokalem.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Nie będą stanowiły kosztu opłaty eksploatacyjne, które zostały zwrócone przez najemcę zobowiązanego umową do ich ponoszenia. Jeśli jednak najemca jest zobowiązany umową do zapłaty wynajmującemu za zużyte media, należy wówczas rozpoznać przychód z tytułu kwot uzyskanych od najemcy oraz koszt uzyskania przychodu z tytułu poniesionych na przedmiotowe opłaty wydatków. Rozpoznanie kosztów uzyskania przychodu zależy więc od sposobu uregulowania obowiązków w umowie najmu.

 

Ponadto kosztami uzyskania przychodów z tytułu najmu mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej wynajmowanej nieruchomości. Amortyzacji podlegają bowiem m.in. stanowiące własność lub współwłasność wynajmującego, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budynki oraz lokale będące odrębną własnością, jak również wybudowane na cudzym gruncie (środki trwałe) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, oddane do używania na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.

 

Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać od wartości początkowej przedmiotu najmu. Przykładowo, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się: w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia, w razie częściowo odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu z częściowo odpłatnych świadczeń a w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że z umowy darowizny albo nieodpłatnego przekazania wynika niższa wartość.

 

Aby uniknąć skomplikowanego ustalania wartości początkowej lokalu, ustawodawca umożliwił ustalenie wartości początkowej wynajmowanych lokali bądź budynków mieszkalnych w sposób uproszczony. Obliczona tą metodą wartość początkowa równa jest iloczynowi powierzchni lokalu w metrach kwadratowych i kwoty 988 zł.

 

Odpisów amortyzacyjnych należy dokonywać stosując dla budynków i lokali mieszkalnych stawkę amortyzacji 1,5% lub ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną w przypadku, gdy nieruchomości przed wprowadzeniem do ewidencji zostały ulepszone w co najmniej 30% bądź używane przez okres co najmniej 60 miesięcy – 10%.

 

W przypadku stosowania odpisów amortyzacyjnych należy prowadzić ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przedmiotowych odpisów można dokonywać co miesiąc, co kwartał lub raz w roku, np. dopiero w zeznaniu rocznym.

 

Właściwy do rozliczenia podatku od dochodów z najmu będzie formularz PIT–36 składany do 30 kwietnia roku następnego. Dodatkowo w trakcie roku podatkowego podatnicy osiągający dochody z tytułu najmu obowiązani są wpłacać zaliczki miesięczne na podatek dochodowy. Zaliczkę tę należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następnego po uzyskaniu dochodu właściwemu ze względu na podatek dochodowy od osób fizycznych naczelnikowi urzędu skarbowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o rezygnacji z opodatkowania na zasadzie ryczałtu

W 2008 r. płaciłam podatek na zasadzie ryczałtu od przychodów z najmu mieszkania. Umowa najmu wygasła pod koniec 2008 r. Nie złożyłam w terminie pisma, że rezygnuję z opodatkowania najmu na zasadzie ryczałtu. W zeszłym roku założyłam firmę i podpisałam nową umowę z innym najemcą,

Nieopodatkowane dochody z napiwków dla listonosza

Jestem listonoszem w dużym mieście. Miesięcznie dostaję sporo napiwków (adresaci są zwykle bogaci). Mieszkam z rodzicami, więc większość wypłaty i całe napiwki (które miesięcznie wynoszą nawet 1200 zł) składałem na konto, a potem inwestowałem. Obecnie mam naprawdę sporą ilo

Podatki polskie osoby mieszkającej na stałe w USA

Od wielu lat mieszkam w USA. W Polsce inwestuję w papiery wartościowe, ale w Stanach pracuję i płacę podatki (dochodowy od pensji z pracy oraz podatek od dochodów kapitałowych, także tych uzyskanych w Polsce, ale pomniejszony o podatek zapłacony w Polsce). Nie posiadam nieruchomo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »