.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od kwoty wypłaconej z ubezpieczenia

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.08.2015

18 lat temu ubezpieczyłem się w pewnej firmie. Kilka miesięcy temu wybrałem jednorazowo pewną kwotę z ubezpieczenia. Jest to mniej niż cała wpłata. Czy muszę odprowadzić podatek dochodowy od wypłaconych pieniędzy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ubezpieczenie osobowe to m.in. przy ubezpieczeniu na życie ubezpieczenie, które dotyczy śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku (art. 829 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego). Nie podaje Pan szczegółów zawartej umowy pozwalających na precyzyjną kwalifikację, jednak zakładając, ze mamy do czynienia z ubezpieczeniem na życie (ewentualnie dożycie), to kwota z tytułu tego ubezpieczenia wypłacona jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Inaczej jest natomiast gdy wypłata ma miejsce z tytułu tzw. funduszu kapitałowego, a nie z tytułu ubezpieczenia.

 

Powyższe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego „wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

 

a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b) dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15”.

 

Wskazany art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podlegającym opodatkowaniu dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Ta część – potocznie zwana kapitałową – rodzi wypłatę niepodlegającą zwolnieniu, lecz opodatkowany jest dochód, a nie przychód. Jeśli zatem suma składek wpłaconych na fundusz kapitałowy jest mniejsza niż wypłacane (kapitałowe) świadczenie, nie występuje dochód.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton