.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podatek od kwoty wypłaconej z ubezpieczenia

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.08.2015

18 lat temu ubezpieczyłem się w pewnej firmie. Kilka miesięcy temu wybrałem jednorazowo pewną kwotę z ubezpieczenia. Jest to mniej niż cała wpłata. Czy muszę odprowadzić podatek dochodowy od wypłaconych pieniędzy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ubezpieczenie osobowe to m.in. przy ubezpieczeniu na życie ubezpieczenie, które dotyczy śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku (art. 829 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego). Nie podaje Pan szczegółów zawartej umowy pozwalających na precyzyjną kwalifikację, jednak zakładając, ze mamy do czynienia z ubezpieczeniem na życie (ewentualnie dożycie), to kwota z tytułu tego ubezpieczenia wypłacona jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Inaczej jest natomiast gdy wypłata ma miejsce z tytułu tzw. funduszu kapitałowego, a nie z tytułu ubezpieczenia.

 

Powyższe wynika z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy którego „wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

 

a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b) dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15”.

 

Wskazany art. 24 ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że podlegającym opodatkowaniu dochodem z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi, jest różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy. Ta część – potocznie zwana kapitałową – rodzi wypłatę niepodlegającą zwolnieniu, lecz opodatkowany jest dochód, a nie przychód. Jeśli zatem suma składek wpłaconych na fundusz kapitałowy jest mniejsza niż wypłacane (kapitałowe) świadczenie, nie występuje dochód.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl