Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od kwoty najmu pomniejszonej o czynsz

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.06.2011

Wynajmuję mieszkanie, płacę podatek ryczałtowy 8,5%. Kwota najmu wynosi 1000 zł, z czego 250 zł to czynsz dla spółdzielni. Czy mogę go odliczyć od całej kwoty i podatek płacić od 750 zł?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

 

Nie ma możliwości, by odliczać koszty od przychodu w ryczałcie. Byłoby to zupełnie sprzeczne z ideą i zasadami ryczałtu. Podatek zawsze płaci się tu od przychodu, nigdy od dochodu.

 

Nie oznacza to jednak nic złego, bowiem trzeba umowę skonstruować tak, by czynsz, który Pani odprowadza, ciążył na najemcy.

 

To, czy w chwili obecnej ów czynsz (250 zł) jest Pani przychodem, czy nie, zależy od umowy. Teoretycznie cała otrzymana kwota jest przychodem (1000 zł), jednakże wszelkie opłaty i czynsz dla np. spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli z umowy wynika, że to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia – nie stanowią przychodu dla wynajmującego.

 

Analogicznie wskazuje w piśmie z dnia 05.01.2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. akt IPPB1/415-1185/08-2/IF): „dodatkowe opłaty za media i czynsz dla wspólnoty mieszkaniowej pokrywane przez najemcę, przekazywane łącznie z czynszem, nie stanowią przychodu dla wynajmującego, jeżeli z umowy wynika, iż to najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie najmu

Przeprowadziłam się do męża do Niemiec i wynajęłam swoje mieszkanie w Polsce. Lokatorzy sami opłacają sobie czynsz i media, mnie przelewają tylko odstępne. Rozliczamy się razem z mężem z podatków w Niemczech. Na razie tego najmu nigdzie nie zgłaszałam. Czy można opodatkować tę kwotę w Niemczech w rocznym rozliczeniu?

Zgłoszenie do US sprzedaży mieszkania

W 2008 roku mąż nabył spadek w postaci mieszkania po śmierci babci i otrzymał wyrok sądu w tej sprawie o nabyciu spadku. Czy po sprzedaży mieszkania musimy zapłacić podatek oraz złożyć PIT do urzędu skarbowego?

Rozliczenie stypendium zagranicznego

Czy podczas rozliczania podatkowego stypendium zagranicznego (przyznane przez prywatną fundację) na badania naukowe w USA, określonego w dokumencie stwierdzającym jego przyznanie jako grant pokrywający koszty podróży, ubezpieczenia medycznego, mieszkania oraz utrzymania, można od wartości grantu odjąć kwotę diet na czas obejmujący pobyt w USA?

 

Nabycie nieruchomości na firmę, czy jako osoba prywatna?

Mam firmę i obecnie jestem w trakcie kupowania nieruchomości, którą następnie chciałbym dla zysku wynajmować. Umowa wstępna została już podpisana, zaliczka wpłacona. Transakcja zakupu ma się odbyć za rok. Do tego czasu chciałbym wpłacać właścicielowi co miesiąc umówione zaliczki i równocześnie w ten sposób zwiększyć koszty przychodu. Ale nie wiem nawet, czy powinienem nabyć tę nieruchomość jako przedsiębiorca (na firmę), czy jako osoba prywatna?

Sprzedaż mieszkania i kupno dwóch nowych a podatek

4 lata temu kupiliśmy wraz z żoną mieszkanie za kwotę 650 tys. zł. Moje udziały wynosiły 85% (wkład ze sprzedaży mieszkania nabytego przed ślubem), a żony 15% (spadek). Mieszkanie to sprzedaliśmy za 740 tys. zł przed upływem 5 lat od nabycia. Za uzyskane pieniądze chcemy kupić dwa mieszkania obok siebie, które w przyszłości (na pewno nie w tym roku) chcielibyśmy scalić. Jedno mieszkanie kupiliśmy za gotówkę 380 tys., drugie za 304 tys.. Jaki podatek powinniśmy zapłacić oraz jak rozłożyć udziały, by był jak najmniejszy? Czy istnieje możliwość, by nie zapłacić podatku wcale, dokumentując fakt dwoma oddzielnymi aktami? W obu mieszkaniach będziemy mieszkać wraz z dziećmi, czyli realizujemy własne cele mieszkaniowe.

Naliczenie podatku za wyciąg narciarski

Czy wyciąg narciarski jest budowlą, skoro zakwalifikowany jest pod nr 641 ze stawką amortyzacji wynoszącą 7,5% w skali roku? Czy urząd gminy słusznie naliczył 2% podatek od wartości wyciągu?

Korepetycje jako działalność oświatowa czy działalność gospodarcza

Pracuję w firmie na pełny etat. Chciałbym dorobić, dając korepetycje z fizyki. Czy korepetycje mam kwalifikować jako działalność oświatową czy działalność gospodarczą?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »