.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można odliczyć stratę na rynku Forex z działalności gospodarczej?

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 14.09.2012

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając się w KPiR, podatkiem liniowym 19%, dodatkowo zajmuję się handlem walutami na rynku Forex. Czy stratę poniesioną na handlu walutami można odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej, czy rozliczam się z tego razem, składając deklarację PIT-36L? Czy jest to osobny przychód lub strata?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kwalifikacja dochodów z rynku Forex

Dochody uzyskiwane z rynku Forex za handel walutami kwalifikowane są do źródła przychodów, jakim jest przychód z kapitałów pieniężnych, uregulowany w art. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

 

Podlegają one rozliczeniu rocznemu odrębnie od przychodów z innych źródeł, na dodatkowym zeznaniu rocznym (druk PIT-38). Jeżeli oprócz dochodów z Forex uzyskuje Pan również inne dochody z tego samego źródła (np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) – takie dochody podlegać będą sumowaniu w jednym PIT-38 (w obrębie jednego źródła uzyskania przychodów).

Brak możliwości wliczenia straty z Forex w koszty działalności gospodarczej

Nie ma również możliwości skompensowania straty z jednego źródła (kapitałów pieniężnych, tu: handlu walutami) z dochodem z innego źródła (działalność gospodarcza), z uwagi na to, że zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty”.

 

Jeżeli więc w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych uzyskałby Pan dochody z tego samego źródła (handel walutami), będzie Pan miał prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% straty poniesionej w roku bieżącym. Po upływie pięciu lat strata „przepada”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton