.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podatek od gruntów

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.04.2013

Spółka z o.o. zakupiła grunty. Są to nieużytki, tereny bagniste, zalesione. Przez kilka lat nie będziemy tam prowadzić żadnej działalności. Jak należy kwalifikować takie grunty w celu zapłacenia podatku od nieruchomości? Jako grunty związane z działalnością gospodarczą, grunty pod jeziorami, a może jako „grunty pozostałe”? Czy musimy płacić wysoki podatek od tych gruntów? Mamy też problem z budynkiem, w którym pracujemy. W części tego budynku w ogóle nie prowadzimy działalności. Czy da się to jakoś rozdzielić, żeby płacić mniejszy podatek?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Użyte w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych określenie „grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej” oznacza grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b (są to grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrownie wodne), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

 

Widać zatem wyraźnie, że samo posiadanie przez przedsiębiorcę, bez znaczenia, czy wykorzystuje, czy nie wykorzystuje posiadanych gruntów/ budynków/ budowli, powoduje, że grunty/ budynki/ budowle są budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej i należy od nich opłacać podatek według wyższych stawek.

 

Proszę zauważyć, że jest to celowe działanie ustawodawcy. Przepis posługuje się określeniem „związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”, a nie np. „wykorzystane na prowadzenie działalności gospodarczej”.

 

Proszę również zauważyć, iż wyższa stawka podatku w przypadku gruntów płacona jest od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej „bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków”. Zwolnione od podatku są grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione, ale tylko takie, które nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

 

W przypadku budynku sposobem na zmniejszenie opodatkowania jest jedynie wykazanie, że część, której spółka nie używa, nie jest i nie może być wykorzystywana do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Jest to bardzo trudne w praktyce, gdyż chodzi tu o sytuacje, w uproszczeniu, gdy nie z winy podatnika, ze względu na obiektywny stan techniczny (np. zawalił się dach po burzy), nie można, nawet gdyby się chciało, wykorzystać tej części budynku do prowadzenia działalności.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl