Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od darowizny i dochodowy od sprzedaży przedmiotu darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 27.12.2010

W listopadzie 2006 r. otrzymałem jako darowiznę mieszkanie. Nie zapłaciłem podatku, bo mieszkałem w tym lokalu 5 lat, co było warunkiem zwolnienia. Wartość mieszkania wynosiła wówczas ok. 40 000 zł. W najbliższych miesiącach chciałbym sprzedać to mieszkanie (więc przed upływem 5 lat od nabycia). Czy urząd, określając kwotę podatku, weźmie pod uwagę wartość lokalu w momencie nabycia, czy obecną (czyli ok. 140 000 zł)? Czy będę też musiał zapłacić podatek dochodowy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podatek dochodowy

 

Od podatku dochodowego w całości wolne są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny w 2006 roku. Jest tak, bowiem do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. (co wynika z ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw) a w roku 2006 obowiązywał art. 21 ust 1 pkt 32 lit. d), który wyżej wymienione zwolnienie przyznawał.

 

Podatek od spadków i darowizn

 

Ustawa o podatku od spadków i darowizn nie reguluje wprost omawianego zagadnienia, jednakże zgodnie z wolą ustawodawcy podstawę opodatkowania stanowi wartość (nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów) ustalona według stanu w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W Pańskim przypadku przyjąć można, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 wspomnianej ustawy obowiązek podatkowy powstał z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego (w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia), co – jak się domyślam – miało miejsce w 2006 roku, zatem właściwa jest cena rynkowa, z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z 2006 roku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od darowizny

Jestem w związku małżeńskim. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Otrzymałam (tylko ja) darowiznę od moich rodziców (320 tys. zł). Część otrzymanych pieniędzy przeznaczymy na zakup mieszkania. Czy mój mąż musi zapłacić podatek od darowizny? Czy jeśli złożę do US formularz SD-Z2, to uniknę podatku? Czy mam złożyć dwa takie formularze (jeden dokumentujący darowiznę od mamy, drugi – od taty)? Czy moi rodzice muszą napisać jakieś oświadczenie o darowiźnie dla US? Darowiznę otrzymałam na moje konto bankowe. Imię mamy zostało błędnie zapisane w tytule przelewu. Czy w związku z tą pomyłką będziemy mieć jakieś problemy?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »