Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek marynarski a zakup nieruchomości

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 22.02.2012

Pracuję na statku w norweskiej firmie. W Norwegii płacę podatki, ale dostaję zwroty nadpłat za prace wykonywane poza norweskim sektorem. Mieszkam jednak w Polsce, choć spędzam tu mniej niż 183 dni na rok. Czy dochód, od którego dostaję zwrot, podlega opodatkowaniu w Polsce? Jeśli tak, to czy w przypadku, jeśli moje zarobki opodatkowane pełną stawką wystarczają na zakup nieruchomości, powinienem obawiać się polskiej kontroli skarbowej? Czy zakup nieruchomości (na kredyt) zwolni mnie z obowiązku tłumaczenia się z dochodów? Proszę o radę w tej sytuacji.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych – „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Co kluczowe, „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

 1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
 2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

To, że spędza Pan w Polsce poniżej 183 dni, jest zatem bez znaczenia, o ile w Polsce ma Pan centrum interesów osobistych. Jeśli w Polsce znajduje się Pańskie centrum interesów osobistych, w Polsce posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy.

 

„Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Jeśli nie ma Pan w Polsce miejsca zamieszkania, kolokwialnie mówiąc – nie ma Pan problemu, bowiem może Pan nabyć nieruchomość i w razie ewentualnej kontroli wskazać jako źródło dochodów stosunek pracy w Norwegii – oczywiście wymaga to uprzedniego złożenia NIP-3 w Polsce i wskazania miejsca zamieszkania na terytorium Norwegi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli jednak ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

 

Wyżej wymienione zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (oraz Protokół do tej Konwencji), podpisana w Warszawie dnia 9 września 2009 r. (Dz. U. z dnia 23 lipca 2010 r.), w art. 14 dotyczącym dochodów z pracy najemnej stanowi, że co do zasady:

 

 1. wynagrodzenia, pensje oraz inne podobne świadczenia uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w związku z wykonywaniem pracy najemnej podlegają opodatkowaniu tylko w tym Polsce, chyba że praca wykonywana jest w Norwegii. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Norwegii, lecz
 2. wynagrodzenie, pensja lub inne podobne świadczenie uzyskane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce w związku z wykonywaniem pracy najemnej w Norwegii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce, jeżeli:

   

  1. „odbiorca wynagrodzenia przebywa w Norwegii przez okres lub okresy nieprzekraczające łącznie 183 dni w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym; i
  2. wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie posiada miejsca zamieszkania lub siedziby w Norwegii; i
  3. wynagrodzenie nie jest ponoszone przez zakład, który pracodawca posiada w Norwegii; i
  4. praca najemna nie stanowi przypadku wynajmowania siły roboczej”.

 

Bez względu na wymienione zasady, wynagrodzenie uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo Norwegii, może być opodatkowane w Norwegii. Jeżeli jednak wynagrodzenie zostało uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego zarejestrowanego w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (N.I.S.), wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym odbiorca wynagrodzenia ma miejsce zamieszkania.

 

Unika się podwójnego opodatkowania w przypadku Polski w taki sposób, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód z pracy najemnej (z art. 14), który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji może być opodatkowany w Norwegii, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania – Polska może jednak przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu lub zysków majątkowych takiej osoby uwzględnić zwolniony dochód.

 

Reasumując, jeśli przyjąć, iż nie wykonuje Pan pracy w transporcie międzynarodowym i ma miejsce zamieszkania w Polsce, Pański dochód z Norwegii podlega opodatkowaniu w Polsce, lecz od podatku jest zwolniony. Dochód osiągnięty w Polsce, jeśli jest, opodatkowany zostanie przy uwzględnieniu zwolnionego dochodu.

 

Konkludując, w sytuacji, gdy nie ma Pan miejsca zamieszkania w Polsce, należy złożyć NIP-3 i uwidocznić miejsce zamieszkania w Norwegii. Wtedy należy pilnować, by nie przekroczyć w Polsce 183 dni pobytu w roku.

 

Jeśli ma Pan w Polsce miejsce zamieszkania w rozumieniu podatkowym, co wyjaśniłem na początku niniejszego opracowania, to dochód podlega opodatkowaniu w Polsce, ale jest od niego zwolniony, chyba że wynagrodzenie zostało uzyskane w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku morskiego zarejestrowanego w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (N.I.S.) – w tym wypadku wynagrodzenie podlega opodatkowaniu w Polsce.

 

Zakładając, że ma Pan w Polsce miejsce zamieszkania w rozumieniu podatkowym, a dochód norweski podlega opodatkowaniu w Polsce, ale jest od niego zwolniony, to nabywając nieruchomość, udokumentowanie posiadania środków zależy od tego, czy w Polsce osiągał Pan jakiekolwiek dochody, czy nie.

 

Sprawę komplikuje jeszcze bardziej to, że konwencja obowiązuje obecnie, a w stosunku do poprzednich lat zastosowanie znajduje umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Oslo dnia 24 maja 1977 r. Art. 15 tej umowy podobnie regulował, że co do zasady, pensje, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce, chyba że praca wykonywana jest w Norwegii. Jeżeli praca jest tam wykonywana, to osiągane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Norwegii – bez względu na powyższe, wynagrodzenia z pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku w komunikacji międzynarodowej mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.

 

W tym zakresie, przyjmując opodatkowanie w Norwegii, Polska zwalnia dochód spod opodatkowania, ale może przy obliczaniu podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby stosować stopę podatku, która byłaby zastosowana, gdyby zwolniony dochód lub majątek nie podlegał takiemu zwolnieniu.

 

Podsumowując i odpowiadając na Pańskie pytania: dochód, jeśli ma Pan w Polsce miejsce zamieszkania, podlega zwrotowi. Jeśli rozliczał się Pan nieprawidłowo i np. osiągając również dochód w Polsce, nie deklarował dochodów z Norwegii, które miałyby wpływ na stawkę podatku w Polsce (w takim wypadku należałoby dokonać korekty rozliczeń i skorzystać z instytucji czynnego żalu) – może Pan obawiać się kontroli podatkowej. Jeśli ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce, nic nie zwolni Pana z obowiązku „tłumaczenia” się, jeśli organ podatkowy zechce zbadać pochodzenie środków na zakup czy na spłatę kredytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VI minus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca w Norwegii a podatek w Polsce

Od kilku lat pracuję w Norwegii, tam rozliczam się z podatku. W Norwegii mam status rezydenta. Jestem zameldowana w Polsce, przebywam tam ok. 50 dni rocznie, moja rodzina pozostała w kraju. Nie odprowadzałam jednak podatku w Polsce. Czy powinnam była to robić?

Przejście na rozliczanie na zasadach ogólnych po przekroczeniu limitu

W 2008 r. obowiązywał przepis, że po przekroczeniu 600 tys. zł dochodu (będąc na ryczałcie) należało przejść na zasady ogólne, nawet jeżeli nastąpiło to w ciągu roku. W trakcie roku przekroczyłem ten limit, ale od stycznia do lipca miałem faktury zaliczkowe, na które faktura rozliczeniowa została wystawiona w grudniu. Czy faktury zaliczkowe wliczają się w dany miesiąc, czy dopiero w faktury końcowe? Kiedy tak naprawdę powinno się przejść na zasady ogólne?

Firma w Hongkongu i opodatkowanie dochodów

Zakładam jednoosobową spółkę w Hongkongu jako odpowiednik naszej spółki z o.o. Będę uzyskiwał dochody – jako osoba fizyczna mam zamiar dofinansowywać nową firmę, przelewając na jej konto środki z rachunku polskiego. Zagraniczna spółka będzie dokonywała zakupów w Chinach (poza Hongkongiem) i sprzedawała je za granicę. Po transakcji spółka zwróci mi pożyczkę wraz z dochodem. Jakie kwoty podlegają opodatkowaniu w Polsce? Jaki dokument potwierdzający transakcje będzie odpowiedni dla urzędu skarbowego?

Rekompensata za skrócenie umowy najmu a podatek

Strony zamierzają zawrzeć porozumienie dotyczące skrócenia umowy najmu w zamian za wypłatę rekompensaty.  Umowa obowiązuje do 31.12.2021. W październiku strony chcą podpisać porozumienie, że umowa zostanie zakończona 28.02.2019 pod warunkiem wypłaty rekompensaty. Ponieważ na gruncie ustawy VAT czynność ta podlega opodatkowaniu, kiedy powstanie obowiązek podatkowy? Rekompensata nie zostanie zapłacona jednorazowo. Strony przewidują możliwość częściowego skompensowania jej z czynszem, a po zakończeniu umowy reszta zostanie rozłożona na raty.

Warunki skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Chciałbym uzyskać poradę co do warunków skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Moja żona 2 miesiące temu otrzymała w darowiźnie działkę budowlaną od swoich rodziców. Jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Chcielibyśmy sprzedać tę działkę, aby uzyskać pieniądze na budowę domu na innej działce (jeszcze jej nie kupiliśmy, wszystko jest w planach). Wiemy, że przed upływem 5 lat od zapisania działki konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego 19%. Chcielibyśmy tego uniknąć. Podobno nie ma obowiązku płacenia tego podatku, jeśli w ciągu 2 lat przeznaczymy pieniądze na własne cele mieszkaniowe – czyli budowę naszego domu. Jakie warunki należy spełnić, aby z tej ulgi skorzystać?

 

Wynajem mieszkania firmie a rozliczenie z urzędem skarbowym

Sprawa dotyczy wynajmu mieszkania firmie i rozliczenia się z urzędem skarbowym. Chcę wynająć mieszkanie pewnej firmie. To ja będę płacić rachunki za media: prąd, wodę, gaz, ogrzewanie. Jakie sformułowania powinny się znaleźć w umowie najmu i jakie dane na wystawianej najemcy fakturze, abym rozliczając się z urzędem skarbowym w formie ryczałtu 8,5%, płacił podatek tylko od mojego zysku, a nie od całej kwoty faktury?

Jak rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami?

W jaki sposób należy rozliczać przychody z obrotu kryptowalutami na giełdzie: czy w momencie wypłaty pieniędzy z giełdy, czy każdorazowo podczas zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną (np. PLN)? Gdybym na przykład wpłacił na giełdę 1000 zł i za taką kwotę kupił kryptowalutę, a następnie sprzedał ją za 1100 zł, czy rozliczam się ze 100 zł zysku? I druga sytuacja: gdybym nabył kryptowalutę za 1000 zł, wymieniłem ją na inną i następnie sprzedał za 1100 zł? Czy zakup jednej kryptowaluty za inną jest uznawany przez US jako koszt uzyskania przychodu? Czy wymiana jednej waluty na drugą podlega opodatkowaniu? Czy logi z giełdy bądź też zrzuty ekranu tych logów są traktowane przez US jako dowód nabycia kryptowaluty będący podstawą do dokumentacji kosztów uzyskania przychodu? W jaki sposób powinienem się rozliczyć, jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej?

Pożyczka bez odsetek a zgłoszenie przychodu

W 2013 roku otrzymałam pożyczkę od męża (zarejestrowaną, PCC ), bez odsetek, czyli nieodpłatnie, z terminem zwrotu na żądanie. Była to znaczna kwota, którą wykorzystałam na zakup mieszkania na siebie (mamy rozdzielność majątkową). Mieszkanie to wynajmuję. Czy powinnam zgłaszać jakiś przychód z tytułu tej pożyczki (od wynajmu oczywiście płacę podatek)?

Odroczenie zapłaty podatku od sprzedaży mieszkania ze spadku

Otrzymałam w spadku po mamie mieszkanie, które zaraz sprzedałam. Jak mam się rozliczyć? Przy sprzedaży musiał być także mój mąż, bo mamy wspólnotę majątkową. Czy mogę odroczyć spłatę podatku? Ile mam czas na kupno innego mieszkania? Ile zapłacę podatku z odsetkami, jeżeli jednak nie kupię mieszkania? Czy ja i mąż możemy rozliczyć to razem, czy muszę osobno?

Przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe na spłatę kredytu

W 2016 r. sprzedaliśmy mieszkanie po zmarłej mamie. Złożyłem w US oświadczenie o wydaniu środków na cele mieszkaniowe. Czy mogę spłacić 2 lub więcej kredytów związanych z nieruchomościami, które już wcześniej posiadałem (mieszkanie i domek na wsi)?

Kupno mieszkania za pieniądze zarobione za granicą

Od kilku lat mąż pracuje za granicą na kontrakcie w Norwegii, tam też się rozlicza (biuro rachunkowe) w Polsce nie wykazuje dochodów. Wypłaty z kontraktów udokumentowane na koncie. Mamy rozdzielność majątkową. Mąż chce kupić w Polsce mieszkanie za pieniądze zarobione za granicą. Czy może je kupić mieszkanie na nas oboje (ja prowadzę w Polsce działalność gospodarczą), czy tylko na siebie? Jak do kupna mieszkania i środków na zakup podchodzi skarbówka, jeśli mąż w Polsce nie wykazuje żadnych dochodów, zarabia tylko za granicą?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu i zakup mieszkania

W 2017 zmarł mój tata. W spadku wraz z mamą i siostrą otrzymałyśmy mieszkanie. W 2018 mama i siostra przekazały mi to mieszkanie w darowiźnie. W listopadzie 2018 sprzedałam mieszkanie, chcąc przeznaczyć dochód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Część pieniędzy chciałabym przeznaczyć na częściową spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego z mężem w 2008 na zakup mieszkania. Resztę chciałabym przeznaczyć na budowę domu. Jaką część kredytu mogę spłacić z pieniędzy ze sprzedaży mieszkania po tacie, aby skorzystać z ulgi podatkowej, tylko 50%?Czy mogę sfinansować z tych pieniędzy większą cześć budowy domu, czy tylko 50%? Działka budowlana należny do mnie (darowizna od taty w trakcie trwania mojego małżeństwa), umowę z firmą budowlaną podpisuję tylko ja. Nie mamy rozdzielności majątkowej. Chcemy z mężem również dobrać kredyt do budowy domu. Proszę o poradę w powyższej sprawie. Chciałabym skorzystać z ulgi podatkowej i uniknąć niemiłych niespodzianek ze strony US.

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości z długiem

Problem dotyczy podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Mój mąż kupił nieruchomość na kredyt. Po ślubie rozszerzył wspólność majątkową małżeńską, ofiarowując mi połowę nieruchomości. Po jego śmierci odrzuciłam spadek. Swoją część sprzedałam wraz z długiem za 6 tys. zł. Pomimo że byłam ze swoim adwokatem ani on, ani notariusz nie powiedzieli, że mam złożyć PIT-39. Po 4,5 roku US upomniał się o PIT, ale jako przychód mam wpisać 100 tys. zł i od tej kwoty zapłacić podatek 19%, bo uznali, że wartość nieruchomości jest taka, jak w akcie wartość rynkowa. Ja upieram się, że nie mogę się podpisać pod przychodem 100 tys. zł, bo nie dostałam takich pieniędzy. Oni twierdzą, że nic nie da się zrobić i muszę zapłacić od 100 tys. Czy rzeczywiście mam zapłacić podatek od pieniędzy, których nigdy nie miałam? Co robić? Przesyłam pismo z urzędu skarbowego do wglądu.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »