Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek dochodowy od alimentów z Wielkiej Brytanii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.12.2010

Otrzymuję alimenty zasądzone przez sąd w Wielkiej Brytanii od eksmałżonka – obywatela Wielkiej Brytanii. Od 2 lat mieszkam z dzieckiem w Polsce. Alimenty są wpłacane w walucie brytyjskiej na moje konto w Wielkiej Brytanii (ja posiadam oba obywatelstwa). Część alimentów jest na dziecko, a część (przekraczająca równowartość 700 zł) na mnie. W Polsce nie posiadam i nie posiadałam od powrotu z Anglii żadnych innych dochodów. Czy muszę rozliczyć się z podatku w Polsce? Jeśli tak, a dotąd tego nie zrobiłam, jakie za to grożą mi konsekwencje? Z drugiej strony spotkałam się z opinią, że skoro wszystkie alimenty w Wielkiej Brytanii są zwolnione z podatku, więc niesłusznym byłoby opodatkowywanie ich w Polsce. Jak się do mojej sytuacji ma metoda unikania podwójnego opodatkowania?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

 

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Powyższe zasady stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2006 r.) nie odnosi się w sposób specjalny do alimentów, zatem zgodnie z jej artykułem 21 ust. 1 (Inne dochody): Części dochodu, inne niż dochód wypłacany przez trust lub z majątku spadkowego w wyniku zarządzania tym majątkiem, bez względu na to gdzie powstają, osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, które nie zostały objęte postanowieniami poprzednich artykułów ww. Konwencji, podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Analogicznie wskazuje Dariusz Handor [Opodatkowanie emerytur i rent w świetle polskich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 18 um. OECD); „Vademecum Doradcy Podatkowego”; Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o.] – jego zdaniem „alimenty i podobne należności pochodzące z jednego państwa i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim państwie, która jest ich właścicielem, będą podlegać opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie”.

 

Reasumując, moim zdaniem, alimenty winny zostać opodatkowane w Polsce.

 

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się m.in. alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

 

Zatem, co do zasady alimenty podlegają opodatkowaniu, jednakże wolne od podatku dochodowego są alimenty:

 

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

 

Moim zdaniem, winna Pani składać rozliczenia roczne, nawet jeśli jest to Pani jedyny przychód. Co do konsekwencji: może zostać Pani ukarana zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym – przykładowo grzywną.

 

Na marginesie dodam, że wyłączenie z progresją jest metodą unikania podwójnego opodatkowania, w opisanym stanie, zastosowanie jej w Pani przypadku spowodowałoby, że nie płaciłaby Pani podatku od przedmiotowych alimentów ani w Polsce, ani w Anglii – a tak być nie może.

 

Metoda ta mogłaby znaleźć zastosowanie, gdyby w Anglii alimenty zostały opodatkowane, jednak to, moim zdaniem, byłoby niezgodne z prawem, bowiem wskazana w odpowiedzi konwencja zwalnia je w Anglii z opodatkowania.

 

To, czy alimenty te są, czy nie są zwolnione z podatku na Wyspach, moim zdaniem, jest tu zupełnie bez znaczenia. Jest Pani bowiem obywatelką Polski. Artykuł 24 ust. 1 stanowi jasno, że obywatele polscy nie mogą być poddani w Wielkiej Brytanii ani opodatkowaniu, ani związanym z nim obowiązkom, które są inne lub bardziej uciążliwe niż opodatkowanie i związane z nim obowiązki, jakim są lub mogą być poddani w takich samych okolicznościach, w szczególności w odniesieniu do miejsca zamieszkania lub siedziby, obywatele Wielkiej Brytanii.

 

Artykuł ten nie wpływa na Pani sytuację. Jako osoba zamieszkała w Polsce, obywatelka podlega Pani opodatkowaniu tak samo jak inni obywatele polscy zamieszkali w Polsce – to właśnie jest równe traktowanie.

 

Skonsultowałem udzieloną odpowiedź z ekspertami KIP oraz lokalnym urzędem skarbowym. Obie instytucje wskazały przedstawiony w odpowiedzi tryb działania za słuszny.

 

Może Pani ewentualnie wystąpić do Ministra Finansów na druku ORD-IN o wydanie indywidualnej interpretacji. Formularz oraz instrukcję znajdzie Pani pod tym adresem: http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=151&id=27765.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy poker online w Wielkiej Brytanii jest legalny?

Mam zamiar wyjechać do Wielkiej Brytanii i utrzymywać się z gry w pokera online. Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda tam sytuacja podatkowa w tym aspekcie (jakie podatki musiałbym uiszczać, czy musiałbym uiszczać również podatki w Polsce z osiąganych zysków, kiedy mógłbym starać się o status rezydenta podatkowego w UK i mieć zobowiązania jedynie wobec organów podatkowych w UK)?. Proszę również o informację, jak legalnie prowadzić taką działalność w UK, czy trzeba ją gdzieś rejestrować, jak to wygląda?

Sprawdzenie przez sąd polski, czy na dziecko pobierany jest zasiłek w Anglii

Czekam na rozprawę w sądzie dotyczącą kwoty alimentów na dziecko. Występuję jako pozwana. Czy sąd polski może sprawdzić, czy na dziecko pobieram zasiłek w Anglii (chodzi mi o child tax credit)?

Możliwości wyegzekwowania rekompensaty za niedotrzymanie warunków umowy od przedsiębiorcy z Anglii

Przed rokiem zakupiliśmy w angielskim komisie pojazd rolniczy. Niedawno okazało się, że sprzęt ma inny numer VIN na ramie, a inny w dokumentacji (różnica jednej cyfry). Komis angielski – mimo że obiecał dokumenty „wyprostować” – nic nie zrobił. Jako że nie mogliśmy tego pojazdu zarejestrować w Polsce, sprzedaliśmy go po obniżonej cenie, tracąc na tym 14 tys. zł. Czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania od komisu?

Precyzując, naszym zarzutem nie jest niezgodność numeru VIN sugerująca np. kradzież. Naszym zdaniem przetransportowano nam nie ten pojazd, którego dokumenty posiadaliśmy, na którego kupno się zgodziliśmy. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jaka jest procedura złożenia pozwu przed sądem angielskim, jakie są koszty, czy moglibyśmy liczyć ewentualnie na pomoc prawnika z urzędu?

Środki pieniężne z CSA a alimenty zasądzone w Polsce

Zarówno ja, jak i mój były chłopak mieszkamy w Anglii. Sąd polski zasądził niewysokie alimenty na nasze wspólne dziecko. Chciałabym oddać sprawę do CSA, które ma obliczyć nową kwotę świadczenia. Co się jednak stanie, jeśli ojciec dziecka straci tu pracę i wróci do Polski? Czy będę mogła znów otrzymywać na dziecko pieniądze w kwocie wcześniej zasądzonej?

Wyrok w Anglii a wpis w centralnym rejestrze skazanych

Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy.

 

Odszkodowanie po wypadku – czy mogę je zapisać w testamencie żonie?

Toczy się sprawa o odszkodowanie z powodu wypadku, któremu uległem. Boję się, że umrę, zanim dostanę to odszkodowanie, dlatego chciałem zapytać, czy mogę je zapisać w testamencie mojej żonie (i ewentualnie dzieciom)? Jak sporządzić taki testament? Dodam, że mieszkam w UK i tu prowadzone jest postępowanie.

Prawa rodzica w UK

Mam dziecko w wieku 2 lat, jestem po rozwodzie. Obecnie ustaliłem z byłą żoną, że co drugi tydzień dziecko będzie mieszkać u mnie. W związku z tym zamierzam przestać płacić alimenty – czy mogę? Jak uzyskać pełną opiekę nad dzieckiem? Jakie są jeszcze prawa rodzica w UK – tu mieszkamy?

Wykroczenie drogowe w Anglii a wymiana prawa jazdy na polskie

Kilka tygodni temu zostałem zatrzymany w Wielkiej Brytanii za naruszenie przepisów. Posiadam brytyjskie prawo jazdy (dawniej miałem polskie, ale je wymieniłem), na nim mam 8 punktów karnych, a niedługo odbędzie się sprawa w związku z moim przewinieniem. Czy mógłbym wymienić prawo jazdy na polskie, aby uniknąć kary?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »