Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od zgromadzonych oszczędności z pracy w Irlandii

Autor: Marek Kowalski • Opublikowane: 22.11.2017

Mieszkam od 11 lat w Irlandii. W przyszłym roku kończę pracę, dostaję odprawę i mam zamiar wrócić do Polski w styczniu 2019 r. Czy będę musiał płacić w Polsce podatek od zgromadzonych oszczędności z pracy w Irlandii i/lub podatek dochodowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

UWAGA! Poniższy tekst stanowi jedynie fragment dłuższej odpowiedzi.

 

Skoro tyle lat mieszkał Pan i pracował w Irlandii, to był tam Pan rezydentem podatkowym (opłacał tam podatki od dochodów tam uzyskanych). Jak Pan pisze  w roku przyszłym kończy Pan tam pracę, otrzymuje odprawę i chce w styczniu 2019 r. powrócić do Polski.

 

Powrót związany jest z ewentualnym transferem do Polski określonych oszczędności tam zgromadzonych. Aczkolwiek nie musi tego oznaczać. Co prawda nic Pan nie pisze w tym zakresie, ale przyjmuję, że w czasie pracy nie uzyskiwał Pan żadnych dochodów ze źródeł położonych na terenie Polski.

 

Pana zamiar oznacza, że zmieni Pan miejsce swego zamieszkania i ośrodek życiowy z Irlandii na Polskę. Nastąpi to jednak dopiero w 2019 r. Z uwagi na to, że nie wiadomo, jakie będą przepisy podatkowe w 2019 r., nie ocenię sytuacji prawnej na rok 2019. Odpowiedź oparta będzie na przepisach aktualnie obowiązujących. Proszę zrozumieć, że nie mogę podejść do tego zagadnienia inaczej.

 

(…)

 

Z ostrożności radziłbym wrócić po 30 kwietnia 2019 r. W Polsce jest to termin składania zeznać podatkowych rocznych z tytułu dochodów uzyskanych w roku 2018. Dla obowiązku złożenia zeznania istotny jest rok 2018, ale nie można wykluczyć, ze polski fiskus zechciałby opodatkować Pana dochody z roku 2018 uzyskane w Irlandii z tego powodu, że w chwili upływu terminu składania zeznania rocznego mieszkałby Pan w Polsce (miał tutaj swoje centrum interesów osobistych). Te dodatkowe kilka miesięcy spędzone za granicą w niczym Panu nie zaszkodzi, a powrót przed 30 kwietnia teoretycznie może.

 

Według umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Polski z Irlandią „pensje, place i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Pastwie”.

 

Jako że Pana praca wykonywana była tylko na terenie Irlandii oraz tam Pan zamieszkiwał – Pana wynagrodzenie podlega opodatkowaniu tylko na terenie Irlandii.

 

Oszczędności, jak rozumiem, powstały w czasie Pana pracy i pobytu na terenie Irlandii, zatem nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce. Pan już zapłacił podatek dochodowy z tytułu uzyskania tych oszczędności. Fakt, że swoje oszczędności przenosi Pan do Polski, nie oznacza, ze uzyskuje Pan w Polsce dochód do opodatkowania wg polskich przepisów.

 

Jeśli będzie chciał Pan fizycznie przewieźć do Polski oszczędności w gotówce, musi Pan pamiętać by zgłosić te środki przy przekraczaniu granicy organom celnym lub organom Straży Granicznej. W tym celu należy wypełnić w dwóch egzemplarzach specjalną deklarację, którą funkcjonariusz celny albo Straży Granicznej powinien opieczętować oraz podpisać. Obowiązek ten dotyczy zarówno przywozu środków z państw nienależących do UE, jak i środków, które wwozimy z innych państw członkowskich, z wyłączeniem państw obszaru Schengen.

 

(…)

 

Pieniędzy nie musi Pan przekazywać do Polski natychmiast. Możliwe jest dalsze posiadanie rachunku w Irlandii i operowanie nimi zdalnie (przez Internet).

 

Informujemy, że świadczymy pomoc prawną z zakresu przedstawionej tematyki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - V =

»Podobne materiały

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »