.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranej u bukmachera internetowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.05.2017

Wygrałem u bukmachera internetowego pewną sumę pieniędzy (bukmacher to podmiot, który jest zarejestrowany na Gibraltarze, ale również posiada licencję na grę w Wielkiej Brytanii). Czy mogę legalnie wypłacić te pieniądze na swoje konto i odprowadzić podatek dochodowy (10%) w US? Czy to jest nielegalne? Nadmienię ze rozmawiałem tą firmą i powiedzieli mi, że przelewy wychodzą z Londynu i na przelewie jest adres londyński.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek od wygranej u bukmachera internetowego

Fot. Fotolia

Jak już w naszym serwisie wskazywałem, zdania w temacie, który Pan porusza, są podzielone, a temat niezwykle skomplikowany. Od lat co innego twierdzi ministerstwo finansów, co innego uważają sądy, a dodatkowo nie prezentują jednolitej linii orzeczniczej, nawet przedstawiciele doktryny prezentują chyba wszystkie możliwe poglądy w omawianym temacie (przykład na to, że gdzie trzech prawników, tam co najmniej cztery opinie). Nim przejdę do odpowiedzi, proszę zauważyć, że już na głównej stronie firmy bukmacherskiej widnieje informacja, że „strony serwisu w języku polskim są skierowane wyłącznie do osób, które chcą skorzystać z naszych usług w języku polskim poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Właściciel portalu wie doskonale, że nie może Pan zagrać u niego.

 

Przechodząc do szczegółów. Nie może Pan opodatkować dochodu w mojej ocenie. Uważam, że osiągnął Pan dochód ze źródła, które cechuje walor nielegalności i przychód nie podlega opodatkowaniu i nie może zostać zalegalizowany. Uzyskany dochód nie może uzyskać waloru legalności i podlegać będzie w całości, w uproszczeniu, przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa (tu podstawą mogą być tak normy Kodeksu karnego skarbowego, jak i kara dla uczestnika gry hazardowej z ustawy o grach hazardowych).

 

Zgodnie z art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego, który został zmieniony przez art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. z dniem 13 lutego 2016 r., każdy kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Skoro w Polsce uczestniczył Pan w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, wypełnione zostają przesłanki o których stanowi przepis. Zatem dochodów/przychodów, które Pan opisuje nie można osiągać w sposób legalny, więc nie można ich opodatkować. Dodać należy, że na mocy art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Przychodem tego typu są m.in. – w ogromnym uproszczeniu – przychody uzyskane z czynów zabronionych. W doktrynie pojawiają się jednak i zdania przeciwne, niektórzy prawnicy (nie bez podstaw) uważają, iż ze względu na – w uproszczeniu – naruszenie unijnych procedur i zobowiązania unijne, które ciążą na Polsce odmówić należy stosowania przepisów m.in. penalizacjach zawierania zakładów bukmacherskich (tj. zakładów wzajemnych). Ministerstwo Finansów (ja także) uważa, że Polska miała prawo wprowadzić istniejące ograniczenia. Pod tym adresem znajdzie Pan pełne stanowisko Ministerstwa Finansów:

http://www.mf.gov.pl/sluzba-celna/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/2UWl/content/komunikat-dla-uczestnikow-gier-hazardowych-w-sieci

 

Dodać także należy, że zgodnie z art. 29a ust. 1 i ust. 2 dodanym przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 maja 2011 r. zmieniającym ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych z dniem 14 lipca 2011 r. (Dz.U. 2016 poz 471 j.t. ze zm.) zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet oraz zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet. Ilekroć w ustawie jest mowa o grach hazardowych, rozumie się przez to gry losowe, zakłady wzajemne. Powyższe nie dotyczy urządzania zakładów wzajemnych przez sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia a takiego zezwolenia urządzający zakłady u którego Pan „grał” nie posiada. Zgodnie zaś z art. 89 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ww. ustawy karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia, a kara ta wynosi 100% uzyskanej wygranej. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż z norm karnoskarbowych grozi kara grzywny – o czym już napisałem wyżej. Nie jest jednoznaczne, czy można by ukarać Pana z art. 89 ustawy o grach hazardowych, wiem jednak, że i takie postępowanie rozważa się od kilkunastu miesięcy w Ministerstwie Finansów. Z powyższych przepisów wynika jednak pewien wniosek, Państwo stara się je skonstruować tak by całą nielegalną wygraną przejęło Państwo (tytułem przepadku korzyści z czyny zabronionego albo tytułem kary pieniężnej).

 

Jak już wskazywałem na łamach naszego serwisu, być może w najbliższym czasie, jako że zawisło już wiele spraw karnoskarbowych dotyczących graczy, Sąd Najwyższy rozwieje wątpliwości, jakie budzą obowiązujące przepisy. Jeśli stanie po stronie fiskusa, nie wywoła to zmian w praktyce funkcjonowania przepisów, z tym że można się spodziewać wzmożonych kontroli w tym zakresie. Gdyby jednak przyznał rację tym, którzy wskazują tu sprzeczność wprowadzonych przepisów z prawem unijnym wykluczającą ich stosowanie, wtedy sytuacja zmieni się diametralnie na korzyść graczy. W internecie znaleźć można postanowienia sądów rejonowych umarzające postępowania w podobnych do Pana sprawach, jest to więc w pewnym sensie pocieszające, niemniej jednak nie można na podstawie tych indywidualnych rozstrzygnięć zagwarantować, że tak byłoby i w Pana przypadku. Szczególnie, że tak prokuraturam jak i Ministerstwo Finansów prezentują odmienne poglądy.

 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl