.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Od jakiej kwoty zapłacę podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.01.2017

Od jakiej kwoty zapłacę 19% podatek dochodowy w przypadku sprzedaży mieszkania (przed upływem 5 lat), jeżeli jego wartość przy sprzedaży wzrosła? Czyli w momencie nabycia spadku wynosiła 280 tys. zł (taką wartość zgłosiłem do urzędu skarbowego do podatku od spadków i darowizn), a zostało sprzedane za 300 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Od jakiej kwoty zapłacę podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania?

Fot. Fotolia

Nabycie ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy, jest tak bowiem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tj. właśnie z chwilą śmierci spadkodawcy. Jak Pan wie, sprzedaż przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym dokonano nabycia, powoduje powstanie przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012.361 j.t. ze zm.). Podatek wynosi tu obecnie 19% podstawy obliczenia podatku, którą stanowi dochód będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia), a w pewnym uproszczeniu kosztami. Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia mieszkania (lub udziału w nim) nabytego w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły jego wartość a zostały przez Pana poczynione w czasie posiadania mieszkania oraz kwotę ewentualnie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn).

 

Zatem, jeśli nie poniesiono nakładów i nie ma do odtrącenia kosztów odpłatnego zbycia (np. koszty notarialne), to od 300 tys. zł odejmuje Pan jedynie 1800 zł, więc podstawa opodatkowania wyniosłaby 298 200, czyli 19% podatek wyniósłby 56 658 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton