Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek 19% do urzędu skarbowego od sprzedaży domu lub mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 28.10.2018

Czy to prawda, że sprzedając dom lub mieszkanie przed upływem 5 lat od zakupu, muszę zapłacić podatek 19% do urzędu skarbowego? Czy termin liczy się zawsze od końca roku, w którym dokonano zakupu, i czy liczy się tylko faktyczny dochód (minus pozostały kredyt do sprzedania)? Czy to prawda, że można nie płacić tego podatku, np. kupując inne mieszkanie, czy są jeszcze inne możliwości niepłacenia tego podatku? Czy obowiązują tutaj zasady równe w całym kraju, czy też zależy to od konkretnego urzędu skarbowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Podatek 19% do urzędu skarbowego od sprzedaży domu lub mieszkania przed upływem 5 lat od zakupu

Tak, to prawda. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy PIT jeżeli nastąpi odpłatne zbycie nieruchomości w ciągu 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie nieruchomości to powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 19%.

 

Podatek płaci się od dochodu. Dochód oblicza się jako różnica pomiędzy przychodem (tj. ceną ze sprzedaży nieruchomości) a kosztem nabycia tej nieruchomości (tj. ceną, za jaką nabyto nieruchomość).

 

Przykładowo w 2015 r. podatnik nabył nieruchomość za kwotę 300 000 zł, pod którą zaciągnął kredyt hipoteczny na kwotę 450 000 zł. W 2018 r. podatnik sprzeda tę nieruchomość za 500 000 zł. Wyliczenie wygląda następująco:

 

  • 500 000 – 300 000 = 200 000 dochód
  • 200 000 x 19% = 38 000 zł podatku

 

Zaznaczam wyraźnie, że bierze się pod uwagę cenę nabycia nieruchomości (powiększoną o ewentualne nakłady na tą nieruchomość), a nie wartość kredytu zaciągniętego na tę nieruchomość.


Czy to prawda, że można nie płacić tego podatku np. kupując inne mieszkanie, czy są jeszcze inne możliwości niepłacenia tego podatku?

 

Tak to prawda. Podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży podatnik przeznaczy na własne cele mieszkaniowe to będzie zwolniony od podatku. Przeznaczenie środków pieniężnych musi jednak nastąpić w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości. Przez własne cele mieszkaniowe rozumie się nabycie nowej nieruchomości, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość (wyłącznie przed dokonaniem sprzedaży), remont istniejącej nieruchomości, zakup działki budowlanej. Zaznaczam, ze muszą to być własne cele mieszkaniowe podatnika. Oznacza to, że nie można za te pieniądze kupić nieruchomości członkowi rodziny.


W cały kraju obowiązują te same zasady wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX minus VII =

»Podobne materiały

Podatek od pracy na statku firmy z Hongkongu

Czy muszę zapłacić w Polsce podatek od dochodów uzyskanych z pracy na statku w roku 2004 i 2005, jeśli jestem zatrudniony przez firmę w Hongkongu i pracuję na statku pod brytyjską banderą, a armator statku ma główną siedzibą w USA? Ile wynosi okres przedawnienia, jeśli chodzi o zapłacenie podat

Sposób opodatkowania usług sportowych i turystycznych

Rozpoczynam działalność, w której ramach mam zamiar organizować turnieje sportowe dla dużych firm (z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec), połączone z noclegami, wyżywieniem i zajęciami sportowymi na wynajętej hali. Za organizację tych elementów wystawiałbym jedną fakturę VAT. Problem w tym, że większ

Sprzedaż podarowanego mieszkania a uniknięcie podatku

Otrzymałam od ojczyma mieszkanie, które chciałabym sprzedać jak najszybciej. Czy mogę jakoś uniknąć płacenia podatku po sprzedaży tej nieruchomości?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »