.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od sprzedaży części mieszkania

Autor: Aleksandra Jocz • Opublikowane: 25.11.2021 • Zaktualizowane: 25.11.2021

Jest mieszkanie, którego właścicielami jest teraz mój wujek i mój ojciec, każdy ma połowę mieszkania. Wujek zamierza zrobić darowiznę na mojego ojca swojej połowy mieszkania. Następnie ja zamierzam od taty odkupić pół mieszkania, a pół dostanę w darowiźnie. Podatek od kupna/sprzedaży to będzie jakieś ok. 3800 zł. Jak udokumentować to, że tata nie chce sprzedać mi połowy mieszkania, którą dostał w darowiźnie od wujka, tylko swoją część mieszkania, którą posiada już od wielu lat? W sytuacji, gdy tata chciałby sprzedać mi część mieszkania, którą dostał w darowiźnie (okres krótszy niż 5 lat), musiałby zapłacić podatek 19% – jeżeli wszystko dobrze rozumiem. Jak właśnie udokumentować to, że tata sprzedaje mi swoją część mieszkania? Czy nie ma to znaczenia, jaką część mieszkania mi sprzedaje? Chciałabym mieć pewność, że nie zapłacimy podatku 19%.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek od sprzedaży części mieszkania

Odpłatne zbycie mieszkania

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 10 ust. 1 pkt 8, „do źródeł przychodów (w związku z którymi należy zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%) zalicza się odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a–c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany”.

 

A zatem, niezależnie od tego ,w jaki sposób tata nabędzie udział w nieruchomości (czy w drodze dziedziczenia, sprzedaży czy też darowizny) – jeśli w ciągu 5 lat od dnia nabycia własności nieruchomości (lub udziału w niej) sprzeda ją – będzie obowiązany do uiszczenia podatku dochodowego w wysokości 19% – o którym Pani napisała.

Późniejsza sprzedaż części mieszkania

Aby uniknąć konieczności zapłaty tego podatku w sytuacji, o której napisała Pani powyżej, chyba najlepszym wyjściem byłoby przesunięcie transakcji w czasie. Mam na myśli sytuację, w której tata najpierw sprzedałby Pani posiadaną już przez siebie połowę mieszkania (którą posiada od ponad 5 lat, a więc nie powstałaby konieczność zapłaty podatku dochodowego). Wówczas przez chwilę to Pani i wujek bylibyście współwłaścielami mieszkania. W takiej sytuacji nie pozostawiłoby to żadnych wątpliwości co do tego, że przedmiotem sprzedaży jest udział w nieruchomości, który tata posiada od lat. W dalszej kolejności wujek dokonałby darowizny na rzecz taty, a tata na Panią.

 

Poza tym wskazaną powyżej roszadą jedynym w zasadzie sposobem, w jaki można by było udokumentować fakt, że przedmiotem sprzedaży jest akurat ta połowa mieszkania, którą tata posiada od lat, jest wskazanie tego w akcie sprzedaży – tj. wskazać, że przedmiotem umowy jest ta połowa mieszkania, która została nabyta przez tatę przykładowo w wyniku dziedziczenia lub zakupu przed X laty. Niemniej jednak ta konstrukcja wydaje mi się mniej „bezpieczna” z punktu widzenia ewentualnych działań urzędu skarbowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl