Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.03.2017

Dwa lata temu w Wielkiej Brytanii zmarł mój kuzyn (syn siostry mojego ojca, obywatel Wielkiej Brytanii). Pozostawił on testament, w którym jako jedną z spadkobierców wyznaczył moją mamę. W chwili otrzymania spadku moja mama już nie żyła. Tydzień temu temu spadek otrzymałem ja (przelew na konto). Jak opodatkować ten spadek w urzędzie skarbowym? Czy mogę ubiegać się o całkowite zwolnienie z podatku od spadku? Jakie obowiązują terminy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

Jeśli Pana mama nie żyła w momencie otwarcia spadku, to, co do zasady, nie nabyła spadku. Nie jest to czytelne w Pana opisie, jeśli zaś mama żyła w momencie śmierci spadkodawcy, tylko nie dożyła przekazania środków pieniężnych, to są one, w mojej ocenie, elementem spadku po mamie.

 

Co do zasady obecnie zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.

 

Nawet jednak po tym terminie można skorzystać ze zwolnienia, jeśli nie było wiadome, że taki składnik majątku został nabyty w drodze dziedziczenia. Zgodnie z art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn „jeśli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie 6 miesięcy [czyli dokładniej terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a] zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu”.

 

Zatem przyjmując, że Pan nabył po mamie i dowiedział się o tym nabyciu po 6 miesiącach od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie (lub po 6 miesiącach od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia), to ma Pan „nowy” termin 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o spadku, który odziedziczyła mama (można tu np. przyjąć datę wpływu środków na rachunek lub ewentualnie datę jakieś oficjalnej korespondencji w tej sprawie skierowanej do Pana) – musi Pan jednak uprawdopodobnić ten fakt, tj. tu wyjaśnić, że nie miał Pan wiedzy, iż nabył w spadku po mamie otrzymaną obecnie kwotę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 plus 7 =

»Podobne materiały

Podatek od spadku w Anglii

Witam, mój dziadek mieszkający w Polsce otrzymał spadek od ciotki mieszkającej w Anglii. Został tam pobrany podatek. Czy w Polsce również musi go zapłacić? Jakie są procedury? Czy dziadek sam musi zgłosić ten fakt w urzędzie, czy to „Anglia” prześle wszystkie dokumenty do Polski i d

Spadek nabyty przez obcokrajowca

Jestem obywatelem amerykańskim zamieszkałym w USA. Moja mama zmarła w 2004 r., a postanowieniem sądu prawo do spadku otrzymałem w grudniu 2007 r. Czy obowiązują mnie: zapłata 7% podatku od spadku, zapłata zaległego podatku gruntowego przez ostatnie 5 lat, jak również podatek dochodowy po sprzedaży?

Podatek spadkowy od zwrotu działki

W 1965 r. podczas sądowego rozdzielenia współwłasności działki Skarb Państwa odebrał mojej matce 30% działki bez odszkodowania jako uzysk parcelacyjny. Matka zmarła w 1989 r. W 2007 r. po wielu latach starań uzyskałem decyzję o zwrocie działki (na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997 r. o go
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »