Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.03.2017

Dwa lata temu w Wielkiej Brytanii zmarł mój kuzyn (syn siostry mojego ojca, obywatel Wielkiej Brytanii). Pozostawił on testament, w którym jako jedną z spadkobierców wyznaczył moją mamę. W chwili otrzymania spadku moja mama już nie żyła. Tydzień temu temu spadek otrzymałem ja (przelew na konto). Jak opodatkować ten spadek w urzędzie skarbowym? Czy mogę ubiegać się o całkowite zwolnienie z podatku od spadku? Jakie obowiązują terminy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeśli Pana mama nie żyła w momencie otwarcia spadku, to, co do zasady, nie nabyła spadku. Nie jest to czytelne w Pana opisie, jeśli zaś mama żyła w momencie śmierci spadkodawcy, tylko nie dożyła przekazania środków pieniężnych, to są one, w mojej ocenie, elementem spadku po mamie.

 

Co do zasady obecnie zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.

 

Nawet jednak po tym terminie można skorzystać ze zwolnienia, jeśli nie było wiadome, że taki składnik majątku został nabyty w drodze dziedziczenia. Zgodnie z art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn „jeśli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie 6 miesięcy [czyli dokładniej terminów, o których mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a] zwolnienie stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podatek od spadku po kuzynie z Wielkiej Brytanii

 

Zatem przyjmując, że Pan nabył po mamie i dowiedział się o tym nabyciu po 6 miesiącach od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie (lub po 6 miesiącach od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia), to ma Pan „nowy” termin 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się Pan o spadku, który odziedziczyła mama (można tu np. przyjąć datę wpływu środków na rachunek lub ewentualnie datę jakieś oficjalnej korespondencji w tej sprawie skierowanej do Pana) – musi Pan jednak uprawdopodobnić ten fakt, tj. tu wyjaśnić, że nie miał Pan wiedzy, iż nabył w spadku po mamie otrzymaną obecnie kwotę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od spadku w Anglii

Witam, mój dziadek mieszkający w Polsce otrzymał spadek od ciotki mieszkającej w Anglii. Został tam pobrany podatek. Czy w Polsce również musi go zapłacić? Jakie są procedury? Czy dziadek sam musi zgłosić ten fakt w urzędzie, czy to „Anglia” prześle wszystkie dokumenty do Polski i dziadek zostanie o tym poinformowany?

Spadek nabyty przez obcokrajowca

Jestem obywatelem amerykańskim zamieszkałym w USA. Moja mama zmarła w 2004 r., a postanowieniem sądu prawo do spadku otrzymałem w grudniu 2007 r. Czy obowiązują mnie: zapłata 7% podatku od spadku, zapłata zaległego podatku gruntowego przez ostatnie 5 lat, jak również podatek dochodowy po sprzedaży?

Podatek spadkowy od zwrotu działki

W 1965 r. podczas sądowego rozdzielenia współwłasności działki Skarb Państwa odebrał mojej matce 30% działki bez odszkodowania jako uzysk parcelacyjny. Matka zmarła w 1989 r. W 2007 r. po wielu latach starań uzyskałem decyzję o zwrocie działki (na podstawie ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami). Mam także prawomocną i ostateczną decyzję o zwrocie działki. Postanowiłem sprzedać działką, w związku z czym mam pytania: 1) Czy mam obowiązek zapłacić podatek spadkowy? 2) Czy przysługuje umorzenie podatku od spadku po matce? Proszę również o informacje, jak dotrzeć do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 9 lipca 2008 r. (sygn. III SA/Wa 582/08). Czy można znaleźć go w internecie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »