.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pobranie samodzielnie przez bank raty kredytu z konta kredytobiorcy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 11.02.2011

Zapomniałem o zapłacie jednej raty kredytu w czasie wakacji. Czy bank ma prawo samemu pobrać ratę z moich oszczędności na koncie bez mojej wiedzy i zgody oraz nie informując mnie o tym (przypadkowo odkryłem to, patrząc na zapis elektroniczny historii transakcji)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wszystko zależy od obowiązującego Pana regulaminu korzystania z karty kredytowej. W regulaminach niekiedy banki wprowadzają zapis o następującej treści: posiadacz rachunku upoważnia bank do pobrania niespłaconych w terminie wymagalnych wierzytelności (rat) z dowolnego rachunku bankowego prowadzonego przez ten bank na rzecz posiadacza rachunku. Niniejsze upoważnienie nie wymaga odrębnej dyspozycji (zgody) posiadacza rachunku. Na pewno taki zapis zawarł w swoich regulaminach Multibank. Zapis taki pozwala bankowi na sięgnięcie do oszczędności w razie zwłoki dłużnika bez jego odrębnej dyspozycji.

 

Banki w uzasadnieniu wprowadzenia takiego zapisu powołują się na Rekomendację wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja ta składa się z 25 zaleceń. Niniejszą rekomendację określa się jako zbiór dobrych praktyk w zakresie udzielania kredytów detalicznych, bazujących na zasadzie rzetelnego badania zdolności kredytowej klienta. Głównym celem jest poprawa jakości zarządzania ryzykiem w bankach, w tym zapobieżenie zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców.

 

Pod adresem http://www.knf.gov.pl/Images/Rekomendacja%20T_tcm75–18474.pdf może Pan się zapoznać z przedmiotową rekomendacją.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl