.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pobieranie renty po żonie i własnej emerytury

Mam prawo do emerytury od stycznia tego roku. Chcę jednak na nią przejść dopiero po lipcu, aby dostawać większą kwotę. Teraz pracuję. Żona zmarła w marcu 2020 r. (była zatrudniona na 1/2 etatu i była już na emeryturze). Kiedy jeszcze ZUS był otwarty, doradca emerytalny w okienku doradził, aby już teraz złożyć papiery na emeryturę i na rentę rodzinną po żonie. Dowiedziałem się, że wtedy na rentę rodzinną dostanę pełną kwotę (ok. 1200 zł), a nie mniejszą (ok. 800 zł), mimo że emerytura będzie „zawieszona”, gdyż świadectwo pracy dostarczę po lipcu. W międzyczasie został zamknięty całkowicie urząd stanu cywilnego i nie mogłem uzyskać aktualnego odpisu aktu małżeństwa. Mógłbym to wszystko załatwić korespondencyjnie, ale nie chciałbym zrobić jakiegoś błędu. Czy faktycznie jest tak, jak mi powiedziano? Czy można w przyszłości jednocześnie pobierać rentę rodzinną i emeryturę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pobieranie renty po żonie i własnej emerytury

Prawo tylko do renty lub tylko do emerytury

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że nie można pobierać jednocześnie renty rodzinnej i emerytury.

 

Problematykę tę reguluje wprost art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stanowiąc w ustępie 1, że w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

 

Zarówno emerytura (art. 24 i dalsze), jak i renta rodzinna (art. 65 i dalsze) uregulowane są właśnie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poza samą treścią art. 95 ust. 1 ustawy potwierdza to także wyrok, który poniżej Panu zacytuję:

 

„Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. akt II UK 648/15

 

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury i renty rodzinnej wypadkowej wypłaca się jedno z tych świadczeń (art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 ze zm. w związku z art. 58 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednolity tekst: Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.)”.

Zbieg prawa do świadczeń

Generalnie jest bowiem tak, że na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych ze zbiegiem prawa do świadczeń mamy do czynienia wówczas, gdy jedna osoba (ubezpieczony) spełnia warunki nabycia prawa do co najmniej dwóch świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub z zaopatrzenia emerytalno-rentowego. Wskutek wystąpienia omawianego zbiegu nie następuje ustanie (odebranie) prawa do jednego ze zbiegających się świadczeń, natomiast konkretne przepisy ustaw regulują zasady ich wypłaty.

Prawo do wypłaty tylko emerytury lub renty

Tak więc będzie Pan miał ustalone prawo do obu świadczeń, ale do wypłaty będzie Pan musiał wybrać w przyszłości albo emeryturę, albo rentę. Jeżeli Pan tego nie uczyni, ZUS wypłacał będzie z automatu Panu to świadczenie, które będzie wyższe. Nie potwierdzam tym samym tego, co Panu powiedziano.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl