Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pobieranie renty po żonie i własnej emerytury

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.08.2020

Mam prawo do emerytury od stycznia tego roku. Chcę jednak na nią przejść dopiero po lipcu, aby dostawać większą kwotę. Teraz pracuję. Żona zmarła w marcu 2020 r. (była zatrudniona na 1/2 etatu i była już na emeryturze). Kiedy jeszcze ZUS był otwarty, doradca emerytalny w okienku doradził, aby już teraz złożyć papiery na emeryturę i na rentę rodzinną po żonie. Dowiedziałem się, że wtedy na rentę rodzinną dostanę pełną kwotę (ok. 1200 zł), a nie mniejszą (ok. 800 zł), mimo że emerytura będzie „zawieszona”, gdyż świadectwo pracy dostarczę po lipcu. W międzyczasie został zamknięty całkowicie urząd stanu cywilnego i nie mogłem uzyskać aktualnego odpisu aktu małżeństwa. Mógłbym to wszystko załatwić korespondencyjnie, ale nie chciałbym zrobić jakiegoś błędu. Czy faktycznie jest tak, jak mi powiedziano? Czy można w przyszłości jednocześnie pobierać rentę rodzinną i emeryturę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pobieranie renty po żonie i własnej emerytury

Prawo tylko do renty lub tylko do emerytury

Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że nie można pobierać jednocześnie renty rodzinnej i emerytury.

 

Problematykę tę reguluje wprost art. 95 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, stanowiąc w ustępie 1, że w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

 

Zarówno emerytura (art. 24 i dalsze), jak i renta rodzinna (art. 65 i dalsze) uregulowane są właśnie w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Poza samą treścią art. 95 ust. 1 ustawy potwierdza to także wyrok, który poniżej Panu zacytuję:

 

„Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 2017 r., sygn. akt II UK 648/15

 

W razie zbiegu u jednej osoby prawa do emerytury i renty rodzinnej wypadkowej wypłaca się jedno z tych świadczeń (art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jednolity tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 1383 ze zm. w związku z art. 58 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jednolity tekst: Dz. U. z 2015 r. poz. 1242 ze zm.)”.

Zbieg prawa do świadczeń

Generalnie jest bowiem tak, że na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych ze zbiegiem prawa do świadczeń mamy do czynienia wówczas, gdy jedna osoba (ubezpieczony) spełnia warunki nabycia prawa do co najmniej dwóch świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub z zaopatrzenia emerytalno-rentowego. Wskutek wystąpienia omawianego zbiegu nie następuje ustanie (odebranie) prawa do jednego ze zbiegających się świadczeń, natomiast konkretne przepisy ustaw regulują zasady ich wypłaty.

Prawo do wypłaty tylko emerytury lub renty

Tak więc będzie Pan miał ustalone prawo do obu świadczeń, ale do wypłaty będzie Pan musiał wybrać w przyszłości albo emeryturę, albo rentę. Jeżeli Pan tego nie uczyni, ZUS wypłacał będzie z automatu Panu to świadczenie, które będzie wyższe. Nie potwierdzam tym samym tego, co Panu powiedziano.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI minus 3 =

»Podobne materiały

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

 

Pełnomocnik w spółce cywilnej

Dwóch wspólników spółki cywilnej udzieliło doradcy podatkowemu pełnomocnictwa do reprezentowania spraw spółki przed WSA. Sąd wezwał doradcę do złożenia dokumentu zaświadczającego umocowanie osób, które podpisały pełnomocnictwo. Czy to zgodne z prawem? Czy pełnomocnik w spółce cywilnej musi udowadnia

 

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

Jak przekazać firmę dziecku bez płacenia podatków?

 

Wycofanie oświadczenia złożonego w urzędzie skarbowym

Kupiłem samochód w jednym z krajów UE. Otrzymałem wszystkie dokumenty, opłaciłem akcyzę, przetłumaczyłem dokumenty i złożyłem w urzędzie wniosek VAT-24. Przy odbiorze wezwał mnie do siebie kierownik i w stresujący sposób zaczął wypytywać mnie o szczegóły transakcji. Właściwie zmusił mnie do wycofani

 

Podatek od darowizny wypłacanej w ratach

Około rok temu umówiłam się z córką, że sfinansuję jej część kosztów zakupu mieszkania (pozostałą część córka wraz z mężem finansują z kredytu). Ponieważ nie mogłam przekazać jej całej kwoty jednorazowo, przelałam ją w czterech ratach. Oprócz tego raz zapłaciłam w imieniu córki i jej męża zaliczkę n

 

Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury

Będę miał przerwę w zatrudnieniu trwającą ok. miesiąca. Czy przerwa ta wpłynie w przyszłości na moje prawo do emerytury albo na wysokość świadczenia?

 

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 mies

 

Czy wspólnota mieszkaniowa może zawrzeć umowę dzierżawy?

Jesteśmy wspólnotą mieszkaniową posiadającą tytuł prawny do działki znajdującej się bezpośrednio pod budynkiem, a teren przyległy pozostaje nadal terenem stanowiącym własność gminy. Gmina wymusza na wspólnotach zawarcie umów dzierżawy, ale my uważamy, że byłoby to wykroczeniem poza ustawowo określon

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »